Sex v tehotenstve – áno či nie?

Záleží predovšetkým na žene, či sex chce a môže mať. Všeobecne povedané, sexu v tehotenstve nič nebráni. Ak je žena zdravá a tehotenstvo postupuje normálne, bez komplikácií, nemusí mať tehotná žena zo sexu obavy. To, či ho môže mať, je schopný posúdiť iba jej ošetrujúci lekár – gynekológ.

Ani prípadné sťahy maternice pri orgazme nevyvolajú u zdravej ženy predčasný pôrod, ani nezamedzia prísunu kyslíka dieťaťu. Komplikované či rizikové tehotenstvo však niekedy môže sex vylučovať.

Chuť na sex

Dôležité je, či má žena vôbec naň chuť. Často sa hovorí o ženách, ktoré sú v tehotenstve výrazne sexuálne náruživejšie a vzrušivejšie, ako boli pred otehotnením. Ak sú zdravé, nič im nebráni, aby si užívali nové rozkoše, a budú mať na tehotenstvo tie najlepšie spomienky.

Blažený trimester

Je však aj mnoho žien, ktoré tehotenstvo neznášajú veľmi dobre a sex je to posledné, na čo by mysleli. V prvom trimestri môžu trpieť rôznymi nevoľnosťami, veľkou únavou, ale aj strachom z možného potratu, čo sa prejavuje zvlášť u prvorodičiek, ktoré nemohli dlho otehotnieť. To rozhodne neprispieva k sexuálnemu vzrušeniu.

Druhý trimester je relatívne priaznivý, teda na sex, pretože ustúpia nevoľnosti, bruško sa začína guľatiť a je aj menšie riziko potratu, žena môže byť pokojnejšia.

Tretí trimester je už plný ťažkostí iného druhu. Žena sa zaokrúhľuje, tlstne, bruško už môže byť nepohodlne veľké a všetky sexuálne zážitky sú predsa len fyzicky náročnejšie. Prichádzajú aj bolesti chrbta, opuchy nôh a celková únava, námaha pri akomkoľvek pohybe.

Nezabúdajme na partnera

Ako zaobchádzať so sexualitou? Pravdepodobne čo najprirodzenejšie. To znamená, že ak máme chuť na sex a lekár nám intímny styk nijak neobmedzil, nemusíme sa ničoho obávať. I keď však chuť nie je, netreba zabúdať na partnera. Napriek tomu, že má veľké pochopenie a spontánne utlmí svoju sexuálnu túžbu, je pravdepodobné, že bude mať v tejto oblasti omnoho väčšie problémy ako žena. Je dobré pamätať si, že dieťaťom sa všetko nezačína a nekončí, treba sa starať aj o partnerský vzťah a venovať sa mu, a nie sa naplno sústrediť len na nový život s bábätkom.

Začarovaný kruh

Nemožno pred tým schovávať hlavu do piesku, lebo práve v tejto chvíli sa pri mnohých pároch začne krútiť začarovaný kruh. Manžel sex potrebuje a začne ho vyžadovať, žena na sex ani nepomyslí a zdá sa jej nefér, že ona sa tak „trápi“ s budúcim potomkom a manžel to nechápe. Sex odmieta a manžel nalieha a ona odmieta tým viac a má k sexu odpor.
Začne sa sústreďovať len na bábätko a v partnerstve sa kumulujú neriešené problémy.

Čítajte tiež:

Po pôrode

Po pôrode väčšinou stav pretrváva, lebo žena môže mať rôzne popôrodné poranenia a bolesti, ale aj omnoho viac starostí so starostlivosťou o dieťa a rovnako aj viac výhovoriek a ospravedlnení pre svoju nechuť na sex. Manžel sa potom môže dostať do stavu, keď sex vymáha, a tak sa nezhody prehlbujú. Toto neustále, mierne skryté napätie sa ako emočný náboj môže premietať do všetkých ostatných, často veľmi banálnych konfliktov, ktoré vlastne predstavujú iba akúsi zásterku toho podstatného, čo je potrebné vyriešiť: rozdiel v sexuálnom nastavení a túžbe.

Sex patrí k životu

Sexualita je úplne prirodzená potreba, ktorá sa nedá odstaviť zo života ako nepohodlná. Je súčasťou partnerského spolužitia, a keď tu vznikne nesúlad, hrozí nebezpečenstvo, že sa premietne aj do ostatných partnerských záležitostí. Pritom každý z partnerov má nárok byť v partnerstve spokojný a riešiť problémy.

Riešenie

Ak hovoríme o nároku, je dôležité uvedomiť si, že ani jeden z partnerov nemá nárok na plnenie svojich potrieb. Maximálne má nárok na to, aby sa týmito potrebami druhý z partnerov zaoberal a spoločne našli nejaké kompromisné riešenie. Sexualita patrí totiž k životu, tak ako jedlo či spánok. Ak jedného z partnerov táto stránka spolužitia výrazne neuspokojuje, je potrebné tento fakt považovať za problém a ako so spoločným problémom s ním zaobchádzať.

To znamená, ako už bolo povedané, hľadať kompromisy.

Ak má partnerstvo fungovať, nemožno zaujať stratégiu „to je tvoj problém, mňa sa netýka, tak si ho vyrieš“. Je to problém, ktorý sa týka oboch partnerov. A navyše, pre dieťa je nesmierne dôležité, aby nielen cítilo izolovanú materskú či otcovskú lásku voči sebe, ale aj vzájomnú rodičovskú lásku. Inak sa bude ťažko učiť partnerskej intimite a bude mať partnerský vzťah redukovaný iba na zaistenie materiálnych potrieb, výchovu detí a prípadne poskytnutie sexu.

24.11.2017 2:15| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist