Najčastejšie ťažkosti v sexuálnom živote párov s dieťaťom vo veku do jedného roka

Narodenie dieťaťa väčšinou prevráti rodičom život naruby. Často predstavuje prvé obdobie, keď partneri musia riešiť pokles sexuálneho apetítu.

Tehotenstvo, pôrod, šestonedelie predstavujú v živote ženy významný medzník. V priebehu šestonedelia sa všetky orgány a životné pochody dostávajú späť do svojich pôvodných koľají, mnohé zmeny však môžu dlhodobo pretrvávať. To sa týka najmä intímneho života.

Sex len tak, pre radosť

Človek je jediný živočíšny druh, ktorý pestuje sexuálnu aktivitu i v období, keď nepredpokladá oplodnenie, ba dokonca i vtedy, keď je možnosť otehotnenia úplne vylúčená. Táto trvalá sexuálna aktivita spojená so skrytou ovuláciou prispieva k súdržnosti páru. Hovoríme, že ľudská sexualita má charakter prokreačný (rozmnožovací) a rekreačný (pre potešenie a radosť). Niet sporu o tom, že bezprostredne po pôrode a minimálne ďalší rok po ňom sa partneri väčšinou o ďalšie tehotenstvo neusilujú. To však ani zďaleka neznamená, že by mali obchádzať svoj intímny život.

Antikoncepcia častým dojčením

Mnohé ženy využívajú antikoncepčný vplyv dojčenia. Tvorbu materského mlieka sprostredkuje hormón prolaktín, ktorý súčasne tlmí činnosť vaječníkov a zamedzuje priebehu ovulácie. Tento účinok je však možný len vtedy, ak prestávky medzi dojčením nie sú dlhšie ako štyri hodiny (v noci šesť hodín). Dlhšia prestávka môže spôsobiť pokles prolaktínu a prípadné otehotnenie potom nie je možné vylúčiť.

Všetko má klady i zápory

Účinok prolaktínu má však negatívnu aj pozitívnu stránku. Okrem tvorby mlieka môže spôsobiť pokles chuti k sexuálnemu životu – zníženie libida. Je všeobecne známe, že u dojčiacej ženy sú sexuálne túžby utlmené. A to je vlastne príčina častého poklesu frekvencie pohlavných stykov, trvajúceho aj dlhé mesiace po pôrode. Iste, svojou troškou do mlyna prispieva aj zmena životného rytmu, starostlivosť o novorodenca, nočné bdenie a všetky ostatné starosti, ktoré nový člen rodiny prináša.

Čítajte tiež:

Ako vajce vajcu sa podobajú sťažnosti novopečených oteckov, ktorí prichádzajú do sexuologických a partnerských poradní a sťažujú sa na náhle ochladnutie sexuálnej aktivity mamičky. Rada je tu jednoduchá. V prvom rade povzbudíme otecka do väčšieho úsilia v starostlivosti o novorodenca a domácnosť. Tieto práce je nutné spravodlivo rozdeliť počas celého priebehu materskej dovolenky.

A mamičke poradíme, aby vychádzala svojmu partnerovi v sexuálnej aktivite v ústrety a snažila sa o obnovenie intímneho života, hoci na to trebárs veľkú chuť nemá. Za tento názor som bol nedávno dvakrát napadnutý jednou militantnou feministkou. Táto žena dosiaľ nepochopila, že i v sexe platí rovnoprávnosť a obaja partneri by si mali vychádzať v ústrety.

20.1.2022 6:05| autor: Radim Uzel

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist