Náročný život s náročným dieťaťom

Priemerne informovaná nastávajúca matka pravdepodobne neočakáva, že spolužitie s malým dieťaťom prebieha ako kašírovaný záber z reklamy na večne suché jednorazové plienky. Keď sa však namiesto sladkého uzlíčka šťastia narodí malý vzdorovitý človiečik, ktorý o čo menej spí, o to viac plače a s rafinovanou dôslednosťou marí všetky rodičovské pokusy o nastolenie pokoja a harmónie v domácnosti, môže to byť poriadny šok, ktorý zasiahne život celej rodiny s razanciou odisteného granátu.

Skúsenejšie matky nie sú vo výhode. Ak si žena zažila spolužitie s dieťatkom, ktorého potreby boli viac-menej štandardizované a zodpovedali tabuľkám v múdrych publikáciách, môže byť prekvapenie z narodenia dieťatka, ktoré zanovito odmieta všetky stratégie na upokojenie, ešte väčšie a umocnené porovnávaním s „normálnym“ súrodencom.

Kde je chyba?

Niekedy medzi druhou a treťou hodinou nadránom, s mozgom utlmeným spánkovou depriváciou a s unaveným svalstvom dôkladne vyťaženým celonočným pohojdávaním na fitlopte a natriasaním bábätka v náručí, si môže matka tohto zvláštneho tvorčeka klásť otázku: „Kde som urobila chybu?“
Pre rodičov nespavých, neurotických a neutíšiteľných bábätiek máme jednu dobrú a jednu ešte lepšiu správu. Prvá: Nie je to vaša chyba – len sa vám narodilo náročné dieťa. A druhá: Vyrastie z toho!

Je zdravé, no nespokojné

Existujú deti, ktoré sú zdravé, dobre sa vyvíjajú a nemajú žiadne závažné fyzické či psychické problémy a napriek tomu odmietajú spokojne polihovať v postieľke. Sú to deti, na ktoré sa takmer bojíte siahnuť, pretože každá vaša manipulácia spustí vresk pripomínajúci zvuk cirkulárky, no zároveň sa ich bojíte odložiť z náručia, pretože na akýkoľvek náznak separácie reagujú tak, že sa cirkulárka zmení na lodnú sirénu. Sú to deti, ktoré tri hodiny uspávate a ony sa vám za každé úsilie odmenia pätnástimi minútami trhavého povrchného spánku, z ktorého okamžite prejdú do stavu plnej pohotovosti, ak sa pokúsite odkradnúť sa na toaletu alebo si azda dovolíte upadnúť do spásonosnej náruče bezvedomia.

Ako ich uspokojiť?

Väčšina exemplárov tohto detského druhu vyžaduje nosenie, dojčenie, pohojdávanie, potriasanie, upokojovanie a stimuláciu najmenej dvadsaťtri hodín denne. Telesná schránka rodiča ani jeho psychická výbava však zvyčajne nebýva takejto záťaži prispôsobená. Po veľmi krátkom čase teda začína šťastný majiteľ dráždivého dieťaťa hľadať číslo do blázinca, linkový spoj na druhý koniec sveta alebo aspoň jednu rozumnú radu, ktorá by skutočne fungovala.

Základný manuál prežitia pre majiteľov náročných detí:

1. Neporovnávajte sa s ostatnými
To, že vaša kamarátka porodila bábätko, ktoré spí dvadsať hodín denne a v bdelom stave sa len roztomilo usmieva, nie je dôvod na pocity menejcennosti. Materstvo nie je súťaž a predovšetkým rodičia náročných detí by sa mali vyvarovať „kočíkových pretekov“. Ak vám susedka rozpráva, koľko toho medzi dojčeniami stihne, doprajte jej to, no nenechajte sa vyviesť z rovnováhy. Pozerajte sa na to napríklad tak, že žiadny človek nedostane naložené viac, ako zvládne. Buďte hrdí na to, že toho toľko zvládnete.

2. Buďte trpezliví
Znie to ako dosť trúfalá rada, ale verte, že nič netrvá večne. Z náročných bábätiek sa síce väčšinou stávajú náročné batoliatka, no v školskom veku zrazu začnete pozorovať, že vďaka vašej láske a podpore sa váš ťažšie zvládnuteľný potomok postupne mení na sebavedomého a citlivého jedinca.

3. Buďte chápaví
Aj keď sa vyčerpanému rodičovi do mysle občas vkradne myšlienka, že ten malý urevanec to asi robí schválne, vedzte, že sa to nedá. Za zvýšenou dráždivosťou (ak sme vylúčili zdravotné príčiny) väčšinou stojí temperament dieťaťa, dedičné dispozície (spýtajte sa rodičov, či ste boli pokojnými bábätkami), ale napríklad aj pôrodná a popôrodná trauma (skorá separácia bábätka). Za nič z toho vaše dieťa nemôže.

4. Myslite sami na seba
Aj keď by ste pre svojho uvrieskaného potomka urobili čokoľvek alebo by ste aspoň urobili čokoľvek, aby mlčal, nezabúdajte na svoje potreby. Starajte sa o seba aj o svoj vzťah k partnerovi. Pre rodičov náročného dieťaťa je veľmi dôležité udržiavať sa v psychickej kondícii.

5. Najväčším odborníkom na dieťa je jeho vlastný rodič
Vypočujte si rady odborníkov, priateľov či starých rodičov, ale riaďte sa predovšetkým vlastným citom a svojou rodičovskou intuíciou. Nikto nepozná vaše bábätko tak dobre ako vy.

6. Milujte ho
Majte svoje náročné dieťa radi také, aké je. Intenzívne, precitlivené, vyčerpávajúce, nepredvídateľné a neuspokojiteľné. Nechcite ho meniť. Je to úžasný originál, ktorý vás čoskoro prekvapí tým, že sa aj vďaka vašej podpore a láske premení z nespokojnej malej larvičky na žiarivého farebného motýľa.

Čítajte tiež:

Náročné dieťa ako životná výzva

Moja prvá dcéra sa narodila ako typické náročné dieťa a spoločne sme preplakali prvý rok jej života. Pri druhej dcére som už ako poučená matka robila všetko pre to, aby bola spokojná. Vyvarovala som sa stresu v tehotenstve, rodila som v pokojnom prostredí, od začiatku som mala bábätko stále pri sebe. Výsledok? História sa opakovala a druhá dcéra bola takmer rovnako ukričaná ako tá prvá (s tým rozdielom, že bola sebavedomejšia, čiže kričala hlasnejšie). Keď som sa so slzami v očiach sťažovala kamarátke, že tentoraz som urobila všetko správne a aj tak mám dieťa, ktoré sabotuje akúkoľvek moju snahu upokojiť ho, odpovedala mi s úsmevom: „A napadlo ti, že keby si to všetko nerobila, bolo by to ešte horšie?“

Niekedy, bez ohľadu na to, čo ste očakávali, a bez ohľadu na to, ako dokonale ste sa pripravili, vám osud postaví do cesty výzvu. Je iba na vás, ako sa k tejto výzve postavíte. Môžete ju brať ako bremeno navyše. Alebo ako cestu, vďaka ktorej sa naučíte niečo nové. Možno vám pribudne pár šedivých vlasov, vrások a nervový tik, no zároveň vás to naučí väčšej trpezlivosti a tolerancii zvláštností tých druhých.

Naučte sa brať svoje náročné dieťa ako sprievodcu, ktorý vás touto cestou povedie.

4.3.2019 1:30| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist