Svetový týždeň rešpektu k pôrodu: Viete, aké máte práva pri pôrode?

Tretí májový týždeň už tradične sprevádza celosvetová akcia zaoberajúca sa pôrodom. Jej cieľom je upozorniť na celospoločenský dosah fenoménu pôrodu a napomôcť presadzovanie najnovších výsledkov vedeckých výskumov do pôrodníckej praxe. Ako táto akcia vznikla a ako bude prebiehať na Slovensku?

Hoci je to prekvapivé, na začiatku akcie stál napodiv muž – Francúz Bernard Bell. Spolu so svojou ženou hľadal prívetivé miesto, kde by sa mohlo narodiť ich prvé dieťa. Hľadanie ho inšpirovalo a čoskoro založil aj alianciu pre rešpektovaný pôrod (Afar), ktorá každoročne túto akciu vyhlasuje.

Každý ročník má iné zameranie, ktoré si jednotlivé krajiny vyberajú samostatne podľa toho, čo je práve tou najpálčivejšou témou. Na Slovensku to sú tento rok Práva žien pri pôrode. Na túto tému si vypočujete niekoľko prednášok. Budú sa týkať napríklad informovaného súhlasu, súkromia a intimity, slobodnej voľby polohy pri pôrode, kontaktu koža na kožu s dieťatkom a ďalších tém.

Na rozdiel od susedného Česka na slovenskom neexistuje žiadna webová stránka, ktorá by informovala o prebiehajúcich akciách naprieč krajinou. Preto sa informujte vo svojom materskom centre a okolí o tom, aký program a prednášky vás čakajú. Napríklad v Bratislave akciu organizuje združenie Ženské kruhy.

Akcia sa uskutoční v Centre Vedomého Rozvoja Shangrila (Michalská 7, Bratislava).

V 17:00 je plánovaná projekcia filmu Mikropôrod britskej režisérky Toni Haman ktorý zaujal už na medzinárodnom festivale filmov o trvalo udržateľnom rozvoji. Film sa na pôrod pozrel pod mikroskopom a vysvetľuje dôležitosť biliónov baktérií, ktoré obývajú naše telo a zásadne ovplyvňujú naše zdravie. Film odhaľuje najnovšie výskumy, ktoré tvrdia, že existuje veľmi úzke okno na optimálne „zasiatie a vyživenie“ mikrobiómu novorodenca. Toto okno sa týka pôrodu. Ak ho prepasiete, dôsledky sa môžu prejaviť neskôr, a to nielen na celoživotnom zdravotnom stave našich detí, ale môžu ovplyvniť i budúce generácie.

Po premietaní filmu sa môžete zúčastniť na prednáške predsedníčky Ženských kruhov Zuzany Kriškovej na tému Ženy a ich práva pri pôrode.

Vstupné na akciu je 15 eur a počet účastníkov akcie je obmedzený. Registrácia prebieha prostredníctvom e-mailu: zubajka@gmail.com

Prečítajte si bližšie informácie k akcii

Ak to nemáte ďaleko, môžete sa zúčastniť akcií aj v Česku, mnohé z nich nájdete napríklad v Brne, v Zlíne alebo v Opave. Pozrie sa na zoznam akcií Svetového týždňa pôrodu.

Čítajte tiež:

Viac o téme: mužpôrod

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist