Ako sa vyrovnať s potratom

Spontánnych potratov v poslednom čase pribudlo, prispieva k tomu pravdepodobne vplyv civilizácie, civilizačných chorôb, ale takisto zdokonalenie diagnostických možností. Je mnoho z nás, ktoré sme túto skúsenosť prežili na vlastnej koži.

Skorým spontánnym potratom rozumieme samovoľné ukončenie tehotenstva do 12. týždňa. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo možné ultrazvukom potvrdiť tehotenstvo práve až okolo dvanásteho týždňa. Súčasná technika potvrdí tehotenstvo už v piatom týždni, čo v zásade prispieva k štatistickému zvýšeniu potratov. Predtým by išlo skôr o oneskorenú menštruáciu, nad ktorou by sa málokto pozastavil.

Každá žena, ktorá prežije spontánny potrat, pravdepodobne pátra po príčinách. Snaží sa prísť na to, či jej hrozí i pri budúcom tehotenstve, a zvláda smútok, ktorý s takouto traumatickou skúsenosťou prichádza. Ak je to prvý potrat a po bežnej gynekologickej prehliadke sa nenájde žiadna porucha či ochorenie, po ďalších príčinách sa nepátra.

Väčšina skorých spontánnych potratov nemá na ďalšie tehotenstvo žiadny vplyv. Veľká časť z nich je naozaj jednorazovou záležitosťou, ktorú vyvolá napríklad poškodenie vajíčka nejakým patogénom. V každom prípade žena prežíva pocit straty, smútok, strach z toho, ako to bude nabudúce. Pocity sa môžu umocňovať, ak je žena už staršia alebo na dieťa dlho čakala.

Vyrozprávajme sa

Každá žena pravdepodobne svoju bolesť zvláda inak, a preto neexistuje paušálny recept pre všetky. Je dobré o situácii hovoriť, napríklad s partnerom, matkou, kamarátkami, ale aj s duchovným či so psychológom. Muž by v takej situácii mal byť pre ženu oporou, aj keď pre mnoho mužov môže byť táto situácia málo pochopiteľná, dokážu ju zvládnuť s oveľa väčším nadhľadom ako ženy. Prečo smútiť nad niečím, čo sme ešte nemali? Ale materský pud je asi predsa len oveľa intenzívnejší a pre ženu je to emocionálne veľmi náročná situácia.

Všetko je inak

Rôzne ženy na potrat reagujú rôzne, niektoré ho prežívajú ako veľkú stratu, je pre ne porovnateľná so smrťou už narodeného dieťaťa. Iné ženy sú smutné skôr z toho, že už sa začali tešiť, začali si inak plánovať čas, preorganizovali si prácu a rôzne iné aktivity.

Úľava?

Sú aj také ženy, pre ktoré potrat môže byť úľavou, ak dieťa neplánovali alebo ho nechceli. Tie potom môžu trpieť dodatočnými pocitmi viny, že si v kútiku duše potrat priali alebo že ich okolie núti k smútku a ony žiadny nepociťujú. Netýka sa to len žien, ktoré dieťa nechceli, ale aj tých, ktoré všetko berú „športovejšie“.

Neskorý potrat

Pre psychiku ženy je veľmi náročný neskorý potrat, teda potrat po 12. týždni tehotenstva. Ženy sa môžu po potrate aj niekoľko týždňov trápiť, trpieť úzkosťami či depresiami, môžu trpieť rôznymi telesnými príznakmi, nechutenstvom, poruchou spánku, nevysvetliteľnou nervozitou.

Je dobré o svojich pocitoch hovoriť, nerobiť, akoby sa nič nestalo. Ak tieto reakcie pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace, je vhodné vyhľadať psychologickú či psychiatrickú pomoc.

13.8.2009 11:22| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist