Muži sa prestávajú milovať

alebo Pozor na nudu v posteli „Muži sa odmietajú milovať, a tým i plodiť deti. Svoju sexuálnu energiu vybíjajú vo fitcentrách alebo pri iných športoch a o sexuálny život strácajú záujem,“ tvrdí psychologička Tamara Cenková. „Pár som ich dokonca počula vyhlásiť, že robiť deti je obrovská otrava,“ dodáva.

Čím si to vysvetľujete?
Dnešná doba je už raz taká. Ženy preberajú mužské úlohy a zároveň narastá počet mužov so ženskými rysmi, vzrastá mužská neplodnosť a nechuť sa rozmnožovať i milovať.

Prečo si muži tak často vybíjajú svoju energiu športom a na sex im nezostáva sila a ani chuť?
Šport je pre niektorých mužov skutočne náhrada sexu. Navyše si muž často práve medzi ostatnými mužmi dokazuje, že je skvelý. Pochváli ho však niekto doma, keď predvádza sexuálny výkon? Sú muži, ktorí naozaj potrebujú počuť aj po pätnástich rokoch, že sú skvelí milenci. Navyše, endorfíny, hormóny dobrej nálady, si vyplavia pri športe, a tak už nemajú potrebu ďalšej aktivity.

Takže majú ženy bojkotovať športové aktivity partnerov?
Nie, nie. Predovšetkým by som odporučila o celej situácii hovoriť alebo sa ísť poradiť. Je veľká škoda, keď sa ľudia okolo 30 – 35 rokov milujú z povinnosti raz za 14 dní. A dnes to nie je nič výnimočné.

Je to tak dôležité?
Vzťah je ako oheň: ak neprikladáte, vyhasne. Každý vzťah potrebuje nové podnety – nových priateľov, nové aktivity, a to po celý čas vzťahu. Ak vymeníte jeden vzťah za iný, je dobré sa zamyslieť, či len nehľadáte nové podnety a rozmery. Ideme za ďalším dobrodružstvom namiesto toho, aby sme premýšľali, čo pre súčasný vzťah môžeme urobiť.

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje mužskú sexualitu, je pracovné vyťaženie mužov. Na jednej strane je toto správanie v poriadku – snažia sa „uloviť, čo najväčšieho mamuta“, ale mali by sa naučiť rozdeliť si čas medzi prácu, lovenie mamuta a rodinu. Takže ak nie je náš partner schopný naplánovať si čas i pre nás, využime všetky dostupné prostriedky a začleňme ho do diania v rodine. Ale nezabúdajme ho za jeho aktivitu chváliť.

Prečítajte si tiež:
Voľne predajné afrodiziaká z pohľadu sexuológa
Musí svadba nutne predstavovať koniec dobrého sexu?

A ako proti nude v posteli?
Univerzálny recept, ako byť pre muža stále príťažlivá, neexistuje. V každom prípade by však partneri nemali mať strach o sexe hovoriť.

Dosť často sa stretávam s tým, že partneri majú o milovaní, erotike, sexe odlišné predstavy, ale nie sú schopní si ich povedať, nieto ešte aj splniť.

Každý príklad trochu pokrivkáva, ale i tak si dovolím sex prirovnať k príprave dobrého jedla. Čo všetko musíme urobiť, aby sme sa dobre najedli? Najprv vymyslíme, čo budeme variť. Pozrieme, čo je v chladničke, špajze, mrazničke. Čo chýba, dokúpime. Stále myslíme, ako budeme variť a ako naše jedlo bude chutiť. A čo keby partneri urobili to isté so sexom. Mali by sme si najprv povedať, ČO BUDEME VARIŤ?!

Dokážeme však o svojich sexuálnych potrebách hovoriť?
Pre niektoré páry je aj v dnešnej dobe sex tabu. Partneri nie sú schopní hovoriť si o svojich potrebách ani túžbach. A tak sa stane, že prežijú spolu nejaký rok a raz príde iný/iná, ktorý naše predstavy naplní.

Čítajte tiež:
Keď muž nemôže
Prečo sa muži nechcú ženiť?

Ako však bojovať s vlastnou hanblivosťou?
Ak nie sme schopní spolu otvorene hovoriť, môžeme si napísať list alebo mail. Pri písaní si môžeme slová starostlivo rozmyslieť. Svoje pocity môžeme napríklad nahrať do mobilu a nahrávku pustiť partnerovi. Možností je veľa. V každom prípade by taký rozhovor nemal byť ponižujúci. Z takého rozhovoru nesmie vzísť víťaz a porazený.

Ako však zároveň ponechať tejto téme tú nevyhnutnú mieru intimity?
Sex a láska sú dve rôzne veci. Lásku v sebe môžeme nosiť celý život, ale pritom s dotyčným nemusíme mať nikdy sex. Intimita je hranica môjho života, kam už nechcem nikoho pustiť, a to i v partnerskom spolužití. Každý by si mal ponechať svoju 13. komnatu. Prečo nie. Navyše záhady boli vždy veľmi príťažlivé.

Vaše návody znejú veľmi jednoducho
Rada by som v tejto súvislosti pripomenula, že aj keď rôzne revolúcie urobili za ostatné dve storočia so spoločnosťou divy, zabudli urobiť divy s našou psychikou. Sme stále naprogramovaní tak, ako boli naši predkovia v jaskyniach: žena by mala rodiť a starať sa o rodinu a muž oplodňovať a loviť mamuty. Lenže dnes niektoré ženy rodia, starajú sa o rodinu, lovia mamuta a niektorí muži už ani neplodia, ani nelovia mamuta.

Ako by muži dneška prežívali krízu vlastnej identity?
Generácia dnešných tridsaťročných mužov v našej spoločnosti má rodičov, ktorí boli vychovávaní v hlbokej totalite. Totalita naučila ženy preberať úlohy mužov a rovnakým spôsobom sa správala i k malých chlapcom. Zákazy a rozkazy sprevádzali chlapcov od perinky.

Chlapec je však od prírody zvedavý, potrebuje poznávať, diskutovať, bojovať, a to všetko bolo zakázané. V takomto prostredí, samozrejme, žili aj dievčatá a videli, ako sa otec podieľa na chode domácnosti. Mamička velí a otec sa poriaďuje, aby mal pokoj. A väčšina týchto detí si svoje návyky preniesla aj do súčasných vzťahov. Muži v dnešnej dobe majú veľký priestor pre všetko, čo ich rodičia nemohli, ale keď ich nebrzdia rodičia, brzdí ich partnerka.

Na Babywebe tiež nájdete:

Žena a muž – dva rôzne sexuálne svety?
Bude môj partner dobrým otcom?
Sexuálny nesúlad

20.2.2012 9:20| autor: Jarmila Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist