Ženský orgazmus

Ženský orgazmus je ešte stále obostretý akýmsi tajomstvom. Nie je taký priamy a zreteľný ako mužský. Výskumy hovoria, že 15 % žien orgazmus nedosahuje nikdy, 75 % ho zažije niekedy a len 10 % ho precíti takmer pri každom pohlavnom styku.

Orgazmus ženy sa nedosahuje tak ľahko ako orgazmus muža. Mnoho žien ani k nemu nedospeje tak často, ako by chceli. A preto sa musia naučiť, ako orgazmus dosiahnuť. Tento článok by mal slúžiť ako inšpirácia, čo všetko je možné urobiť, aby žena orgazmus dosiahla. Nebudeme sa teda zaoberať situáciou, keď žena s orgazmom problém nemá.

Príčin, ktoré spôsobujú, že žena nemôže dosiahnuť orgazmus, je veľa. Jeden z faktorov je, že žena prešla veľmi puritánskou výchovou alebo výchovou s mizivým množstvom informácií o sexualite či o fungovaní ľudského tela vôbec (čo však toľko problémov nerobí – načo sme mali kamarátky a spolužiačky? Navyše dnes už mladé ženy absolvujú sexuálnu výchovu v školách bežne.).

Niektorým ženám dosiahnuť orgazmus komplikuje skutočnosť, že v detstve alebo v mladosti prežili nejakú sexuálnu traumu. Nemusí to vždy byť znásilnenie. Niekedy zapôsobia v citlivom veku iba nevhodné poznámky či narážky mužských príbuzných.

Sexualitu ďalej komplikujú rôzne predsudky, ktoré si mnoho žien vôbec neuvedomuje a berie ich ako „správne tvrdenia“. Najčastejšie zaznievajú múdrosti ako: žena sex nepotrebuje, potrebuje vzťah; orgazmus je vec chlapov; muži majú radi iba štíhle. Tieto vplyvy môžu spôsobovať strach či hanblivosť niečo si v sexe vyskúšať.

Sexualita je vo väčšine prípadov partnerská záležitosť, a tým sa dostávame k ďalšej oblasti možných nesúladov. Neriešené partnerské konflikty, nevyriešený nesúlad v rozdielnej chuti na sex, hanblivosť, strach a ďalšie sa podieľajú na kvalite sexuálneho spolužitia partnerov.

Všetky uvádzané príčiny a určite aj mnohé ďalšie sú v zásade záležitosťou psychiky ženy či jej vzťahu s partnerom. Na tieto príčiny je veľmi ťažké poskytnúť všeobecné rady či odpovede. Vo väčšine prípadov je veľkým prínosom konzultácia s odborníkom (psychoterapeut-psychiater či psychológ, sexuológ, partnerský poradca).

Existujú však ženy, pri ktorých je príčina neznáma a nedá sa presne identifikovať ani po dlhej terapii (nespoznajú orgazmus počas života vôbec a sú so svojou sexualitou vlastne spokojné). Vo chvíli, keď sa aspoň čiastočne odstráni niektorý z psychických blokov, je možné sa zaoberať telesnou stránkou veci.

Na Babywebe tiež nájdete:

Žena a muž – dva rôzne sexuálne svety?
Keď to v sexe neklape
Keď muž nemôže

Nácvik:

Užitočné je začať autoerotikou – masturbáciou – a skúmaním vlastného tela. Niekedy pomôže použitie zrkadielka, v ktorom si žena môže svoje pohlavné ústrojenstvo prezrieť. Pre mnoho žien je to prvý raz v živote a hoci sú pri tom úplne samy, hanbia sa. Počas masturbácie sa dotýkate okolia rodidiel, klitorisu, môžete zasúvať prst či viac prstov do vagíny. Je možné použiť aj rôzne sexuálne pomôcky, len treba dbať na ich bezpečnosť.

Dôležité je využiť fantáziu. Počas preskúmavania svojho tela žena zistí, čo jej vlastne robí dobre a čo sú, naopak, nepríjemné podnety. Môže to byť hladenie celou dlaňou či prstom, manipulácia jedným prstom na klitorise a zasúvanie druhého do pošvy, pomaly, rýchlo, silno, slabo. Možností je veľké množstvo.

Pred spoločným nácvikom si treba uvedomiť tri dôležité zásady:

  • Nie je potrebné dosiahnuť orgazmus pri každom milovaní.
  • Orgazmus sa nemusí dosiahnuť iba pri sexuálnom styku.
  • Simultánny orgazmus obidvoch partnerov je veľmi vzácny.

Vo chvíli, keď žena vie, čo jej robí dobre, môže to naučiť svojho partnera. Partner by sa mal dať viesť. Najprv je možné skúsiť dráždenie iba hladením či orálnym spôsobom (ústami), je možné striedať dráždenie klitorisu a vagíny, alebo jedno i druhé kombinovať.

Pri súloži sa najšikovnejšie orgazmus dosiahne tak, že sa napodobňuje spôsob, akým žena masturbuje. Teda ak má žena pri masturbácii nohy pri sebe, je vhodné nájsť polohu pri súloži, keď ich má pri sebe, ak ich má, naopak, od seba, treba hľadať inú polohu. Ak ju vzrušuje kombinácia dráždenia klitorisu a vagíny, je možné, aby po zasunutí penisu partner hladil ženin klitoris rukou, alebo aby si ho hladila sama. Niektorú ženu vzrušuje veľmi pomalé a postupné zasúvanie penisu, inú zasa rýchle a hlboké, alebo iná kombinácia.

Nácvik by mal byť postupný a partner spolupracujúci. Najprv sa treba s partnerom dohodnúť a oddeliť nácvik od „plnenia manželských povinností“. Jeden deň môžu s partnerkou nacvičovať a ďalší deň môže ona uspokojiť partnera, napríklad orálne.

Nácvik by sa mal začínať vzájomným hladením bez nutnosti pohlavného styku a najmä bez nátlaku a náhlenia, netreba chcieť dosiahnuť orgazmus hneď pri prvom nácviku. Pri ďalšom tréningu je možné vyskúšať jednu z polôh. Dôležité je vyvolať atmosféru, ktorá obom vyhovuje, stlmiť svetlo, zvoliť postupné odhaľovanie. Hanblivosť je veľký nepriateľ orgazmu. A jeho najväčším nepriateľom je nedostatok lásky.

21.8.2015 1:35| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist