Z denníčka obéznej Terezky (3)

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Vedeli sme, že Terezke „chutí“, ale zároveň sme mali pocit, že už pred návštevou lekára sme začali odolávať tlaku a jedálny lístok sme už značne upravili. V prvej fáze sme si mali všímať, čo Terezka je, a všetko starostlivo zapisovať.

Tiež sme sa viac vypytovali v škôlke. Vedeli sme, že si Terezka v jedle nevyberá a že jej nerobí problém zjesť všetko. Neuvedomovali sme si však, že keď zostanú napríklad chleby s nátierkou na desiatu, Terezka si rada ďalší pridá. Tu bolo riešenie jednoduché, stačila dohoda s pani učiteľkou – Terezka má svoju porciu, ale na ďalšiu nárok jednoducho nemá.

Musím pripustiť, že na začiatku sme občas niečo zabudli do záznamov napísať. Prišla napríklad návšteva, na stole boli rôzne misky a dobroty, deti pobehovali a občas si niečo zobli… Kto by si to v tejto chvíli zapisoval?

Čoskoro sme však zistili, že je takmer nemožné sa spätne rozpamätať, čo všetko vlastne to naše dieťatko zjedlo. Postupne sme si zvykli a zapisovali skutočne všetko (alebo takmer všetko?).

Fakt je ten, že vo chvíli, keď jedlo zapisujete, začnete zvažovať a uvedomovať si, čo dieťaťu vlastne dávate. Odrazu úplne jasne vidíte, že sa dožaduje napríklad bonbónov, pritom pred necelou hodinkou malo sušienku, že ste práve na obed uvarili knedličky a babička nečakane popoludní prinesie bábovku. Asi si poviete, že ak sa to stalo iba raz, nie je to žiadna tragédia…

Večer sa pozriete na záznamy a hlavou vám prebleskne: Bolo to iba dnes, zajtra si už dáme pozor…

Prečítajte si:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie
Z denníčka obéznej Terezky (2)

Po týždni sme si jedálny lístok znovu spätne prezreli. S hrôzou sme si uvedomili, že hoci strážime veľkosť porcií hlavných jedál, rôznych drobných maškŕt je tam predsa len akosi viac…

Ako sa bude rodičom Terezky dariť nielen zapisovať všetky jedlá a pochutiny, ktoré malá Terezka za deň skonzumuje, ale dodržiavať tiež zásady zdravého jedláneho lístka, môžete aj naďalej sledovať v našom projekte MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM!, a to každý štvrtok na Babywebe.

Na Babywebe tiež nájdete:

Keď dieťa nechce jesť
BIO alebo „normálne“ potraviny?
Tradičné cukrovinky netradične

Viac o téme: detidieťajedlo

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist