Bábätko škúli, je to normálne alebo Ako je to so zrakom novorodencov?

Ako sa novorodené deti dívajú na svet? Ostro vidia len na vzdialenosť necelých tridsať centimetrov, veci a osoby vo väčšej vzdialenosti vnímajú rozmazane. Zato už vo veku troch rokov sú schopné rozoznať známe tváre od neznámych.

Oko sa začína vyvíjať už od štvrtého týždňa tehotenstva. Spočiatku sú oči umiestnené po bokoch hlavy embrya a súbežne s tým, ako sa hlavička zväčšuje, sa posúvajú do stredu tváre.

Zdravé bábätko sa rodí s fungujúcim zrakom, ktorý však nie je úplne vyvinutý. Novorodenci rozoznávajú len svetlo a tmu. Sú citliví na ostré svetlo, reagujú naň privieraním očí alebo zakláňaním hlavičky. Zaostriť dokážu len na vzdialenosť 25-30 centimetrov, čo je vzdialenosť, z ktorej s dieťaťom matka najčastejšie komunikuje pri držaní v náručí alebo dojčení.

Škúlenie nie je porucha

Okolo dvoch mesiacov začína dieťa vnímať obrysy tváre a veľkých predmetov. Snaží sa zaostrovať a vzácne sa mu to podarí, ale svaly nie sú trénované do takej miery, aby bolo často úspešné. V treťom a vo štvrtom mesiaci už rozoznáva známe tváre od cudzích, sleduje predmety vo svojom okolí a snaží sa na ne siahnuť. Začína tiež vnímať farby, najradšej má jasné a žiarivé. V tomto období je pre dieťa ideálnou hračkou hrazdička zavesená nad postieľkou, pretože mu prináša množstvo podnetov a hýbajúcich sa vecí, takže má čo sledovať a má dôvod na aktivitu.

Okolo piateho mesiaca veku je dieťa schopné pozorovať predmety iba očami, nemusí teda pohybovať hlavou. U niektorých detí trvá dlhšie, kým sa ich okohybné svaly skoordinujú, preto môžu škúliť. Občasné škúlenie do pol roka veku považujú odborníci za normálne.

„V období prvých šiestich mesiacov sa u dieťaťa vyvíjajú centrálne fixácie a konvergencie, teda schopnosť zamerať oči na predmet pri pohľade do blízka. Videnie nie je také zrelé, aby dokázalo centrálne fixovať, preto sa dieťaťu môžu oči ešte stále dosť rozbiehať. Funkcia centrálneho videnia a fixácia sa objavuje približne vo veku pol roka. To znamená, že zrakové centrum ostrosti začína byť funkčné a zraková ostrosť dosahuje asi päť percent toho, čo u dospelého človeka,“ vysvetľuje Pavel Stodůlka, primár očnej kliniky Gemini.

Čítajte tiež:

Pohybom sa učí vidieť

„Polročné dieťa je schopné zamerať pohľad na nejaký predmet. Keď mu rodič ukáže hračku, dokáže ju sledovať. V prvom roku života dieťaťa sa rozvíja aj farebné videnie. To je spojené s centrom ostrosti alebo makulou a jej vývojom a funkciou. V období deviatich mesiacov je zraková ostrosť desať percent. V jednom roku je potom zraková ostrosť asi 20 až 30 percent,“ opisuje Pavel Stodůlka.

Veľký vplyv na zrak má obdobie, keď dieťa začína liezť a chodiť. V tomto období dochádza k rozvoju priestorového videnia a odhadu vzdialenosti. Vývoj zraku je možné ovplyvniť rôznymi pomôckami. Keď napríklad rodičia ukážu bábätku hračku, dieťa ju sleduje.

Rozpoznajte poruchy

„Rodičia by mali sledovať, či za hračkou dieťa otáča hlavu, či sa otáča za svetlom a podobne. Je tiež dôležité všímať si, či oko neubieha príliš do strany, a sledovať sfarbenie zreničky. Farba zreničky by mala byť čierna, ak sa objaví iné sfarbenie, napríklad biele, alebo ak si rodičia všimnú nejaký netypický reflex, mali by s dieťaťom zájsť na odborné vyšetrenie,“ dodáva Pavel Stodůlka.

Okolo siedmeho roka sa vývoj zrakových funkcií ukončuje a dieťa by malo vidieť rovnako kvalitne ako zdravý dospelý človek. U detí sa môžu objaviť rôzne refrakčné poruchy, ako sú napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Drobné a nevýznamné chyby sú dokonca pomerne časté, vyskytujú sa až u tretiny detí do 15 rokov.


Zdroj: TZ Očná klinika GEMINI

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist