Z denníčka obéznej Terezky (6): Nástrahy leta

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Leto je v plnom prúde. Príjemné je, že na trhu je bohatá ponuka rôznych druhov ovocia a zeleniny. Je krásne počasie, ktoré láka na výlety a šport, a Terezkina rodina sa to rozhodla využiť

Plánujeme akcie na popoludnia a podvečery, plánujeme aj víkendy. Vymýšľame, kam sa vyberieme na hodinku či dve: do lesoparku, k vode alebo niekam, kde to ešte nepoznáme. Kam sa dá, vyrážame peši alebo na bicykli.

Ak je zvolené miesto vzdialenejšie, berieme síce auto, ale snažíme sa, aby sme zaparkovali o niečo ďalej a kúsok k cieľu prešli sa na vlastných. Cez víkendy je ideálna príležitosť vyraziť na ďalší výlet. Mysleli sme si, že okolie dobre poznáme. Napriek tomu sme boli prekvapení, koľko pekných a zaujímavých miest nám zostalo utajených. Niekedy vyrážame na prehliadku hradu či zámku, inokedy do stredovekého mesta, niekedy sa rozhodneme pre športový kútik a niekedy zas pre prechádzku po zoologickej záhrade.

Vyzerá to úžasne?

Napriek tomu narážame na problémy. Aké? Po ceste, samozrejme, vyhladneme a jesť sa musí… nie vždy však počas výletu nájdete vhodné miesto na osvieženie. Predtým sme to tak nevnímali. Čo narobíte, keď sú na mieste fastfood, stánok so zmrzlinou a záhradná reštaurácia, kde boli v ponuke hranolčeky, vysmážaný rezeň, zemiakové placky a klobása?

A na pitie prevažne sladké limonády? Dokážete si to predstaviť? Pri celodennom výlete na desiatu zmrzlina alebo palacinky, na obed hranolčeky, na pitie limonáda…

Hovorili sme si, že jeden raz sa nič nestane. Jednoducho sme si dali niečo z toho, čo bolo v ponuke. Prišiel však okamih, keď sme o jedálnom lístku začali viac premýšľať. Spočiatku sme skúsili nájsť v ponuke niečo vhodnejšie. Čoskoro sme zistili, že sa to niekedy aj podarí. Prekvapilo nás však, že na mnohých miestach sme skutočne nič vhodnejšie na jedenie a pitie nenašli (a ak sme našli, nemuselo jedlo patriť k Terezkiným obľúbeným, a tak sme s výberom boli zasa na začiatku).

Prečítajte si:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Z denníčka obéznej Terezky (2)
Z denníčka obéznej Terezky (3)
Z denníčka obéznej Terezky (4): Nerovný boj
Z denníčka obéznej Terezky (5): S pravdou von

Ako to vyriešiť?

Jedine vlastnou prípravou! Rovnako ako plánujeme, kam vyrazíme, pripravujeme dopredu čiastočne jedlo a pitie. Určite so sebou nevozíme všetko, máme hlavne dostatok vhodných nápojov a nejakú desiatu. Tým sme aspoň čiastočne eliminovali nežiaduce nadbytočné kalórie. Potom si už môžeme dovoliť zmrzlinu alebo riskovať nie veľmi ideálny obed v reštaurácii.

Prázdniny sú dlhé, dovolenky je málo! Všetci to poznáme. Máloktorý zo zamestnaných rodičov môže zostať dva mesiace doma. Dávať dieťa v čase prázdnin do inej škôlky, ktorá má práve otvorené? Medzi deti, ktoré nepozná? Väčšinou sa teda čiastočne zapájajú staré mamy. Staré mamy, prosím, neurážajte sa! Každá z vás svoje vnúčatá miluje a chce pre ne to najlepšie. Problém je v tom, čo je z pohľadu starých mám to najlepšie. Často je to totiž práve jedlo a sladkosti.

Varia, chystajú, nakupujú. Neustále sa im snažíme vysvetľovať, že nadbytok jedla a sladkostí Terezke prinesie len kilogramy navyše a tie jej len škodia. Tento problém sme ešte úplne nedoriešili, ale pracujeme na ňom. Zatiaľ sme vybavili Terezku s babičkou jedlom na jeden-dva dni (aby mali na seba čas a netrávili ho varením), dohodli sme sa na „jednej sladkosti denne a dosť“. Uvidíme, povieme si na konci leta…

Terezkina rodina si želala zostať v anonymite. Na Babywebe však môžete sledovať postupné kroky k zmenám, ktoré by mali Terezke dopomôcť k tomu, aby sa dostala z područia nepríjemnej, ale vytrvalej dámy nazývanej obezita. Ako sa im bude dariť ďalej? Čo na súčasný jedálny lístok povie nutričná terapeutka?

Sledujte jej príbeh a projekt MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! – každý štvrtok na Babywebe.

Na Babywebe tiež nájdete:

Máte obézne dieťa?
Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
Ste smädní? Nezabúdajte na pitný režim

Viac o téme: dieťajedlo

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist