Očkovanie a lieky počas tehotenstva

Podávanie niektorých liekov môže mať vedľajší vplyv na plod. Závažnosť účinku lieku na vývoj plodu záleží na jeho veku, vlastnej účinnej látke a na dávkovaní. V skorej gravidite môžu niektoré lieky spôsobiť potrat alebo vývojové poruchy (tzv. teratogény).

Lieky proti bolesti a teplote

Bežne dostupný liek paralen je vo zvyčajných dávkach po celý čas tehotenstva a aj v období dojčenia bezpečný. Acylpyrín, ibuprofen a iné lieky patriace do skupiny tzv. nesteroidných antirevmatík by sa nemali užívať v treťom trimestri tehotenstva, pretože by mohli spôsobiť predčasné uzatvorenie tepnovej chlopne v srdci novorodenca. Ibuprofen a diclofenac sa môžu bezpečne užívať počas dojčenia.

Lieky nazývané spazmolytiká, ktoré sa podávajú pri kŕčovitých bolestiach, napríklad obličkovej alebo žlčníkovej kolike, sú rôznorodá skupina liekov. Niektoré z nich sa môžu v tehotenstve použiť len s určitou opatrnosťou. Napríklad liek Algifen by sa nemal používať v prvom trimestri tehotenstva. To isté platí aj pre liek Buscopan. Rada lekára je vždy nutná.

Lieky proti vracaniu

Najmä v prvom trimestri môže ženu trápiť nevoľnosť a vracanie. Prvá voľba by mala padnúť na liek nazvaný Degan, Cerucal, poprípade Torecan.

Liek na pálenie záhy

Pálenie záhy patrí k ďalším bežným tehotenským problémom. Bezpečným liekom je Maalox, ktorý je možné užívať aj v čase dojčenia.

Lieky proti hnačke a zápche

Preháňadlá typu Luctulosa alebo Regulax sa môžu používať počas celého tehotenstva. Voľne predajný liek proti hnačkám Imodium je takisto bezpečný počas tohto obdobia i v čase dojčenia.

Lieky proti kašľu

Medzi lieky tlmiace kašeľ, čiže antitusiká, patrí Codein, Guajacuran, Stoptussin, Sinecod. Codein by sa nemal podávať počas celého tehotenstva. V období dojčenia je možné ho v bežných dávkach užívať. Stoptussin a Sinecod sa nesmú užívať v prvom trimestri gravidity.

Pri výraznom suchom kašli je možné ich podávať v druhom a treťom trimestri. Liek podporujúci odkašliavanie, čiže expektorancium Ambrobene, sa môže užívať v druhom a treťom trimestri. Lieky Bromhexin a Mucosolvan výrobca počas celého tehotenstva neodporúča. Lekár však môže v niektorých prípadoch urobiť výnimku.

Lieky proti chrípke

Lieky uvoľňujúce nosnú priechodnosť sa môžu počas tehotenstva užívať. Dávkovanie podľa návodu sa musí vždy dodržať.

Očkovanie v tehotenstve

Očkovanie sa u tehotných žien vykonáva len v nevyhnutých situáciách, ako je tetanus a besnota. V ostatných prípadoch musí lekár zvážiť všetky riziká pre ženu i pre plod, rozhodnúť, či samotné očkovanie nie je väčším rizikom než infekcia. Živé očkovacie látky sú v tomto období veľmi nebezpečné a väčšinou sú kontraindikované úplne alebo aspoň v prvom a poslednom trimestri.

  • Osýpky – očkovanie je nutné len výnimočne v prípade epidémie
  • Žltačka – očkovanie je počas tehotenstva zakázané
  • Mumps – očkovanie je počas tehotenstva zakázané, väčšinou postačí očkovanie z detstva
  • Rubeola – očkované by mali byť všetky dievčatá. Ale keďže sa očkovanie vykonáva živou vakcínou, je v tehotenstve zakázané
  • Chrípka – očkovanie sa počas tehotenstva neodporúča

Existuje veľké množstvo liekov a bylinných prípravkov, ale ich presné účinky sa uvádzajú len vo veľmi malej miere. Preto sa liekom počas tehotenstva treba čo najviac vyhýbať. Bol zaznamenaný prípad, keď aj zdanlivo neškodné korenie muškát spôsobilo u tehotnej ženy i jej plodu zrýchlenú srdcovú reakciu. To dokazuje, že aj bylinky môžu uškodiť. Preto by tehotná žena mala zvážiť ich užívanie ako formu liečby.

12.5.2009 2:42| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist