Orgazmický pôrod nie je sci-fi

Väčšine žien sa pôrod spája s bolesťou. Napriek tomu existujú aj výnimky, matky, ktoré pri ňom zažívali rozkoš a okamžite by šli rodiť znovu.

profimedia-0311056694-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Samozrejme, šlo o prirodzený pôrod a ešte za určitých podmienok a okolností. Touto problematikou sa zaoberala francúzska pôrodná asistentka a sexuologička Hélène Goninet. Urobila si prieskum medzi viac než tromi stovkami žien a vydala na túto tému aj knihu. „Táto téma je ešte stále tabu a ženy niečomu takému neveria. No už je to aj štatisticky podchytené. V roku 2013 prišiel jeden psychológ s konkrétnym číslom. Vo Francúzsku 0,3 % žien zažíva pri pôrode pocity pripomínajúce orgazmus. Ja by som si však trúfla tvrdiť, že to môže byť aj 10 %.

Spomenutý psychológ sa totiž pýtal len pôrodných asistentiek, ktoré si niečo také nemuseli všimnúť. Navyše ja mám skúsenosti aj s domácimi pôrodmi a pri tých tento jav nastáva častejšie,“ hovorí Hélène Goninet.

Bez intimity to ide ťažko

Prostredie totiž zohráva pri tomto zážitku veľkú úlohu. Málokedy sa žena dokáže dostatočne uvoľniť a dať priechod svojmu prežívaniu, ak je obklopená zdravotníckym personálom v neosobnom nemocničnom prostredí. A často tento stav ženy ujde pozornosti pôrodníkov.

Keď je však rodička na mieste, kde sa cíti príjemne, má pocit intimity, v miestnosti panuje polotieň a ticho, pri sebe má blízkych ľudí, tak dokáže dať priechod tomu, čo si žiada telo. Samozrejme, musí ísť o prirodzený pôrod a bez epidurálu.

Sťahy svalstva maternice, srdce búšiace opreteky, hyperventilácia a občas oslobodzujúce výkriky, tým všetkým sa pôrod podobá sexuálnemu aktu. Navyše hlavička dieťaťa tlačí na vaginálne steny a na korene klitorisu, čo umocňuje vzrušenie, ktoré môže zmierňovať bolesť. Napokon potvrdili to aj výskumy tímu neurovedcov z americkej univerzity v New Jersey pod vedením Barryho Komisaruka, ktorý už 30 rokov skúma vplyv orgazmu na ľudský mozog. Zistili, že ženy, ktoré masturbujú, sú menej citlivé na bolesť.

Nasledujúce skúsenosti francúzskych žien, ktoré pri pôrode zažili rozkoš, by mohli byť inšpiráciou aj dôkazom toho, že je niečo také možné.

Céline: Všade som rozhlasovala, aký je pôrod geniálny

Podarilo sa mi to pred 11 rokmi, pri prvom dieťati. Dievčatko sa narodilo predčasne a rýchlo. Už pri pôrode mi pomohla „pozitívna vizualizácia“, teda že som si predstavovala samu seba s narodeným bábätkom, dvere, ktoré sa otvárajú, a podobne. Dcéra sa dostala na svet mimoriadne rýchlo, a potom mi lekár povedal, že teraz je na rade vypudenie placenty. Práve pri tom som pocítila skutočnú slasť, pocit absolútneho uvoľnenia.

Nebolo to úplne rovnaké ako pri sexe, bolo to niečo hlbšie, ale dalo sa to k tomu prirovnať. Dokonca som aj vykríkla, no potom som sa ovládla, hanbila som sa pred lekárom, ktorý si našťastie nevšimol, čo sa mi prihodilo. Keď som o tom rozprávala kamarátkam a hučala do nich, že pôrod je niečo úžasné, mysleli si, že som sa zbláznila… bohužiaľ, pri druhom dieťati som už to isté nezažila. Pôrod bol dlhý a ťažký, bez epidruálu sa to nezaobišlo. Vnímala som ten rozdiel, to znecitlivenie. Na slasť tu nebol priestor.

Čítajte tiež:

Évangéline: Laskanie premohlo bolesť

Rozhodla som sa rodiť doma. Raz v nedeľu okolo piatej ma prebudili kontrakcie. Spočiatku neboli bolestivé, menila som rôzne polohy a mala som pri sebe svojho manžela Basila. Pri každej kontrakcii ma začal vášnivo bozkávať a ja som necítila nič nepríjemné, naopak. No nesmel prestávať, čo sa však po chvíli stalo. Myslím, že sa trochu hanbil pred vševidiacimi očami pôrodnej asistentky. Okolo poludnia som išla s Basilom pod sprchu. Postavil sa za mňa a nežne ma objímal. Boli sme tam len sami dvaja, tak prečo nezájsť ešte ďalej…

Posunula som mu ruku na klitoris a on hneď pochopil a začal ho láskať ako pri milovaní. Bolo to úžasné, veľmi mi to pomáhalo. Keď sme vyšli zo sprchy, bolesť sa ozvala naplno. A to som bola otvorená len na päť centimetrov. Spanikárila som, plakala a lovila v pamäti, čo robiť, aby mi bolo lepšie. Len čo pôrodná asistentky odišla po Basila, začala som si hladiť klitoris. Bolo to, akoby som stlačila čarovný gombík, razom bolo po bolesti.

Basil potom zatiahol v izbe závesy, aby tam bolo prítmie a aby som sa cítila príjemne. Nebolo to rovnaké ako pri sexe, cítila som sa omnoho uvoľnenejšia. Potom som požiadala Basila, aby pokračoval v láskaní namiesto mňa. Ja som sa už nehanbila pred ženou v izbe, tá úľava, ktorú mi to prinášalo, bola dôležitejšia. S Basilom to bolo horšie. Našťastie za chvíľu bol náš Arnold na svete. Necítila som sa unavená, ale ako v príjemnom tranze.

 

16.10.2017 12:18| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist