Sex podľa harmonogramu?

Hoci si ľudia už oddávna dávali pohlavný styk do súvislosti s tehotenstvom, mechanizmus oplodnenia zostával po dlhé storočia zahalený rúškom tajomstva. Je zaujímavé, že kolísanie ženskej plodnosti v priebehu menštruačného cyklu bolo objavené a vysvetlené pomerne nedávno – asi pred sto rokmi.

couple-gb06fb2419_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Dnes už aj žiaci základnej školy spravidla vedia, že k uvoľneniu vajíčka z vaječníka dochádza približne uprostred obdobia medzi dvoma menštruáciami. V tomto období, ktorému sa hovorí ovulácia, je pravdepodobnosť otehotnenia najvyššia, kým s pribúdajúcimi dňami v ústrety nasledujúcej menštruácie pravdepodobnosť otehotnenia klesá.

Z tohto zdanlivo jednoduchého mechanizmu je možné usudzovať, že tesne pred menštruáciou a tesne po nej je otehotnenie takmer nemožné. Povšimnite si, prosím, že slovo takmer som napísal ležmo, neplatí totiž stopercentne, podobne ako aj všetko ostatné, čo patrí do oblasti biológie (s výnimkou smrti). Niekedy sa dokonca opisujú prípady, keď žena otehotnie počas menštruácie. Je to síce veľmi málo pravdepodobné, nie však úplne nemožné.

Na využívaní takzvaných plodných a neplodných dní je založená metóda periodickej sexuálnej abstinencie, ktorú niektorí nazývajú „prirodzenou antikoncepciou“. Tento názov je mierne zavádzajúci. Metóda nie je totiž prirodzená, pretože zakazuje sexuálny styk v určitom období plodnosti. V podstate to nie je ani antikoncepcia, pretože týmto názvom sa označujú všetky metódy, ktoré umožňujú pohlavný styk tak, aby nedošlo k otehotneniu (koncepcii). Táto metóda styk neumožňuje, ale zakazuje.

Zvýšená plodnosť v období ovulácie sa však dá využiť k cielenej alebo plánovanej súloži s cieľom oplodnenia. Veľmi často prichádzajú partneri vyžadujúci liečbu neplodnosti so žiadosťou o vypočítanie najvhodnejšieho dňa počatia. Žena prácne meria bazálne teploty, obaja partneri starostlivo sledujú teplotné krivky. Výpočet za výpočtom, číslo za číslom a naraz príde ten pravý deň na oplodnenie. Teraz alebo nikdy! K súloži sa pristupuje s menštruačným kalendárom v ruke.

Čítajte tiež:

K otehotneniu, bohužiaľ, nedôjde. Zabrzdí ho totiž tá zradná psychika. Čím viac sa tehotenstvo očakáva, tým menej sa darí. Uvoľnenie vajíčka z vaječníka nie je závislé len od jemnej hormonálnej súhry. Záleží aj na duševnej pohode, láskyplnej sexuálnej aktivite a ústretovom ohľaduplnom konaní. Ak niekto súloží pod heslom: „Teraz alebo nikdy!“, výsledkom býva „nikdy“.

Najčastejšie sa otehotnenie darí vtedy, keď sa pohlavný styk realizuje nie pre oplodnenie, ale pre radosť. Iste sa to ľahšie povie, ako vykoná. Určite ste však už počuli o dlhodobej liečenej neplodnosti, ktorá sa takmer zázračne uzdraví hneď po adopcii dieťaťa. Opadne strach, zmizne napätie a s adoptovaným dieťaťom sa náhle začne súložiť iba pre radosť.

Načasovanie sexuálneho styku podľa menštruačného harmonogramu je pre otehotnenie väčšinou nespoľahlivé. Krivka plodnosti a neplodnosti v priebehu menštruačného cyklu je do istej miery pravdivá, jej spoľahlivosť je však iba čiastočná a neúplná.

20.2.2023 6:59| autor: Radim Uzel

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist