Je dojčenie stále tabu?

Dojčenie – to najlepšie pre matku i dieťa. S týmto tvrdením súhlasí drvivá väčšina z nás. Ako je to však v prípade, že matka fajčí, pije alkohol alebo používa dojčenie ako súčasť sexuálnych praktík? Prečo niektoré ženy počas dojčenia priberajú? Je dojčenie počas menštruácie v poriadku? Poodkryme niektoré pretrvávajúce tabu.

Fajčíte? V tom prípade dojčite až po 2,5 hodine

Môže občasný pohár vína či jedna cigareta denne ohroziť zdravie bábätka? Niektorí odborníci sú v tejto otázke veľmi striktní, iní sú na mamičky menej prísni. „Fajčenie ohrozuje dieťa dojčené i nedojčené. Pre dojčené bábätko je však riziko mnohých ďalších ťažkostí, pretože škodlivé látky z cigarety, samozrejme, do mlieka prestupujú,“ vysvetľuje laktačná poradkyňa Jiřina Mrázková. „Môžu sa objaviť nevoľnosť, vracanie, častejší výskyt kolík a podobne. Polčas rozpadu nikotínu je 90 minút, takže ak si cigaretu nedokážete odoprieť, dojčite až približne 2,5 hodiny po fajčení.“

Čo v prípade, že je matka skutočne silná fajčiarka a nedokáže (alebo nechce) s fajčením prestať? Je lepšie nedojčiť a fajčiť alebo dojčiť aj napriek závislosti od nikotínu? „Názory na počet vyfajčených cigariet za deň, keď ešte výhody dojčenia prevažujú nad rizikami vniknutia škodlivých látok do mlieka, sa líšia. Naši odborníci hovoria o 5 cigaretách za deň, zahraniční o 10-20. Ideálne je, samozrejme, nefajčiť vôbec, prípadne len veľmi príležitostne,“ upozorňuje Jiřina Mrázková.

A ako je to so spomínaným alkoholom? Občasný pohár vína neprekáža, žena by však nemala piť každý deň, a už vôbec nie po každom dojčení – aj alkohol prechádza do mlieka. Najväčšia koncentrácia alkoholu v krvi je po 30-90 minútach (pri súčasnej konzumácii jedla sa alkohol koncentruje pomalšie), potom jeho koncentrácia začína klesať. Po konzumácii alkoholu teda nie je nutné mlieko odstriekavať, alkohol sa postupne odbúra. Platí pravidlo, že ak je matka dostatočne triezva na to, aby riadila, je dosť triezva aj na to, aby dojčila. Čím je dieťa staršie, tým lepšie jeho organizmus alkohol odbúrava, alkoholu sa treba vyvarovať prvé 2-3 mesiace, ale šesťmesačné dieťa to už zvláda veľmi dobre.

Dojčenie rozbúri hormóny

Oproti všeobecne rozšírenému tvrdeniu, že dojčenie je výborný prostriedok na chudnutie, niektoré matky jednoducho neschudnú. Niekoľko percent dojčiacich žien dokonca priberá. Je to dané vekom, metabolizmom, ale predovšetkým stravovacími zvyklosťami danej matky. Skôr, ako začnete panikáriť, že počas dojčenia nechudnete, skontrolujte si, ako sa stravujete. Nemáte pod vplyvom dojčenia väčšiu chuť do jedla a nemaškrtíte po večeroch? Práve tieto dva faktory bývajú najčastejšou príčinou, prečo matka pri dojčení nedokáže schudnúť. Pôrod, šestonedelie aj samotné dojčenie predstavujú pre telo hormonálnu búrku. Ak ste teda už predtým mali problémy napríklad so štítnou žľazou, je dosť možné, že hladiny hormónov sa vo vašom organizme upravia až po ukončení dojčenia.

Čítajte tiež:

Menštruáciou sa dojčenie nekončí

„Mám šesť mesiacov po pôrode, stále naplno dojčím, ale začína mi menštruácia. Počula som, že sa mlieko môže skaziť. Môže to teda znamenať, že dieťa začne mlieko odmietať? Tiež som si myslela, že menštruáciu dostanem až po skončení dojčenia. Mám teda počas menštruácie nakúpiť umelú výživu a zaobstarať si odsávačku?“ pýta sa naša čitateľka Mirka. „Menštruácia, samozrejme, chuť mlieka ovplyvňuje, mlieka môže byť aj o čosi menej, ale nebojte sa – menštruáciou sa dojčenie nekončí. Nemusíte robiť vôbec žiadne opatrenia. Jednoducho dojčite, a keby dieťatku mlieko nechutilo, vydržte a ponúknite mu prsník neskôr, napríklad keď bude ospalé. Väčšine detí však chutí aj pri menštruácii. Vôbec sa nemusíte báť, že by sa laktácia stratila, keby dieťatko trochu protestovalo – potom stačí mlieko ručne odstriekať z každého prsníka 5-10 minút 6x denne,“ upokojuje laktačná poradkyňa.

„Dojčenie oteckov“ by nemalo byť tabu

Na záver sme si nechali veľmi chúlostivú tému, ktorou je tzv. dojčenie otcov. Spomíname ju tu predovšetkým preto, že sa o nej veľmi často nehovorí a matky, ktorých partneri sa toho dožadujú, môžu byť zmätené a pýtať sa, či želanie ich mužov nehraničí s nejakou úchylkou. „Dojčenie otcov je skutočne delikátna záležitosť, ktorá sa na seminároch o dojčení nepreberá. A možno je to škoda. Na dojčení partnerov totiž nie je nič zlé. Prečo by mal otec dieťaťa odrazu prísť o niečo, čo si predtým v podstate privlastňoval? Sú otcovia, ktorí môžu dokonca začať na dieťa žiarliť, čo môže vzťah medzi partnermi narušiť,“ hovorí Jiřina Mrázková.

Pre mnohých mužov sú skutočne prsia v období dojčenia, keď sú väčšie a sú stelesnením materstva a plodnosti ženy, príťažlivejšie a mužov viac vzrušujú. Aj oni chcú ochutnať mlieko, chcú si to tiež vyskúšať, a ak sa to páči žene, nemal by byť žiadny problém.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist