Základná detská arómolekárnička

Prírodné rastlinné oleje dokážu vďaka svojej vôni vytvoriť príjemnú atmosféru. Predovšetkým sa však osvedčili ako šetrný liečebný prostriedok pri najrôznejších neduhoch. A práve v tejto oblasti dokážu skutočné divy. Sú vhodné predovšetkým na liečbu a prevenciu chorôb u našich najmenších. Vyplatí sa však vedieť, ako sa jednotlivé oleje používajú a v čom sa od seba líšia.

Ako používať esenciálne oleje na liečbu i prevenciu

Jednou zo všeobecne obľúbených možností, ako používať esenciálne oleje, je ich nakvapkanie do arómolampy. Mám však pre vás možno nečakanú informáciu – arómolampa je najmenej vhodný pomocník. Dôvod je prostý: väčšina lámp je nízka, voda sa v nich varí a olej sa páli. Človek následne inhaluje spálený olej, ktorý už stratil svoje účinky. Z hľadiska liečivých látok teda týmto spôsobom veľa nezískame, skôr naopak.

Lepšou možnosťou, ako užívať esenciálne oleje, je ich inhalácia. Pár kvapiek kvalitného oleja môžeme deťom nakvapkať priamo na plienku pod hlavou, vankúš či šatku oviazanú okolo krku. S dávkovaním by sme to však nemali preháňať, pretože deti budú výpary oleja vdychovať. Cez kyslíkové bunky sa liečivé látky dostanú do krvného obehu a po pár minútach začínajú blahodarne pôsobiť. Budete prekvapení rýchlosťou nástupu účinkov tejto metódy.

Čítajte tiež:

Ďalšou možnosťou, ako dostať liečivé látky z aromatických olejov do tela, je prostredníctvom masírovania. Tento variant sa javí ako ideálny spôsob liečby, pretože liečivý olej presiakne na veľkej ploche tela cez kožu priamo do krvného obehu, kde po pár minútach začína pôsobiť. Masírujeme pomocou základných a esenciálnych olejov. Základné oleje by sa dali prirovnať k nosiču esenciálneho oleja a máme ich celý rad (napr. mandľový, marhuľový a ďalšie – pozri nižšie). Do základného oleja kvapneme 1-3 kvapky (podľa veku dieťaťa) esenciálneho oleja a zmesou vymasírujeme celé telo.

So základnými olejmi môžete začať hneď po narodení bábätka. Buďte však opatrní pri používaní esenciálnych olejov. Slabšie z nich môžete používať už od 6 mesiacov veku (no dávkujte len 1 kvapku), radšej však deťom dávajte esenciálne oleje až po dovŕšení jedného roka.

Vhodné základné oleje

Mandľový – najvhodnejší olej od narodenia, najmenej alergénny. Skvele vyživuje pokožku. Ideálny na ošetrenie pokožky po každom kúpeli aj na baby masáže. Obsahuje vitamín E a omega-6.

Marhuľový – voňavý olej pre najmenších, vyživuje i regeneruje pokožku. Obsahuje vitamíny A a E.

Makový – je veľmi obľúbený pre svoju vôňu, má upokojujúce účinky (vhodné použitie pred spaním) a vysoký obsah vápnika.
Jojobový – má blahodarné účinky na pokožku, udržuje jej hebkosť a chráni ju pred vysúšaním. Tento olej je vhodný v lete, obsahuje ochranný faktor 4.

Kokosový – zjemňuje a chráni pokožku detí, tiež je obľúbený pre svoju vôňu.

Vhodné esenciálne oleje

Citrusy

Táto skupina esenciálnych olejov sa v detskej arómolekárničke využíva často. Nielenže podporujú dobrú náladu, ale predovšetkým majú ochladzujúce účinky, dokážu teda znižovať teplotu. Ideálna pre malé deti je mandarínka. V tejto skupine si môžete vybrať i z ostatných, ktoré vám budú voňať.
Citrusové oleje: mandarínka (červená, zelená), citrón, grep, pomaranč, neroli

Stromy

Väčšina malých detí neustále bojuje s nádchou. Stromy sú ideálne na liečbu i prevenciu zápalu horných dýchacích ciest. Do tejto skupiny sa zaraďuje aj eukalyptus, pri ňom je však namieste opatrnosť, pre deti je vhodný len Eukapyptus Radiata, ostatné sú príliš silné.
Pre deti odporúčame: borovicu, jedľu, smrek, Eukalyptus Radiata

Levanduľa

Najvšestrannejší a najpoužívanejší esenciálny olej. Oproti ostatným nie je nevyhnutné riediť ho do základného oleja a možno ho aplikovať priamo na kožu. Vhodný je predovšetkým pri akomkoľvek zranení, popáleninách, štipnutí hmyzom (vyťahuje z tela živočíšne jedy) atď. Ideálne je mať ho stále pri sebe a mať tak možnosť aplikovať ho okamžite.

Tea Tree – Ravensara

Ďalší z esenciálnych olejov, ktoré nemusíte riediť v základnom oleji a môžete ho použiť priamo z fľaštičky. Podobne ako levanduľa čistí rany, urýchľuje hojenie. Nazýva sa aj prírodným antibiotikom, pretože podporuje a posilňuje imunitný systém. Klasické teatree je však pre malé deti príliš silné, preto sa odporúča používať iba tzv. teatree light – Ravnesara.

Kompletný výber základných a esenciálnych olejov

 

1.10.2018 12:45| autor: Linda Vrátníčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist