Z denníčka obéznej Terezky (4): Nerovný boj

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Rodina štvorročnej Terezky, ktorej boj s obezitou sledujeme v rámci nášho live seriálu, sa snaží bojovať so stereotypnými (nielen) stravovacími návykmi. Ako sa im to darí? Čo im ich úsilie komplikuje? Čítajte ďalší diel z denníčka, ktorý si vedie Terezkina mama

Uvedomili sme si, že skutočne musíme niečo zmeniť. Maškŕt, ktoré Terezka dostáva, je naozaj pomerne dosť. Najskôr sme skúšali Terezke sušienky, bonbóny a podobné veci zakazovať. Čoskoro sme zistili, že tade cesta nepovedie. Starší brat si niečo vzal, Terezka nedostala nič (alebo iba malý kúsok), a hneď bol oheň na streche.

Skúsili sme teda niečo iné. Terezka dostala iba jeden bonbón, piškótu či sušienku a dohodli sme sa, že zvyšok bude inokedy. Systém „na prídel“ však zlyhal rovnako. Pre Terezku, samozrejme, nebol problém potajomky si niečo ďalšie vziať. A to sme si mysleli, že sme stále spolu a že na ňu dozrieme! Tak inak…

Maškrty sme uložili do skrine do najvyššej poličky a so synom sme sa dohodli, že si sladkosti bude môcť brať tak, aby to Terezka podľa možnosti nevidela. Veď všetci máme právo si niečo zobnúť, syn športuje, má väčší výdaj energie, tak predsa musíme mať nejaké domáce zásoby.

Úprimne povedané, ani toto úplne nefungovalo. Terezka čoskoro zistila, kde sú maškrty uložené. Keď sme sa nepodvolili jej nátlaku, plaču, kriku, jednoducho v nestráženej chvíli vyliezla na stoličku a vzala si sama, čo chcela. Pochopili sme, že takto to skutočne robiť nemôžeme. Všetky dobroty sme prakticky museli z domu odstrániť.

Niežeby sme Terezke od tej chvíle žiadne maškrtky nedopriali. Je to predsa len dieťa, majú to aj ostatné deti… pri nákupe alebo po ceste zo škôlky občas niečo „dobré“ kúpime, no potom už doma z lákadiel nezostane nič. Museli sme sa zapojiť všetci.

Prečítajte si:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Z denníčka obéznej Terezky (2)
Z denníčka obéznej Terezky (3)

Ďalší nerovný boj zvádzame so sladkými nápojmi. Terezka bola zvyknutá na šťavy, džúsy, niekedy (aj keď výnimočne) dostávala tiež sladké limonády. Nesladený čaj jednoducho odmietala, vodu, samozrejme, tiež. Tak ako vyriešiť tento problém? Zvolili sme metódu postupného privykania, aj keď to pre nás znamenalo, že musíme byť skutočne dlhodobo dôslední (a, priznajme si, človek je tvor omylný, občas zlyhávajúci a niekedy trochu pohodlný).

Začali sme Terezke postupne nápoje riediť vodou – každý týždeň o niečo menej sirupu do pohára, o niečo viac vody do džúsu. Nakoniec sme počas niekoľkých mesiacov docielili to, že džús je zriedený 1:3 (jeden diel džúsu, tri diely vody), šťava je len taká slabá, aby mala jemne ružovkastú farbu.

Ide to pomaly, neustále zisťujeme, že sme „niekde urobili chybu“, máme však pocit, že pozvoľna predsa len dochádza k zmenám…

A čo na záver? Ja už nesladím kávu, začala som piť neochutené minerálky, vyskúšala som niektoré zaujímavé druhy ovocných čajov… No priznám sa, že v garáži mám veľmi dobre ukrytú čokoládu – „keby bolo najhoršie…“

Rodina Terezky si želala zostať v anonymite. Na Babywebe však môžete sledovať postupné kroky k zmenám, ktoré by mali Terezke dopomôcť k tomu, aby sa dostala z područia nepríjemnej, ale vytrvalej dámy zvanej obezita. Ako sa im bude dariť ďalej? Čo na nastávajúci jedálny lístok povie nutričná terapeutka?

Sledujte jej príbeh a projekt MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! – každý štvrtok na Babywebe.

Na Babywebe tiež nájdete:

Mäso v jedálnom lístku detí – áno či nie?
Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie
Výchova detí k správnej výžive

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist