Vaše dieťa sa stále pocikáva? Nepodceňujte to

Ráno prídete k postieľke a je celá mokrá. Áno, vaše dieťa sa v noci pocikalo. Nič neobvyklého – keby ste však doma nemali predškoláka.

„Mnoho rodičov má tendenciu pocikávanie svojich deti prehliadať a takpovediac ´zamiesť problém pod koberec´,“ upozorňuje MUDr. Zdeněk Dítě z urologickej kliniky 1. LF UK a VFN Praha. „Pritom si ale neuvedomujú, že pocikávanie spôsobuje výrazný sociálny a hygienický hendikep, ktorý postihuje nielen samotného pacienta, ale aj jeho rodinu,“ dodáva.

Dokedy má dieťa „čas“?

Pocikávanie detí v spánku je potrebné riešiť po piatom roku života. U niektorých vážnejších foriem nočného pocikávania, alebo „enurézy“ by sa tento problém mal riešiť aj skôr. Nočné pomočovanie dieťaťa by sa malo rozhodne riešiť pred nástupom do školy. To znamená – zistiť príčiny a podľa nich zvoliť liečbu.

Pozor na režim

Ak sa dieťa pocikáva len v spánku a nemá iné obtiaže, je návšteva lekára nutná v piatich rokoch veku. Do tej doby sa dá pomočovaniu predchádzať správnym režimom príjmu tekutín a močenia. Aby pocikávanie počas spánku bolo považované za lekársku diagnózu (enuresis nocturna), musí sa týkať dieťaťa staršieho ako päť rokov a s mokrou nocou minimálne jedenkrát do mesiaca.

Čo za to môže?

Nočné pocikávanie detí spôsobuje nedostatok hormónu nazývaného vazopresín, ktorý znižuje tvorbu moču v ľadvinách počas noci. Inými slovami mechanizmy, ktoré túto tvorbu riadia, dozrievajú u malého pacienta pomalšie. Čísla svedčia o tom, že nejde o zanedbateľný problém. Až pätina detí vo veku piatich rokov trpí nočným pocikávaním, či enurézou. U sedemročných tento problém pretrváva u každého desiateho dieťaťa a medzi dvanásťročnými sa enurézou trápia tri percentá detí.

Ďalšie dôvody

Zhruba u štvrtiny „pocikaných“ pacientov sú príčiny buď poruchy močového mechúra (väčšinou jeho hyperaktivita) alebo psychické problémy, napríklad rozvod rodičov, narodenie súrodenca, nástup do školy. Pre deti je nočné pocikávanie natoľko silná trauma, že sa zaraďuje na tretie miesto najzávažnejších situácií, hneď po rozvode a hádkach rodičov. S nočným pocikávaním predškolákov je tiež spojená hanba, vyhýbanie sa kamarátom, ale aj súrodencom.

Čítajte tiež:

Kde začať?

Pomočovanie je urologický problém, preto spadá do kompetencie detského neurológa či urológa. Prvým krokom je úprava príjmu tekutín a močenie spolu s podávaním liekov, ktoré znižujú tvorbu moču. Zároveň je dôležité vyviesť pacienta zo sociálnej izolácie a zvyšovať sebaúctu, a pozitívne ho motivovať.

Liečba

Liečbu je nutné začať ešte pred vstupom do prvej triedy. Čím dlhšie porucha trvá, tým hlbšie zasahuje do sebavedomia malého enuretika. Včasný začiatok je kľúčový a predíde zbytočným traumám dieťaťa skôr, ako dieťa začne mať problémy v kolektíve. Enuréza sa dá naozaj veľmi účinne a efektívne riešiť. Lieky s takmer okamžitým účinkom sa úspešne používajú v liečbe enurézy už skoro dvadsať rokov. Podávajú sa väčšinou tesne pred spaním vo forme tabletiek, ktoré sa rozpustia pod jazykom. Účinný a bezpečný liek na nočné pomočovanie môže predpísať detský lekár, detský nefrológ alebo detský urológ.

5.9.2017 2:15| autor: Jarmila Jelínková
Viac o téme: detidieťanarodenie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist