25. 5. 2017  |  Meniny: Urban

Starostlivosť o zúbky u najmenších

Zaujíma vás, ako a kedy začnú dieťaťu rásť zúbky? Prečítajte si, čo môžete očakávať, ako dieťaťu uľaviť od bolesti a aké produkty môžu pomôcť. Vedeli ste, že s pravidelným čistením by sme mali začať už od prerezávania prvých rezákov? Dočítate sa tiež, ako správne zúbky čistiť, aby boli zdravé.
foto: istock.com

Starostlivosť

Dočasný, mliečny chrup má dvadsať zubov. V polovici každej čeľuste ho tvoria 2 rezáky, 1 očný zub a 2 stoličky.

Prerezávanie mliečneho chrupu sa začína okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca dolnými rezákmi a je ukončené rastom druhých stoličiek okolo dvoch až troch rokov. Individuálne rozdiely sú však veľké.
Prvé sa prerezávajú stredné rezáky (jednotky) v dolnej čeľusti. Môžu sa prerezať oba súčasne. Po prerezaní stredných rezákov nasledujú rezáky postranné (dvojky), potom prvé stoličky (štvorky), potom očné zuby (trojky) a nakoniec druhé stoličky (päťky).

Prerezávanie zúbkov je sprevádzané nepokojom, zmenami nálad dieťaťa, zvýšeným slinením, niekedy zvýšenými teplotami, ale nie horúčkou.

Horúčka býva známkou súčasne prebiehajúceho ochorenia. Mliečny chrup (dočasné zuby) má dôležitú úlohu pri žutí, tvorení slov, ovplyvňuje vývoj čeľuste a postavenie stálych zubov. Treba sa preto o dočasné zuby starať a zabraňovať ich predčasnej strate. Korene dočasných zubov sa po skončení vývoja začínajú skracovať, pretože na ich miesto sa tlačia zuby stále. Keď mliečny zub vypadne, nemá preto prakticky žiadny koreň. Z čeľuste sa dočasné zuby postupne uvoľňujú od piateho až ôsmeho roku od rezákov až po stoličky, ktoré sa uvoľňujú medzi desiatym až dvanástym rokom.

Orientačná schéma prerezávania dočasných zubov:
Vnútorné rezáky...............  6. – 12. mesiac
Vonkajšie rezáky..............  8. – 14. mesiac
Prvé stoličky................... 12. – 18. mesiac
Očné zuby...................... 17. – 22. mesiac
Druhé stoličky................. 24. – 30. mesiac

Používanie rôznych gélov a iných látok na znecitlivenie boľavých ďasien pri prerezávaní zubov môže znecitliviť aj zadnú časť hltana a pre dieťa tak vzniká reálne nebezpečenstvo, že vdýchne jedlo. Je preto dôležité, aby dieťa, ak takúto liečbu dostáva, jedlo v pokoji, posediačky a pod dozorom rodičov!

Proti bolesti pri prerezávaní zúbkov môžu pomôcť aj lieky na báze paracetamolu, ktorý znecitlivenie sliznice hltana nespôsobuje.

Čítajte tiež:

Kedy začať s pravidelným čistením zubov?

Zubní lekári odporúčajú čistiť zúbky už od prerezania prvých rezákov. Stierame ich mulovým obväzom, ktorý držíme medzi prstami, alebo vatovou tyčinkou, alebo navlhčenou gázou. Na čistenie prvých zúbkov poslúži aj praktická pomôcka navliekajúca sa na prst, ktorá má na povrchu akúsi jemnú kefku.

Hneď ako sa prerežú prvé dočasné stoličky, je vhodné používať zubnú kefku, do dvoch rokov veku dieťaťa bez zubnej pasty. Kefka má byť malá, mäkká a hustá. Stierame ňou povlak zo zúbkov horizontálnym alebo krúživým pohybom.

Ako často a ako dlho čistiť zuby?

Stačí pravidelné čistenie dvakrát denne, po raňajkách a po večeri. Dôležité je nevynechať žiadnu skupinu prerezaných zubov a čistiť tak hryzacie plôšky zubov, ako aj bočné od tváre a od jazyka. Dokonalé vyčistenie trvá zvyčajne 2-3 minúty. Častejšie čistenie, napríklad po každom jedle, je prospešné, ale nie je nutné. Po večernom čistení zubov už dieťa nemá jesť ani piť sladké nápoje.

20. 4. 2017 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

viem od zubarky ze doumyvavat zuby by rodicia mali aspon do 10 rokov dietata. najstarsiemu synovi aj 3 rocnej dcerke sa  uz doumyvava v pohode, ale najmensi rocny drobec vobec nechce spolupracovat. len zuzle kefku a rucickami mi odsuva moje ruky prec. tak to robim nasilu.

Obrázok používateľa

moj 3rocny syn ma uz 4 kazy! Zaujimalo by ma ako tychlo sa taky kaz dokaze urobit. Jeden zubok ho dokonca bolel az tak ze som mu musela dat aj nurofen od bolesti lebo mi plakal a nemohol zaspat. Teraz ma uz 4 plomby.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené