Pilates pomáha aj v tehotenstve

Ak hľadáte relaxačné cvičenie, ktoré vás bude sprevádzať celým tehotenstvom, uľaví od bolesti chrbta, spevní svaly panvového dna, pripraví vás na pôrod či len zvýši povedomie o vašom tele, môžete začať s pilatesom. Prospeje nielen vášmu telu, ale aj psychike, pretože sa naučíte sústrediť a relaxovať.

„Cviky, ktoré tehotné ženy cvičia počas tehotenstva, sa nijako zásadne nelíšia od bežného pilatesu. Sú len upravené tak, aby ich mohli vykonávať budúce mamičky a aby im cvičenie bolo príjemné,“ vysvetľuje Hana Císařová, medzinárodne certifikovaná StottPilates inštruktorka.

Pilates pomocou svojich základných princípov – dýchania, kontroly, koncentrácie, centrovania, presnosti a plynulosti – nielenže spevní oporný systém tela, ale pomôže vám s viacerými starosťami, ktoré so sebou tehotenstvo prináša.

Čo vám pilates v tehotenstve prinesie?

  • Posilní váš telesný systém, či už obehový, lymfatický, tráviaci či respiračný, čo prirodzene pomáha zdravému rastu bábätka.
  • Pôsobí ako prevencia kŕčov a opuchov nôh.
  • Pomáha vám cítiť sa pohodlne a zbaviť sa bolestí.
  • Učí vás relaxovať a sústrediť sa na svoje telo.
  • Predstavuje prevenciu problémov s močením, prolapsu maternice a tvorby hemoroidov.
  • Prináša uvoľnenie a zlepšenie pohyblivosti panvového kĺbu a celej oblasti panvy.
  • Je prevenciou nadmerného prírastku telesného tuku.
  • Pomáha vytvoriť základy popôrodného cvičenia.
  • Napomáha správne držanie tela súvisiace so zmenami držania tela počas tehotenstva, ktoré spôsobuje bolesti chrbta.

Ďalším dobrým dôvodom, prečo je možné cvičiť pilates počas tehotenstva, je jeho variabilita. Väčšina cvikov je ľahko prispôsobiteľná fyzickej zdatnosti konkrétneho jedinca, čo je, samozrejme, z dôvodu zväčšovania bruška dôležité.

Prvý trimester opatrne

Prvý trimester tehotenstva by ste to s cvičením nemali preháňať, dokonca sa neodporúča s pilatesom ani len začínať. Cvičte tak, ako to sama cítite, ale nechajte svoje telo dostatočne si zvyknúť na nový stav. V druhom trimestri sú už plod aj matka stabilnejší, a preto môžu cvičiť o niečo viac. Dbajte však na to, aby ste neležali na chrbte, pretože tak zadržiavate prívod krvi k plodu. Mali by ste vynechať aj akékoľvek prudké pohyby, o skákaní nehovoriac.

„Výhodou pilatesu je, že sa začína prácou na podložke. Eliminujú sa tak chyby pri cvičení, pretože v horizontálnej polohe nemáte takú šancu cvičiť nesprávne ako v postoji – vo vertikálnej polohe,“ hovorí Hana Císařová.

Chcem začať cvičiť…

Ak ste pilates nikdy predtým necvičili a v tehotenstve ste sa rozhodli začať, nájdite si vo svojom okolí triedu pilates so zameraním na tehotné ženy. Najlepšie urobíte, ak navštívite prvých zopár hodín individuálnych lekcií. Osobný tréner vám vysvetlí základné zásady pilatesu, preberie s vami jednotlivé pozície a zistí, koľko ste toho schopná v tehotenstve zvládnuť a čo je už nad vaše sily.
Neodporúča sa navštevovať počas tehotenstva štandardnú triedu, pretože sa tu cvičia cviky, ktoré nie sú pre tehotné ženy najvhodnejšie.

Ak patríte medzi hanblivejšie mamičky, zaobstarajte si niektoré z DVD Pilates pre tehotné. Možnosť výberu bude o to väčšia, o čo viac cudzích jazykov ovládate. Nájsť totiž DVD v slovenskom alebo v českom jazyku je ešte stále pomerne zložité.

Zacvičiť si môžete v:
www.pilates.scaf.sk
www.h-fit.sk
www.studiomiracle.sk
www.abfit.sk
www.pilatespreteba.sk
www.ahafit.sk
www.oxiline.sk

12.5.2009 3:01| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist