Súvisí ADHD so stravou? Ako pôsobia cukry a éčka?

ADHD je choroba, ktorú charakterizuje porucha pozornosti, zvýšená impulzivita a hyperaktivita. Pôsobí negatívne na život postihnutého dieťaťa, čo je zvlášť dôležité pre jeho vzdelávanie a neskôr aj pre výber povolania. Keďže na hyperaktivitu s poruchou pozornosti nejestvuje liečba, je potrebné aspoň zmierniť príznaky.

Dieťa sa už s ADHD narodí. Spravidla sa dedí po meči, tzn. že postihuje najčastejšie chlapca. Môže vzniknúť už v tehotenstve alebo pri pôrode. Veľký vplyv má aj nevhodné životné prostredie či fajčenie matky v tehotenstve.

Podľa niektorých výskumov sa zistilo, že spúšťačmi hyperaktívneho správania môžu byť farbivá, kravské mlieko, čokoláda či citrusové plody. Oficiálne medicína neuviedla spojitosť medzi zložením stravy a alergiami či duševnými poruchami, avšak rodičia detí s ADHD majú veľmi dobré skúsenosti s úpravou jedálneho lístka.

Ako teda zistiť spúšťač?

Ideálne je vylúčiť určitý alergén zo stravovania, a ak dôjde k zlepšeniu, tak ho opäť zaradiť. Týmto sa uistíte, že k zlepšeniu došlo naozaj po vylúčenie tohto alergénu. Takto sa postupne vyskúšajú všetky ostatné zložky stravy a vytvorí sa stravovací protokol. V mnohých prípadoch po zavedení stravovacieho protokolu došlo k zmierneniu až minimalizácii výskytu prejavov.

Za čo môže cukor?

Ste nabití energiou? Alebo naopak skleslí, unavení a podráždení? Za všetko môže cukor. Jedno pravidlo je isté, čím vyššie stúpne hladina cukru v krvi po jedle, o to hlbšie potom klesne. Jedná sa o hypoglykémiu, ktorá má mnoho podobných príznakov ako hyperaktivita či nepozornosť.

Vedeckým výskumom však nebolo preukázané, že by príjem cukru ovplyvňoval symptómy pacientov s ADHD. Rozkolísaná hladina krvného cukru spôsobená nepravidelnou stravou a nevhodným zložením jednotlivých jedál spôsobuje únavu a poruchy sústredenia u nás všetkých. Preto je lepšie voliť prírodné cukry a dbať na vyváženú stravu.

Občas sa u detí s diagnostikou hyperkinetickej poruchy po vysadení presladených jedál a nápojov zistí, že ich nepozornosť klesla v priamej úmernosti s poklesom príjmu cukru, čo potvrdzuje mamička malého Pavlíka. „Po tom, čo som Pavlíkovi zakázala všetky sladkosti, jeho správanie sa veľmi zlepšilo a lepšie sa sústredí na zadané úlohy. Našťastie to vidia aj moji rodičia a deťom už nekupujú cukríky, ale radšej ovocie.“

Čítajte tiež:

Konzervanty a umelé farbivá sú veľký problém

Dnes po všetkých výskumoch je zrejmé, že konzervanty a umelé farbivá ovplyvňujú správanie nás všetkých, nielen detí a pacientov s ADHD. Preukázateľne ako najhorší konzervant bol zistený benzoan sodný, ktorý zvýrazňuje ťažkosti spojené s hyperaktivitou.

V Austrálii vykonali výskum, ktorého sa zúčastnilo 800 detí so znakmi ADHD. Po vynechaní týchto látok došlo k zlepšeniu správania u 75% detí, avšak po vrátení konzervantov a umelých farbív do stravy sa im symptómy ADHD vrátili.

Európska únia požaduje, aby potraviny obsahujúce konzervanty a umelé farbivá mali na obale štítok s varovaním, že tieto potraviny môžu mať nepriaznivý vplyv na správanie a udržanie pozornosti. V Amerike vyžadujú, aby na obaloch výrobkov boli uvedené druhy umelých farbív a konzervačných látok.

Pomôžu vitamíny a minerály

Deti s ADHD majú nižšiu hladinu zinku, horčíka, vápnika a fosforu. Nedostatok železa spôsobuje kognitívne poruchy u všetkých, nie len u ADHD. Pridanie potravinových doplnkov s obsahom zinku a železa vykazuje priaznivé účinky.

Skúmalo sa aj zvýšenie dávok vitamínov B a C, ale tu nebol zistený výrazný pozitívny dosah. Naproti tomu doplnenie multivitamínov a minerálov preukázalo presvedčivé zlepšenie u pacientov s ADHD už po niekoľkých týždňoch.

Nevyhnutné omega-3 mastné kyseliny

Deti s poruchou ADHD majú nižšiu hladinu omega-3 mastných kyselín ako ostatné deti a zdá sa, že pridanie potravinových doplnkov s obsahom omega-3 mastných kyselín má tiež výborný vplyv na ich správanie.

To potvrdzuje aj mamička malého Dominika. „Domčo je veľmi hyperaktívny, nemôžem ho ani na sekundu spustiť z očí. Len sa otočím, a už mi utečie alebo niečo zhodí a rozbije a začne sa zlostiť a problém je na svete. Po tom, ako sme začali s užívaním prípravku s omega-3 mastnými kyselinami, je oveľa lepší a pohodovejší.“

Aké skúsenosti s deťmi s ADHD máte vy? Dodržiavate správne stravovanie, či ešte stále hľadáte správnu cestu?

4.4.2017 12:22| autor: Kateřina Šedivá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist