Aj na dovolenke majte deti na očiach!

Nevieme sa jej dočkať. Tešíme sa na ňu po celý rok a vopred spriadame plány na romantické chvíle. Dovolenka snov. Nezabúdajme však, že občas sa pri chvíľkovej nepozornosti môže zmeniť na nočnú moru. Najmä, ak máme malé dieťa.

Odísť s deťmi do troch rokov na dovolenku do zahraničia vyzerá rozhodne lákavo, no ide o náročnú záležitosť. V domácom prostredí si vieme veci zadeliť, je nám jasné, na koho sa v prípade núdze obrátiť a nemusíme sa stresovať kvôli neznámemu prostrediu, ľuďom i jazyku. Na dovolenku s deťmi sa preto musíme vopred pripraviť a dohovoriť sa na detailoch.

Ak cestujeme spolu s manželom, máme už určite za sebou debaty o tom, čo a ako. V prípade, že so sebou berieme ďalších príslušníkov rodiny, prípadne známych, je dobré, keď si nezáväzne načrtneme očakávania, ktoré máme, a skúsime pripraviť nejaký plán.

Ako to môže byť v skutočnosti

Vyskúšajme si malý test. Odpovede na naše otázky vám pomôžu predísť nepríjemnostiam. Chcete si ísť napríklad zaplávať, kúpiť zmrzlinu, odskočiť si na toaletu či zájsť do obchodu za rohom. Kto zostane pri deťoch?

Možnosť č. 1 – váš partner

Milujete sa a dobre sa poznáte. Môžete mu v otázke dozoru nad deťmi dôverovať? Vie, ako ich prebaliť, nezaspí, nezačíta sa do novín či nezostane hypnotizovane sledovať slečnu na vedľajšej deke, zatiaľ čo sa Anička kamsi zatúla?

Možnosť č. 2 – mama alebo svokra

Dohodli ste sa vopred, že vám s deťmi pomôže, aby ste mohli s partnerom niekam večer zájsť vo dvojici. Je zdravá a v dostatočnej fyzickej kondícii? Dôverujú jej deti, ale i vy?

Možnosť č. 3 – profesionálna opatrovateľka

Prišla na dovolenku s vami alebo ste si ju najali v rekreačnom zariadení, prípadne je súčasťou služieb cestovnej kancelárie. Zoznámili ste sa s ňou a viete, že je spoľahlivá? Chcú vaše deti zostať na pol hodinku s ňou? Má potrebné skúsenosti a odporúčania?

Možnosť č. 4 – sestra alebo kamarátka

Ponúkla vám, že sa o vaše deti môže načas postarať. Vychádzate spolu? Zaskočila vás už niekedy pri deťoch? Má sama deti? Vie si poradiť? Dôverujete jej tak, ako sebe?

Možnosť č. 5 – zobrať deti so sebou

Neužijete si síce pocit slobody, ale spolu s deťmi získate čosi oveľa viac – zmysluplne strávený čas v dôvernej blízkosti, spoločné chvíle, váš vzťah sa prehĺbi a najmä, neustále sa učíte nové veci. Skúsenosť na nezaplatenie. Cesta, ako byť mamou na plný úväzok. No i neskôr, keď deti vyrastú, budete mať okrem spomienok aj čosi navyše: vzájomnú dôveru, ktorá sa nedá ničím nahradiť.

• POZOR – Prečítajte si tiež – Desatoro pre bezpečie dieťaťa na dovolenke

Priorita číslo 1: bezpečnosť detí

Náš drobizg musí byť bez akejkoľvek diskusie neustále pod dozorom. Stačí sekunda, a môže byť neskoro. Preto:

  • deti nikdy nenechávajte samotné, ani v starostlivosti staršieho súrodenca, ktorý ešte nedovŕšil 15 rokov
  • neobracajte sa na náhodných známych, susedov či personál hotela
  • ak aj svoje deti zveríme niekomu do starostlivosti, musí to byť dôverne známy človek, najlepšie príslušník rodiny či platená au-pair, ktorí ponesú osobnú zodpovednosť za to, aby boli deti v deti

Už pred odchodom na dovolenku by ste mali mať v batožine základné lieky, ktoré potrebujete v prípade potreby, ale poruke aj číslo na asistenčnú službu z poisťovne a kontakt na delegáta cestovnej kancelárie. Ak sa v krajine dohovoríme, zistime si po príchode aj číslo na políciu a záchrannú službu.

Ak sa niečo stane

  • Okamžite kontaktujte personál miesta, v ktorom sa nachádzate
  • Zavolajte na políciu či záchrannú službu
  • Obráťte sa na delegáta cestovnej kancelárie
  • Zalarmujte najbližšie okolie
  • Volajte asistenčnú službu na Slovensku

Nulové riziko

… znamená odísť na dovolenku bez detí. No vtedy na ne budeme neustále myslieť a vyvolávať domov, či je všetko v poriadku. Napokon skonštatujeme, že sme najpokojnejšie, ak máme deti stále zo sebou. Veď sú našimi slniečkami a pri nich sa i z ostrieľaného človeka stane medový koláčik.

Rada na záver

Verme si. Naše deťúrence budú šťastím bez seba, že majú konečne otecka a mamičku na celé dni iba pre seba a to, čo nám na revanš vrátia, bude chutiť stokrát lepšie, než najlepšia špecialita cudzokrajného šéfkuchára.

… lebo lásku ani v zahraničí v obchodoch nedostať…

Na Babywebe tiež nájdete:

Keď na materskú, tak na chalupu!
S novorodencom vonku
Lekárnička na cesty s bábätkom

22.7.2011 8:27| autor: Lucia Michaelová
Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist