Sny v tehotenstve

„Tehotenstvo a materstvo sú pre väčšinu žien dôležitými témami, pre niektoré dokonca tými najväčšími v ich živote. Otvoria veľa námetov v podvedomí, ktoré boli predtým vytesnené, a preto sa nám zdá, že sny v tehotenstve sú iné,“ vysvetľuje psychologička a odborníčka na výklad snov Eva Hrončeková.

Skutočne mávajú tehotné ženy iné sny?
Sny v tehotenstve môžu byť iné, ale aj nemusia. Veď každé tehotenstvo je samo o sebe jedinečné. Už naše matky si buď priali, alebo nepriali byť tehotné a my sme boli alebo vítaní, alebo nevítaní. A to deti vnímajú. To všetko máme vo svojej pamäti do tej chvíle, ako si my sami uvedomíme, že takisto chceme byť matkami. A to je tým spúšťacím mechanizmom, prečo mávajú ženy v tehotenstve zvláštne sny.

O čom mamičky snívajú?
Ich sny sú iné tematicky. Líšia sa obrazy. Nemusí sa to priamo prejavovať tak, že sa im sníva o bábätkách či o pôrode. Je to vlastne spracovávanie fyziologických informácií. Deväť mesiacov, keď matka pracuje na vzniku nového života, mozog dostáva neobyčajne veľa nových impulzov a tie sa prejavujú práve snami.

Sú rozdiely medzi snami v tehotenstve a po pôrode?
Určite. Tým, že žena porodí, začínajú sa odplavovať tehotenské hormóny, jej organizmus prežíva veľké zmeny. Má pred sebou nové veľké témy, vytvárajú sa vzťahy s bábätkom, vžíva sa do roly matky, vníma reakcie svojho okolia. Môžu sa objaviť psychické problémy, niekedy aj obavy z budúcnosti. To všetko sa prejavuje v snoch.

Menia sa sny aj mužom počas tehotenstva ich partnerky?
Áno. Oni prežívajú rovnaké veci ako my, ale nevedia ich vyjadriť tak emotívne ako ženy. Muži sa boja pôrodu ženy, nedokážu si predstaviť rolu otca, môžu mať strach z toho, že neuživia rodinu, musia sa vyrovnať s tým, že nebudú už primárnym a jediným objektom lásky.

Snívajú aj novorodenci?
Určite, aj dojčatá majú svoje sny. My však nevieme aké. Je to neverbálne obdobie, takže žiadne dieťa vo veku do jedného roka vám nepovie, čo sa mu snívalo.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ste tehotná? Najprv sa mení vaša psychika
Spánok dieťaťa
Novorodenec a prvé mesiace života

21.5.2011 10:26| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist