Prečo nás prestáva baviť sex

Máte ho stále rada, ale na sex vám po pôrode neostáva čas ani chuť? Dá sa to pochopiť, ale je tiež potrebné s tým niečo urobiť.

Možno máme v hlave ešte ten „mamičkovský“ model fungujúceho partnerstva: keď príde manžel večer unavený domov, musia sa mu podať papuče, pripraviť večeru a byť krásna a upravená. Do určitej miery na tom niečo pravdy je, ale predstavy, že ak má rodina žiť šťastne, musí byť spokojný hlavne manžel, a to zásluhou ženy, sú v dnešnej emancipovanej dobe naozaj pritiahnuté za vlasy.

Štyri stupne k šťastiu

Niektorí odborníci uvádzajú štyri základné oblasti, na ktorých sa manželia musia dohodnúť, aby partnerstvo fungovalo: rodinné hospodárenie, trávenie voľného času, výchova detí, sexuálne súžitie. Začnime sexom. Sexuálna revolúcia odtabuizovala väčšinu erotických a sexuálnych tém, naučila ženy, že môžu mať zo sexu potešenie. Naučila mužov, že aj ženy majú orgazmus a sex ich tiež baví. V rannej dospelosti a počas zamilovanosti sú aj ženy ochotné čokoľvek kvôli sexu obetovať, tešia sa na neho, užívajú si ho. Ale s príchodom trvalejších vzťahov a najmä po pôrode, ako keby sa karta pre väčšinu žien obrátila.

Kde je chyba?

Stále častejšie sa v internetových poradniach a konzultáciách objavujú otázky žien, ktoré pátrajú po príčine svojej nechuti na sex. Čo sa stalo, že stratili chuť sa milovať, že nemajú náladu ani potrebu? Manžela majú rady, ale keby nebol sex, nevadí im to.

Majú iné starosti a radosti. Chcú všetok svoj čas venovať svojim deťom a tie ich citovo napĺňajú, ale tiež im zaberú väčšinu času. A ten zostávajúci venujú domácnosti. Partner je často až na treťom mieste.

Sex ako akt

Často je tomu tak, že sa už sex nespojuje s partnerskou intimitou a citovým zdieľaním. Partneri veľmi veľa času trávia riešením problémov a už im neostáva čas na zdieľanie pocitov, na radosť zo vzájomnej blízkosti.
Muž často len „rieši problémy“ či núti ženu k tomu, aby ich riešila. Žena sa potom ide „vyrozprávať“ inam – ku kamarátkam, sestre, matke a muža už k tomu prestáva potrebovať. Ak medzi nimi ešte existuje sex, potom už len ako fyzický akt, pretože žena je citovo naplnená inak.

Zase to bude chcieť…

Trávenie času s partnerom prestáva byť prioritou ako v myšlienkach, tak aj v pocitoch. Mužovi je potrebné uvariť a vyprať, dohodnúť sa na chode domácnosti a niekedy „viem, že zase bude chcieť sex“. Ale prečo nie je sex prioritou aj pre ženu?

Áno, je možné to zviesť na to, že ženy nemajú túto potrebu biologicky podmienenú (testosterónom) a tak nemajú chuť. Ale keď sa väčšiny z nich na to spýtame, mnoho z nich tvrdí, že sa počas zamilovanosti na sex tešili a keby teraz mali nového partnera, asi by sa radosť zo sexu vrátila.

Čítajte tiež:

Kde sa stala chyba?

Nikto nás nenaučil, ako je dôležité, aby bol partner stále pre nás ten prvý a najdôležitejší, že máme čo najviac večerov stráviť spolu, dať si víno, kávu alebo zemiakové lupienky a prebrať deň. A že dôležitejšie, ako vyžehliť alebo upratať, je, aby boli obaja spokojní.

Večerné intímnosti neznamenajú, že po uložení detí rýchlo vytrieme podlahu, potom sa s manželom „pomilujeme“ a konečne si môžeme ísť ľahnúť. Večerné intímnosti majú byť príjemné, relaxačné, osviežujúce, nie vždy sa musí hneď „súložiť“, pri intímnostiach je možné sledovať aj televízor. Veď si spomeňte, aké to bolo na začiatku vzťahu. K tomu je potrebné, aby sme partnera mali ako prioritu, aby sme si citovú potrebu byť s ním nenahradzovali rozprávaním sa s kamarátkami a aby sme nezasúvali témy, ktoré nám v partnerskom živote vadia, ale radšej o nich premýšľali, prípadne o nich s manželom hovorili. Stojí to za to.

30.6.2017 1:46

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist