Sex v tehotenstve

Normálne prebiehajúce tehotenstvo nie je možné považovať za chorobu. Vyžaduje len pravidelnú životosprávu, pestrú stravu a vylúčenie extrémnej telesnej a duševnej záťaže.

Sexuálna aktivita sprevádza človeka prakticky po celý jeho život a neexistuje najmenší dôvod, prečo by mala byť v tehotenstve obmedzovaná.

Naopak, nejedna žena privíta skutočnosť, že je zbavená starostí o antikoncepciu. Niektoré ženy pozorujú v tehotenstve dokonca zvýšenie libida, čo môže byť spôsobené zvýšeným prekrvením sliznice pohlavných orgánov.

Výnimka je, samozrejme, rizikové tehotenstvo. Najmä pri nebezpečenstve potratu alebo predčasného pôrodu, ktoré sa prejavuje častým krvácaním, sa odporúča celková sexuálna abstinencia. Netýka sa to len súlože, ale aj akéhokoľvek sexuálneho dráždenia, ktoré môže stav tehotenstva zhoršiť. Napríklad i dráždenie prsných bradaviek podporuje vylučovanie hormónu oxytocínu, ktorý môže posilňovať maternicové sťahy.

V druhej polovici tehotenstva začína rastúca maternica siahať nad úroveň pupka. Tento zväčšený objem bruška môže i v prípade normálne prebiehajúceho tehotenstva pôsobiť ako určitá mechanická prekážka. Najmä pri súloži v takzvanej misionárskej polohe, pri ktorej muž nalieha na ženu zhora tvárou v tvár, vzniká nebezpečenstvo nadmerného tlaku na rastúcu maternicu.

Čítajte tiež:

Preto sa najmä v posledných troch mesiacoch tehotenstva odporúča nahradiť túto „klasickú“ polohu nejakou inou (z boku, zozadu alebo takzvanou polohou jazdca, pri ktorej je žena hore). Nielen v tehotenstve sa tešia veľkej obľube aj iné spôsoby sexuálneho dráždenia, najmä orálny styk.

Človek je jediným živočíšnym druhom na Zemi, ktorý neobmedzuje svoj pohlavný styk len na obdobie možného oplodnenia. Preto nie je možné namietať proti sexuálnej aktivite v tehotenstve, počas menštruácie alebo dokonca i po päťdesiatom roku života ženy, keď tehotenstvo nepripadá do úvahy.

7.4.2016 12:31| autor: Radim Uzel

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist