Nečakajte na prvé slovo alebo znakujte s bábätkami

Chcete sa dohovoriť so svojím dieťaťom ešte skôr, než sa naučí hovoriť? Je to jednoduché. Naučte sa niekoľko znakov v znakovej reči batoliat a komunikujte. Omnoho skôr vám tak môže povedať, či chce ísť na ruky, jesť či spať. Bábätko s vami komunikuje

Prirodzené gestá používajú deti na komunikáciu oveľa skôr ako hovorené slovo. Batoľatá nie sú hlúpe, mnoho vecí už vnímajú, len ich nedokážu povedať hovorenou rečou. Dokážu to však pomocou znakov. Malé deti s nami pomocou ich vlastného znakového jazyka komunikujú. Neveríte? Predstavte si batoľa, ktoré chce ísť na ruky či pomaznať sa. Bude pred vami ležať či sedieť a s najväčšou pravdepodobnosťou naťahovať ruky. Pretože ruky natiahnuté dohora sú ich znakom pre ÍSŤ NA RUKY.

„Všetci poznáme tie chvíľky, keď si dieťa napríklad trie oči, pretože je unavené, ukazuje na miesta, kam ho máte odniesť či odstrkuje ruku s lyžičkou, pretože je sýte. Tento prirodzený spôsob komunikácie je možné cielene rozvíjať. Vzniká tak komunikačný systém znakovania s bábätkami,“ vysvetľuje Terezia Vasilovčík Šustová, lektorka znakovej reči pre bábätká a autorka novej knihy Ako sa dohovoriť s dojčaťom a batoľaťom.

Ako to funguje?

Základom znakovania s bábätkami je spojenie hovoreného slova s neverbálnym (nehovoreným) znakom, ktorý zastupuje konkrétny predmet, osobu, zviera, činnosť alebo situáciu. V ôsmich mesiacoch dieťa už ovláda svoju motoriku na takej úrovni, že je schopné s vami jednoducho znakovať. Dokonca to samo robí, ale vy to zvyčajne neregistrujete a nijako jeho potrebu komunikovať s vami nerozvíjate. „S našou počujúcou dcérou Dorotkou sme začali znakovať v jej ôsmich mesiacoch. Už po štyroch týždňoch si vedela znakom napríklad vypýtať jedlo či povedať, že svieti svetlo. V 13 mesiacoch už znaky radila za seba a spájala ich so slovami. V štrnástich mesiacoch mi bežne vedela oznámiť, že nechce chlieb, ale piškótu,“ spomína Terezia Vasilovčík Šustová.

Ako to vyzerá v praxi?

„Nie je to tak dávno, keď ma ráno Dorotka vítala v postieľke s rozžiarenou tváričkou a jej rúčky ukazovali znak MLIEKO. Keď mala 14 mesiacov, stála ráno v postieľke a znakovala ROŽOK. Vo veku pätnásť mesiacov si už Dorotka začala raňajky vyberať sama. Stačilo sa spýtať, či chce JOGURT, ROŽOK alebo BANÁN. Dorotka aj tak zvyčajne ukázala ROŽOK a SYR. Vo veku 17 mesiacov Dorotka pri raňajkách bežne konverzovala o tom, či chce jogurt MARHUĽOVÝ, JAHODOVÝ alebo HRUŠKOVÝ, či si dá pečivo s MASLOM, MARMELÁDOU či sušienky (PIŠKÓTY, ZVIERATKÁ, BE-BE),“ rozpráva Terezia Vasilovčík Šustová.

Ako začať?

Výchova batoľaťa, ktoré znakuje, a batoľaťa, ktoré neznakuje, je v podstate rovnaká. Dieťaťu, s ktorým chcete znakovať, spolu s hovoreným slovom ponúknete aj znak. Napríklad sa spýtate: „Chceš mlieko?“ a zároveň ukážete znak MLIEKO. Aj napriek tomu, že dieťa nebude vedieť ešte vysloviť slovo mlieko, začne skoro používať znak MLIEKO. Vaše dieťa si vytvorí veľa znakov aj úplne samo. „Naša dcéra používala v osemnástich mesiacoch okolo dvadsať znakov, ktoré si vytvorila úplne sama, a desiatky ďalších, ktoré sme ju naučili my,“ potvrdzuje Dorotkina mamička. V takom prípade znaky opakujte – dáte tak dieťaťu najavo, že tento spôsob komunikácie funguje a že mu rozumiete.
Postupne pridávajte výrazy, ktoré chcete dieťa naučiť znakovať.

Znakovanie verzus hovorené slovo

Nemusíte sa vôbec báť, že by sa vaše dieťa pre znakovane oneskorilo s rečou. Znakovanie jeho rozvoju, naopak, prospieva. Má aj kladný vplyv na pohybové schopnosti dieťaťa a rozvoj myslenia.

Kde sa dozviem viac?
www.mcpohoda.sk
Na trhu je aj nová kniha Ako sa dohovoriť s dojčaťom a batoľaťom.

PIŤ – Priloženie pomyselného pohára k ústam.

PIŠKÓTA – Ukazováčik obkrúži pomyselnú piškótu na druhej dlani.

VANILKOVÝ – Ukazováčik a prostredníček na brade predstavujú písmeno V.

9.6.2010 8:40| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist