Krvácanie počas tehotenstva a pri pôrode

OTAŹKA TÝŽDŇA Dobrý deň, po pôrode som veľmi silno krvácala, hoci prebiehal bez vážnejších komplikácií. Nikto z lekárov mi zrozumiteľne nevysvetlil, čo so mnou bolo a prečo som krvácala. Len ma uistili, že som v poriadku. Viete mi to vysvetliť? Zaujíma ma tiež, čo môže spôsobiť takéto krvácanie? Ďakujem, Jarka

Babyweb odpovedá:

Krvácanie v priebehu tehotenstva a najmä pri pôrode bývalo ešte pred päťdesiatimi rokmi najčastejšou príčinou úmrtia matky. Vďaka podávaniu krvných transfúzií, dokonalejšej prenatálnej a intenzívnej starostlivosti sa úmrtnosť matiek znížila. Krvácanie je stále jednou z najčastejších príčin úmrtí matiek v priebehu tehotenstva a pri pôrode.

Krvácanie v priebehu tehotenstva

V prvom trimestri je krvácanie najčastejším príznakom hroziaceho alebo už prebiehajúceho potratu. Príčinou krvácania je oddeľujúce sa plodové vajíčko. Ak je krvácanie silné a nereaguje na liečbu, je nutné vykonať prečistenie dutiny maternice nástrojom zvaným kyreta, aby sa predišlo veľkej strate krvi. Medzi najčastejšie príčiny krvácania v druhej polovici tehotenstva patrí predčasné oddeľovanie placenty (abrubcia), nízko posadená placenta alebo vcestné lôžko.

Krvácanie pri nízko položenom lôžku sa môže objaviť už okolo šestnásteho týždňa. Často však dochádza k tomu, že s rastúcou maternicou sa placenta presunie vyššie a krvácanie postupne prestane. K závažnému krvácaniu môže dôjsť pri vcestnom alebo predčasne sa oddeľujúcom lôžku. Vcestné lôžko je prekážka pri vstupe hlavičky do pôrodných ciest. Krvácanie spravidla zosilnie, keď sa objavia sťahy pri začínajúcom pôrode.

Pri predčasne sa oddeľujúcej placente nemusí sila krvácania zodpovedať závažnosti stavu. Medzi stenou maternice a placentou sa hromadí krv, a preto môže byť hlavným príznakom bolesť brucha pri napínajúcej sa maternici. Silné krvácanie pri vcestnom a predčasne sa oddeľujúcom lôžku je dôvodom k akútnemu ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom. Ohrozený je život matky aj plodu. Plod je nedostatočne zásobený kyslíkom. Žena je ohrozená veľkou stratou krvi a stavom šoku.

Krvácanie po pôrode

Príčinou krvácania po pôrode je buď nedostatočné stiahnutie maternice (hypotónia, atónia), alebo zadržaná placenta, alebo jej časti. Pri hypotónii a atónii maternice sa žene podávajú lieky podporujúce stiahnutie maternice a robí sa masáž maternice. Ak krvácanie neprestáva, lekár vykoná vyčistenie maternice kyretou (revízia), aby odstránil zvyšky placenty, ktoré môžu byť príčinou krvácania. V prípade silného krvácania pri neoddeľujúcom sa lôžku vykoná lekár zákrok zvaný manuálna lysa. To znamená, že pri celkovej anestézii vyberie placentu rukou.

Liečba krvácania

Pri slabšom krvácaní sa žene podávajú lieky na posilnenie stien ciev (Ascorutin) a lieky na zastavenie krvácania (Pamba, Dicynone). Pri silnom krvácaní, ktoré ohrozuje ženu aj plod, je nutné tehotenstvo ukončiť. Ženy po veľkých stratách krvi vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Sleduje sa u nich tlak a pulz, podáva sa im kyslík, tekutiny a transfúzie.

Komplikácie silného krvácania

Po veľkej strate krvi žena trpí zvyčajne málokrvnosťou. Po krvných transfúziách postačí žene počas šestonedelia podávať železo (Aktiferrin, Tardyferon). Medzi závažné komplikácie patrí takzvaný DIC. Tým sa označuje ťažká porucha zrážanlivosti krvi, ktorá môže v konečnom dôsledku viesť až k vykrvácaniu.

25.4.2016 12:19| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist