Masturbácia prospieva zdraviu mužov, hovoria lekári

Na prelome septembra a októbra 2017 uskutočnila Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe spolu s agentúrou STEM/MARK prieskum medzi 506 mužmi vo veku 18 – 70 rokov. Cieľom prieskumu bolo zistiť, aký vzťah muži majú k masturbácii a čo všetko o tejto sexuálnej praktike vedia. Ako sa ukázalo, autoerotika je bežnou súčasťou sexuálneho života 80 percent opýtaných mužov. O tom, že je zdraviu prospešná, však nevedia.

profimedia-0335654047-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V minulosti sa masturbácia považovala za hriech, označovala sa za škodlivú a trestuhodnú. O tom, že by niekto tieto praktiky priznal, sa nedalo vôbec uvažovať. Dnes je situácia úplne iná. Moderná medicína zborila predsudky a masturbácia je bežnou súčasťou sexuálnych aktivít dospelej populácie mužov.

To, v čom sa prístup súčasnej dospelej populácie mužov k masturbácii líši, je jej početnosť. „Nie je žiadna všeobecne platná frekvencia, záleží na individuálnom vkuse a temperamente, všeobecne sa dá povedať, že pozitívna je niekoľkokrát do týždňa,“ komentuje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., sexuológ zo Sexuologického ústavu Všeobecnej fakultnej nemocnice a 1. LF UK v Prahe. Intenzitu a frekvenciu masturbovania ovplyvňuje rad faktorov – napríklad množstvo a druh voľnočasových aktivít, povolanie i povahové črty.

Podľa odborníkov však intenzita sebaukájania nie je zásadná. „Problém je masturbácia na úkor partnerského sexu a tá, ktorá nakoniec nedovoľuje bežné sexuálne aktivity, pretože vedie k nemožnosti dosiahnutia uspokojenia pri partnerských sexuálnych aktivitách. Tým myslím nacvičenie špeciálnych masturbačných rituálov a techník, ktoré bránia dosiahnutiu orgazmu pri vaginálnom styku,“ hovorí lekár.

Ďalším dôvodom, keď lekári masturbáciu neodporúčajú, je postorgazmický syndróm. „Toto vzácne ochorenie sa prejavuje bolesťami svalov naprieč celým telom, únavou, príznakmi podobnými chrípke alebo alergickej reakcii ihneď po ejakulácii. Pacient môže trpieť depresiami, problémami s komunikáciou, zábudlivosťou, stratou koncentrácie,“ dodáva. Príčiny ochorenia nie sú jasné a vyskytujú sa iba v podobe hypotéz, napríklad ako dôsledok alergie na vlastné semeno či nedostatok niektorého z hormónov (progesterón, kortizol, testosterón).

Obmedzenie masturbačných aktivít lekári odporúčajú aj mužom, ktorí sa chystajú na preventívne vyšetrenie prostaty, ktorého súčasťou je odber krvi. Muži, ktorí často masturbujú, môžu mať zvýšený prostatický špecifický antigén (PSA), pár dní úplnej sexuálnej abstinencie by však problém malo vyriešiť a hladiny hormónov by mali klesnúť.

Čítajte tiež:

Aký vzťah majú českí muži k masturbácii?

  • Masturbuje väčšina mužov dospelej populácie
  • 75 % mužov, ktorí sa priznávajú k masturbácii, má stálu partnerku, prípadne partnera, a sebaukájanie berú ako obohatenie svojho sexuálneho života
  • 28 % opýtaných nevie, čím je masturbácia prospešná ich zdraviu
  • 12 percent z oslovených si aktívne vyhľadáva informácie o masturbácii, úplná väčšina opýtaných je presvedčená, že masturbácia je nielen príjemná, ale prospieva i zdraviu a psychickej pohode

Ako masturbácia ovplyvňuje zdravie mužov

  • pomáha pri liečbe zápalov a bolestí prostaty
  • zlepšuje plodnosť
  • môže pôsobiť ako prevencia nádoru prostaty
  • má pozitívny efekt pri takzvanej rehabilitácii penisu, pri poruchách erekcie a predčasnej ejakulácii
  • u mužov, u ktorých došlo k vyvrcholeniu 21-krát za mesiac, sa znižuje riziko ochorenia na rakovinu prostaty až o tretinu. Minimálny počet zdraviu prospešných ejakulácií je tak dvanásť mesačne, teda sex zhruba trikrát týždenne. Do tohto čísla sa, samozrejme, počíta i masturbácia

 

20.12.2017 2:22| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist