O análnom sexe

RozUzlovanie 4

 1. Je análny sex v heterosexuálnom vzťahu bežná a tolerovaná sexuálna praktika alebo je považovaný za záležitosť okrajovú a skôr úchylnú?
 2. Je análny sex mezi heterosexuálmi čoraz častejšou praktikou – prípadne prečo?
 3. Páči sa análny styk viac mužom alebo ženám?
 4. Prečo je pre mužov/ženy análny styk zaujímavý (Tesnejšie zovretie? Pôsobí na erotogénne zóny?)
 5. Ako robiť análny sex bezpečne? Treba dodržiavať nejaké hygienické zásady a „zdravotné“ pravidlá? (Stačí sa len umyť alebo je nutný napr. klystír, kondóm – dva kondómy?)
 6. Aké riziká, choroby hrozia?
 7. Naznačuje chuť na análny styk latentné homosexuálne sklony?
 8. Z čoho pramení nechuť, nedôvera k análnemu sexu? Hrá v tom rolu skôr konvencia a predsudok alebo hygiena, obavy z choroby či niečo iné?

Je zaujímavé, že sa v poslednom čase v rôznych informačných kanáloch (internet, rozhlas a tlač) čoraz častejšie vyskytujú otázky týkajúce sa análneho styku. Možno to bude zvýšenou dostupnosťou pornografie, kde býva táto praktika uplatňovaná pomerne často. Existuje tu určitá paralela so stykom orálnym, pretože už aj školopovinná mládež tuší, že rovnako ako pohlavným stykom do úst, tak ani súložou do konečníka sa nedá otehotnieť.

Riziko nákazy

Tým sa však akákoľvek podobnosť končí, pretože zo zdravotného hľadiska predstavuje análny styk mnohonásobne vyššie riziko sexuálne prenosných chorôb vrátane HIV/AIDS. Konečník takisto nie je z anatomického hľadiska príliš vhodný orgán na pohlavný styk.

Môže tu dochádzať k jemným poraneniam sliznice, čo potom vedie k ťažkostiam pri vyprázdňovaní. K tomu prispieva aj okolnosť, že sliznica nie je prirodzene zvlhčovaná, takže je potrebné použiť väčšie množstvo lubrikantu. Zo zdravotného hľadiska, samozrejme, nemožno nikomu análny styk zakázať, možno ho nanajvýš neodporučiť. V každom prípade je rozhodne menej estetický.

A teraz k jednotlivým otázkam:

 1. Ide skôr o záležitosť okrajovú, hoci jednoznačné zaradenie medzi pohlavné úchylky je skôr sporné. Norma sexuálneho správania totiž býva posudzovaná značne individuálne.
 2. Objektívne výskumy frekvencie análneho styku chýbajú, no zdá sa, že v poslednom čase začína „prichádzať do módy“. Nemyslím si, že je to móda nejak zdraviu prospešná.
 3. Pri dnešnej rovnoprávnosti tu asi nebudú príliš veľké rozdiely.
 4. Skôr pôjde o akúsi túžbu po niečom novom, po experimentovaní. Konečník je však pri oboch pohlaviach dosť významná erotogénna zóna.
 5. Úzkostlivá hygiena predovšetkým. Očistný klystír nie je na škodu a kondómy skutočne radšej dva. V zahraničí som v špeciálnych obchodoch videl dokonca rektálne kondómy (zosilnený latex).
 6. Zo všetkých možných otvorov (ústa, pošva, konečník) je análny styk z hľadiska hrozby infekcie nanajvýš nebezpečný.
 7. S latentnými homosexuálnymi sklonmi to rozhodne nemá nič spoločné.
 8. V nechuti na análny styk asi hrá úlohu predovšetkým sexuálna výchova a myslím, že je to tak správne.
27.5.2009 10:36| autor: Radim Uzel
Viac o téme: chuťhygiena

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist