24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Umelé oplodnenie

Asistovaná reprodukcia

Medzi najjednoduchšie možnosti patrí umelo vyvolaná ovulácia prostredníctvom hormonálnej liečby.

Ďalším zo spôsobov je inseminácia, kedy sa spermia ambulantne zavedie za bránku maternicového hrdla v období ovulácie. Podmienkou tohto bezbolestného úkonu je priechodnosť vajíčkovodov ženy.

Ak sú tieto metódy neúspešné, lekár bude s najväčšou pravdepodobnosťou odporúčať mimotelové oplodnenie – IVF (in vitro ferilizáciu).

Ako prebieha IVF

Proces začína hormonálnou stimuláciou vaječníkov, vďaka čomu dozreje v tele ženy viac vajíčok. Čím viac vajíčok dozreje, tým viac embryí môže vzniknúť a šanca na otehotnenie sa zvyšuje. Niektoré ženy reagujú na stimuláciu tvorbou až 15tich vajíčok, u iných je to výrazne menej. V rovnakom čase sú partnerovi odobrané spermie, ktoré sú následne spolu s vajíčkami umiestnené do špeciálneho inkubátora, kde nastane oplodnenie. Čaká sa 3-5 dní, kým sú jedno alebo dve životaschopné embryá vrátené spať do maternice. Na úspešné umelé oplodnenie je niekedy potrebné aplikáciu opakovať.

Kam sa obrátiť a čo ma to bude stáť

Samotná liečba je do 39 rokov v indikovaných prípadoch 3x hradená poisťovňou. S IVF sú však spojené ďalšie nadštandardné vyšetrenia a služby, ktoré poisťovňa neprepláca. Nakoľko je táto liečba finančne náročná, poisťovne pristupujú k obmedzeniam počtu výkonov a v niektorých centrách vznikajú poradovníky na liečbu pomocou IVF.

Napriek tomu, že na Slovensku sa nachádza niekoľko centier IVF, mnohé páry sa rozhodnú podstúpiť liečbu v zahraničí, kde majú s IVF dlhšie skúsenosti a štatisticky vykazujú vyššiu úspešnosť.

Vstúpte do rubriky: Umelé oplodnenie

1. 12. 2007 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené