Tehotenstvo

Kedy robiť tehotenský test? Máloktorá žena vydrží čakať na úplne prvé príznaky tehotenstva, hlavne vtedy ak tehotenstvo plánuje. Tehotenský test cena ktorého sa pohybuje v rozmedzí od 3 – 10€ nájdete v každej lekárni. Oplatí sa ale počkať aspoň 10 dní od pohlavného styku, vtedy by už výsledok mal byť spoľahlivejší. Aj keď výrobcovia uvádzajú, že tehotenské testy […]

Kedy robiť tehotenský test?

Máloktorá žena vydrží čakať na úplne prvé príznaky tehotenstva, hlavne vtedy ak tehotenstvo plánuje. Tehotenský test cena ktorého sa pohybuje v rozmedzí od 3 – 10€ nájdete v každej lekárni. Oplatí sa ale počkať aspoň 10 dní od pohlavného styku, vtedy by už výsledok mal byť spoľahlivejší. Aj keď výrobcovia uvádzajú, že tehotenské testy ukážu tehotenstvo už v jeho prvé dni, najspoľahlivejšie je počkať na baby test, až keď menštruácia týždeň mešká. Ak sa objavia „dve čiarky“ ja čas na návštevu gynekológa.

Prvé príznaky tehotenstva – Ako zistím, že som tehotná?

Prvé týždne tehotenstva väčšina žien o svojom tehotenstve ani netuší. Prvé príznaky tehotenstva potrápia budúce mamičky až neskôr. Medzi najčastejšie tehotenské príznaky patrí nevoľnosť v tehotenstve. Niektoré ženy pocítili aj zmeny v citlivosti prsníkov.

Tehotenstvo po týždňoch

Na začiatku tehotenstva asi každú budúcu mamičku zaujíma tehotenské kalkulačka. Pre výpočet termínu pôrodu zadáte prvý deň vašej poslednej menštruácie a dĺžku vášho cyklu. Dátum prvého dňa poslednej menštruácie si dobre zapamätajte. Požadovať ho budú keď pôjdete na ultrazvuk, či iné odborné vyšetrenie. Priebeh tehotenstva a vývoj plodu bude pravidelne sledovať váš gynekológ v tehotenskej poradni.

Komplikácie v tehotenstve

Počas tehotenstva zaskočia budúce mamičky mnohé nepoznané problémy. Pálenie záhy v tehotenstve, bielkovina v moči či streptokok v tehotenstve a nedostatočné priberanie v tehotenstve potrápia nejednu z vás, rovnako ako cukrovka v tehotenstve.

Prejavy tehotenstva pociťujú niektoré ženy od začiatku gravidity, iné ani netušia, že sú tehotné a objaví sa u nich aj menštruácia v tehotenstve, ktorá nie je skutočnou menštruáciou, ale len niekoľkodňovým slabým krvácaním v dôsledku uhniezďovania oplodneného vajíčka.

Krvácanie počas tehotenstva je nebezpečné a netreba ho brať na ľahkú váhu! Môže znamenať aj mimomaternicové tehotenstvo či hroziaci potrat. Pri krvácaní je potrebné absolvovať lekárske vyšetrenie.

Tehotenstvo po potrate alebo tehotenstvo po 40 môžu a nemusia byť indikátorom rizikového tehotenstva. Tým bývajú okrem zdravotných komplikácií (hroziaca preeklampsia, tehotenská cukrovka, riziko predčasného pôrodu a pod.) aj viacpočetné tehotenstvá a tehotenstvá po umelom oplodnení.

Vstúpte do rubriky tehotenstvo

Tehotenstvo a životospráva

Mnoho párov má otázky na sex v tehotenstve. Tehotenstvo nie je choroba a tak nie je ani dôvod na odopieranie si radovánok. Ani ženský orgazmus a sťahy maternice s ním spojené nemôžu plodu uškodiť. Obmedzenia môžu byť v prípade rizikových gravidít, kedy by ste sa mali poradiť so svojím gynekológom.

S narastajúcim tehotenstvom sa mení aj telo ženy a tehotenská móda sa stáva čoraz vyhľadávanejšou. Móda pre tehotné mamičky sa dá nájsť na internete, ale aj v kamenných obchodoch. Tehotná žena si isto vyberie aj v bežných obchodoch, niekedy postačí siahnuť po väčšej konfekčnej veľkosti. Ak patríte medzi tie šťastné, ktoré čaká ich veľký deň v „požehnanom stave“, nezúfajte, svadobné šaty pre tehotné sa nájdu v každom dobrom salóne.

Tehuľky trápi aj stravovanie v tehotenstve. Strava v tehotenstve by mala byť v prvom rade pestrá, aby si z nej telo vybralo, čo potrebuje. Nie je potrebné „jesť za dvoch“ ako radia mamy a staré mamy. Bylinky v tehotenstve bývajú sporným bodom mnohých debát. Zásada je ale taká, že sa neodporúčajú, až na výnimky, pre nedostatočné preskúmanie ich účinkov na plod.

Vstúpte do rubriky tehotenstvo

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist