Žien, ktoré chcú rodiť doma, pribúda

Na Slovensku pôrod doma zákon ešte stále nepodporuje. U našich českých susedov však túto alternatívu zvolilo už mnoho žien. A práve v tomto prípade na scénu nastupuje pôrodná asistentka, ktorej hlavnou úlohou je zabezpečiť komplexnú starostlivosť o mamičku nielen v tehotenstve, ale aj počas pôrodu i po ňom. Jednou z nich je aj Ivana Konigsmarková.

„Naším cieľom je vrátiť pôrody domov,“ tvrdí pôrodná asistentka Ivana Konigsmarková. Svojej profesii sa venuje viac než tridsať rokov, od roku 2000 ponúka asistenciu pri domácich pôrodoch. Patrí k veľmi konzervatívnym postavám českej zdravotníckej scény. Jej meno oberá niektorých lekárov o pokojný spánok, do niektorých pôrodníc má dokonca zakázaný prístup. V roku 2006 asistovala pri tridsiatich šiestich pôrodoch, v roku 2007 pri päťdesiatich pôrodoch a v prvých mesiacoch tohto roka bola prítomná už pri štrnástich pôrodoch realizovaných doma.

„Lekári by si mali uvedomiť, že žien, ktoré chcú rodiť doma, pribúda a my im musíme zaistiť kvalitnú starostlivosť. Mali by s nami, pôrodnými asistentkami, začať komunikovať,“ upozorňuje. „Najväčší problém vidím v tom, že na poskytovanie starostlivosti neexistuje legislatíva. Ja osobne sa riadim zahraničnými predpismi, no pravidlá by sme potrebovali aj v rámci našich podmienok, aby bola istota, že budú jasne dané mantinely, čo do starostlivosti o rodičku patrí. Ďalšie mínus spočíva v tom, že túto službu nehradia zdravotné poisťovne. A v neposlednom rade je ešte stále príliš málo pôrodných asistentiek, ktoré by pôrod doma vedeli viesť,“ vypočítava Ivana Konigsmarková.

Starostlivý výber

„Na zabezpečenie hladkého a úspešného priebehu pôrodu treba starostlivo vyberať ženy, ktorým službu ponúkame. Zvyčajne ma oslovia v polovici tehotenstva, niektoré až v tridsiatom týždni. Sledujem priebeh celého tehotenstva, počas ktorého sa nesmie objaviť ani najmenší náznak rizika,“ zdôrazňuje asistentka.

„Zdravotný stav ženy a dieťaťa sa nehodnotí súčasne, ale, a to chcem zdôrazniť, počas celého tehotenstva, rovnako aj na začiatku a v priebehu samotného pôrodu. Keby sa vyskytol akýkoľvek problém, okamžite odchádzame do pôrodnice! Takýchto prípadov som zažila iba niekoľko a šlo o odtok zakalenej plodovej vody, čo bolo signálom toho, že sa dieťatku nemusí dobre dariť. Ďalšou komplikáciou, ktorá zastaví pôrod a je dôvodom, prečo urýchlene vyhľadať pôrodnicu, je neštandardné uloženie plodu v maternici. V nemocnici porodí žena spontánne, avšak je viac než vhodné mať k dispozícii zdravotnícku techniku, ktorú možno v prípade potreby okamžite použiť a uľahčiť tak dieťatku príchod na svet.“

Priateľské pôrodnice

„Mierne problematická je spolupráca s pôrodnicami. Potrebujem mať istotu, že keď ako poskytovateľka starostlivosti priveziem klientku do pôrodnice, personál sa jej ujme, nebude sa krivo pozerať ani na mňa, ani na mamičku, a to z dôvodu toho, že chcela rodiť doma a jednoducho to len podľa našich predstáv nevyšlo. Samozrejme, vyberám si priateľské pôrodnice. Keby však nastala kríza, pôjdem logicky i tam, kam nesmiem.“

Rozhodnutie je na žene

Niektoré klientky chodia k Ivane Konigsmarkovej počas celého obdobia tehotenstva do poradne, kde sa o ne stará, ako je bežným zvykom, teda meria krvný tlak, vyšetruje moč, sleduje ozvy dieťatka i jeho rast, spolupracuje navyše s lekárom, takže nemá problém s odbornou konzultáciou.
Iné rodičky uprednostňujúce pôrod doma navštevujú bežnú tehotenskú poradňu v pôrodnici. „Mám klientky, ktoré síce chodia ku mne do poradne, ale rodiť budú v pôrodnici. Je to na slobodnom rozhodnutí každej ženy,“ upozorňuje asistentka.

Pôrod doma

„Ak sa žena rozhodne využiť moje služby, mala by vedieť, ako bude pôrod prebiehať. Ešte pred termínom ju preto navštívim u nej doma, kde všetko preberieme a ja mám takto príležitosť zorientovať sa, kde čo je, aby som potom neblúdila. Najčastejšie totiž chodím k pôrodom v noci.

Keď začne žena rodiť, zavolá mi v tej fáze, keď ma už potrebuje. Buď konzultujeme situáciu telefonicky, alebo ju prídem skontrolovať, ako pôrod postupuje s tým, že buď je ešte dostatok času na to, aby som odišla, alebo začneme rovno rodiť. Po pôrode navštívim mamičku aj dieťatko ešte štyrikrát, a to počas prvého týždňa po pôrode, aby som mala istotu, že sú obaja v poriadku. Celý tento balík služieb stojí 8000 korún. V prípade veľkej vzdialenosti sa pripočítava aj cestovné.“

Doklady pre dieťatko

Čerstvá mamička dostane od asistentky doklady (zdravotný a očkovací preukaz dieťaťa a hlásenie pre matriku) a správy (pre gynekológa a detského lekára) presne tak, ako v pôrodnici. „Gynekológa zvyčajne volám druhý deň po pôrode, aby prišiel novorodenca navštíviť. Stalo sa mi už aj to, že detská lekárka odmietla prísť a odkázala nás do pôrodnice. Mamička tam ísť nechcela a lekárka nám o tri dni oznámila, že posiela sanitku, pretože jej ide o zdravie dieťaťa a že mamička má ísť okamžite do pôrodnice. Zohnala som inú detskú lekárku, ktorá dieťatko navštívila sedem dní po pôrode a volala mi, aké spokojné deti sa rodia doma. Našťastie, i takéto pozitívne reakcie mám na konte,“ smeje sa I. Konigsmarková.

Asistencia najbližších

O tom, v akej polohe a s kým bude žena rodiť, rozhoduje, samozrejme, ona sama. „Ja môžem len poradiť, že iná poloha je na uľahčenie pôrodu vhodnejšia, alebo ukázať, ako si uľaviť od bolesti,“ dodáva Ivana Konigsmarková. Ak chce mať mamička pri pôrode i staršie deti, podmienkou je prítomnosť ďalšieho dospelého pre prípad, žeby bolo nutné ísť do pôrodnice.

Hlavný motív

Pre pôrod doma sa rozhodujú ženy väčšinou po zlej skúsenosti z predchádzajúceho pôrodu v pôrodnici. Niektorým ženám prekáža paternalistický prístup, keď im lekár určuje, čo v tehotenstve a pri pôrode smú a čo nesmú. Nájdu sa i ženy vyznávajúce alternatívny životný štýl, ale tých je minimum.

Ivana Konigsmarková spomína dokonca i na takú klientku, ktorá porodila svoje prvé dieťa na opustenom ostrovčeku v Kanade, a tak jej pripadalo divné rodiť v pôrodnici. Medzi jej klientky patria často aj ženy, ktorých partner je cudzinec.

„Mojimi klientkami sú vzdelané ženy s ujasnenými prioritami. Na kurzoch predpôrodnej prípravy a pri prednáškach sa spolu veľa rozprávame. Chcem, aby získali informácie o tom, čo ich čaká v pôrodnici v prípade, žeby sme tam museli v priebehu pôrodu odísť. Už sa mi stalo aj to, že žena neodhadla situáciu a zaskočila ju surovosť celého priebehu pôrodu. Ja zvyčajne rozoznám, kedy klientka nie je úplne presvedčená o tom, že pôrod doma zvládne. Nemôžem ju odmietnuť, ale mojou úlohou je nenásilne ju nasmerovať na to, že variant pôrodu v pôrodnici je vždy možný.“

Čo musia ženy vedieť

  • „Môže sa stať, že nebudem k dispozícii,“ vypočítava Ivana Konigsmarková. „Chodím na semináre, prednášky. Moje klientky presne vedia, kedy som nedostupná a pre takéto prípady máme pripravenú ďalšiu možnosť – priateľskú či alternatívnu pôrodnicu, kde môžu porodiť ambulantne, alebo kolegyňu, ktorá ma zastúpi.“
  • Môžu nastať zdravotné komplikácie a pôjdeme do pôrodnice.
  • Náš vzájomný vzťah je dvojstranná zmluva, ktorú je možné kedykoľvek, v ktorejkoľvek fáze spolupráce obojstranne vypovedať. Žena si môže pôrod doma rozmyslieť i vo chvíli, keď už začal, ja zase pri hroziacich rizikách rozhodnem, že doma rodiť nebudeme.

Na Babywebe tiež nájdete:

Pôrody doma sú protizákonné
Rodiť doma? Ťažké rozhodovanie
Kedy ísť do pôrodnice?
Alternatívne pôrody

3.5.2011 6:36| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist