Aké sú zdravotné dôsledky obezity?

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Nadváha neovplyvňuje iba to, ako človek vyzerá a aké oblečenie si môže dovoliť. Prináša so sebou aj rad závažných zdravotných komplikácií.

Problémy sa začínajú objavovať už v detskom veku. S narastajúcou hmotnosťou stráca dieťa prirodzenú pohyblivosť, pri fyzickej aktivite sa začína zadýchavať. Pohyb vyhľadáva čoraz menej, skôr sa mu vyhýba. Tým postupne klesá fyzická zdatnosť.

Treba si uvedomiť, že v porovnaní s dospelými síce deti s nadváhou trpia menším množstvom zdravotných problémov, ale mnohé z nich zostávajú obéznymi aj v dospelosti, kde výrazne stúpa riziko niektorých závažných chorôb. K týmto ochoreniam patria predovšetkým:

  • vysoký krvný tlak (hypertenzia),
  • srdcové choroby (kardiovaskulárne ochorenia),
  • poruchy metabolizmu tukov,
  • výskyt žlčníkových kameňov,
  • niektoré nádory,
  • ortopedické problémy (napr. artrózy nosných kĺbov, skolióza, ploché nohy).

Ženy môžu trpieť poruchami menštruačného cyklu a neplodnosťou, u obéznych ľudí sa ďalej môžu vyskytnúť kožné problémy, napríklad mykózy (plesňové ochorenia) v kožných záhyboch, strie…

Podstatná je aj skutočnosť, že tieto choroby sa predtým považovali iba za ochorenia vznikajúce v dospelosti či dokonca v „starobe“.

V súčasnosti sa však s narastajúcim výskytom obezity ich počiatok presúva do čoraz nižších vekových skupín. Vysoký krvný tlak, rovnako ako začínajúce poruchy metabolizmu tukov, mávajú už aj adolescenti.

V Spojených štátoch, rovnako ako v iných krajinách, bola v minulosti cukrovka 2. typu u dospievajúcich diagnostikovaná skôr výnimočne. S prudkým vzostupom výskytu obezity u detí je v súčasnosti zisťovaná až u 50 % novodiagnostikovaných prípadov cukrovky!

Majte na pamäti, že najlepšou liečbou bola a je prevencia. Rozvoju nadváhy a obezity u dieťaťa je potrebné v prvom rade predchádzať.

Sledujte náš projekt MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! – každý štvrtok na Babywebe.

Text pripravila:
MUDr. Jitka Kytnarová, ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie Klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK

Na Babywebe tiež nájdete:

Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!
Genetika a obezita
Chcú vaše deti sladkosti?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist