Prirodzené polohy a prostredie pri pôrode

Prevažná väčšina mamičiek volí pôrodnicu ako jedno z najbezpečnejších miest pre narodenie dieťaťa. Sú tam k dispozícii odborníci, všetky prostriedky potrebné na neočakávaný zásah pri pôrode aj následnú starostlivosť o novorodenca, prostriedky na utíšenie bolestí.

tehotna_s_postylkou-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V niektorých pôrodniciach umožňujú aj alternatívne metódy vedenia pôrodu. Úroveň služieb a prístup personálu sa však v rôznych pôrodniciach značne odlišujú. Zatiaľ čo niekde prianiam nastávajúcich rodičov vychádzajú v ústrety, inde sa toho veľa nezmenilo a pôrod je vedený bez vášho aktívneho prístupu. Je teda užitočné vopred si zistiť, čo daná pôrodnica ponúka, a podľa toho vyberať.

NAJDÔLEŽITEJŠIA JE POHODA

Dnes si čoraz viac pôrodníkov a pôrodných asistentiek uvedomuje vplyv psychiky na priebeh pôrodu. Budúca mamička potrebuje príjemné a priateľské prostredie, aby sa mohla uvoľniť. Jedným zo základných predpokladov alternatívneho vedenia pôrodu je práve pozitívne pôsobenie na pocity a dojmy rodičky.

Preto sa odporúča návšteva pôrodnej sály ešte v tehotenstve, aby potom žena začínajúca rodiť vstupovala do známych miest.

Zariadenie interiérov, harmónia prostredia a ústretové správanie personálu musí vytvárať v rodičoch od prvého stretnutia pocit dôvery a profesionality. Samotné pôrodné boxy zaisťujú diskrétne prostredie a intimitu. Boxy by mali čo najmenej pripomínať nemocničné prostredie. Upokojujúce je teplé farebné ladenie malieb a textílií, obrázky navodzujú pokojnú a optimistickú atmosféru.

Veľmi dôležité je vybavenie pôrodného boxu pomocnými relaxačnými pomôckami slúžiacimi rodičkám na celkové uvoľnenie a uvoľnenie panvového dna. Sú to lopty, žinenky, stoličky, mäkké poddajné sedačky či vaky, rebriny, vaňa alebo sprcha. Intímne osvetlenie s tlmenou relaxačnou hudbou či využitie aromaterapie pôsobí rovnako pozitívne.

Pozrite si na videu rôzne pôrodné polohy

POLOHY PRI PÔRODE

Individuálna poloha pri pôrode je základom fyziologického pôrodu dieťaťa. Pri každom prirodzenom pôrode pozorujeme, že žena chodí, stojí, sadá si do drepu, kľačí, leží alebo sa pohybuje tak, aby si našla najpohodlnejšiu a najvhodnejšiu polohu. Najlepšia pozícia pre pôrod je tá, ku ktorej ženy samy dospejú.

Ešte nedávno nepripadala pri pôrode do úvahy žiadna iná poloha než ležmo na chrbte. Rad pôrodníc už našťastie umožňuje nastávajúcim mamičkám aj iné polohy, ktoré sa dajú využiť počas prvej aj druhej pôrodnej doby.

Poloha na chrbte 

Názory na túto polohu sú rozporuplné. Najprv bola prezentovaná ako jediná možná poloha pri pôrode, pričom sa nebralo od úvahy, že za určitých okolností môže pôrod negatívne ovplyvniť. Napríklad dochádza ku stlačeniu veľkých ciev tehotnou maternicou, čo vedie ku zhoršeniu zásobenia plodu kyslíkom, telo nepracuje v súlade s gravitáciou, kontrakcie sú vnímané ako častejšie, bolestivejšie a iné.

Na druhej strane, ak si ju žena zvolí sama a dieťatku sa v nej darí, nie je ani postup pôrodu touto polohou ovplyvnený. Môže však byť vyžadovaná, ak sú nutné lekárske zásahy, ktoré nemôžu byť vykonané v inej polohe.

Poloha v polosede

Možno ju zaujať počas celého pôrodu. Umožňuje využitie gravitácie, zväčšuje rozmery panvového vchodu a zlepšuje okysličenie bábätka. Je tiež polohou odpočinkovou, a ak je sprostredkovaná či asistovaná blízkou osobou, prináša emocionálnu podporu. Nie je vhodná, ak bábätko vykazuje známky stresu (zníženie srdcovej frekvencie), ak má žena vysoký krvný tlak či pociťuje zvýšenú bolestivosť v oblasti krížov a kostrče, ktoré sú pri tejto polohe zaťaženejšie a stlačenejšie.

Bočné polohy

Sú polohy odpočinkové a gravitačne neutrálne. Možno ich zaujať v oboch pôrodných dobách. Pomôžu vyčerpanej žene ušetriť energiu, vedú ku správnemu vstupu hlavičky do panvy.

Využíva sa ten bok, kde je chrbátik bábätka. V prvej dobe pôrodnej je vhodné medzi kolená vložiť napríklad vankúš alebo owerball. V druhej dobe pôrodnej si žena (alebo pomocná osoba rodičky) pridŕža nohu pod kolenom a priťahuje k bruchu.

Kolmé polohy

Umožňujú vďaka gravitácii využiť tlak hlavy (alebo zadočka) bábätka na spodnú časť maternice, ktorá sa potom účinnejšie otvára. Zlepšujú kvalitu sťahov a zostup bábätka v druhej dobe pôrodnej.

Rovný sed

Ďalšia z odpočinkových polôh. Žena má podopreté ramená, chodidlami sa opiera o podložku, kolená sú nižšie než bedrá. Opäť: Nie je vhodná, ak bábätko vykazuje známky stresu.

Drep

Využíva sa predovšetkým v druhej dobe pôrodnej. Žena sa opiera chrbtom o partnera. Táto poloha rozširuje panvový východ, vyžaduje menej námahy a sily, pomáha uvoľniť panvové dno. Pri tlačení žena lepšie zapojí brušný sval a bábätko je efektívnejšie tlačené nadol do pôrodných ciest. Predpokladom jej zaujatia je dobrá poloha dieťaťa a správne zostúpená hlavička. Hlavička by mala byť hmatná maximálne 2 cm od pošvy.

Pri dlhšom zotrvaní v tejto polohe môže dôjsť ku stlačeniu ciev a nervov pod kolenami, po nejakom čase je táto pozícia namáhavá. Preto by žena mala po 1-2 sťahoch polohu zmeniť, napríklad na stoj alebo kľak.

Podporný drep

Žena je čelom k pomáhajúcej osobe a s oporou klesá medzi jej stehnami alebo môže využiť podporné pomôcky, ako sú ribstol, záves či lano.

Pre partnera to však môže byť namáhavé. Ak žena nemá dostatočnú stabilitu (únava, epidurálna analgézia, ťažkosti s kĺbmi), mala by sa tejto polohy zriecť a využiť ju len na krátky čas.

Pôrodná stolička

Opäť sa využíva pri druhej dobe pôrodnej. Pri tlačení žena sedí na pôrodnej stoličke, partner stojí alebo sedí za ňou, pôrodná asistentka kľačí medzi kolenami. Podľa potreby a fázy pôrodu môže žena zo stoličky vstávať, prechádzať sa, kľačať a znovu sa na stoličku vracať. Dlhé sedenie na pôrodnej stoličke nie je vhodné, lebo môžu opuchnúť vonkajšie rodidlá a zvýši sa riziko poranenia.

Polohy v predklone s oporou

Tieto polohy výrazne znižujú bolestivosť chrbta a vedú k lepšej rotácii bábätka pri jeho prechode panvou. Zväčšujú panvový vchod, využívajú výhody gravitácie a poskytujú ľahký prístup pre masáž chrbta. Možno ich praktizovať v stoji, keď sa žena opiera o partnera alebo využije ribstol. Ďalej v sede na stoličke, na lopte, keď sa opiera o lôžko alebo loptičku, v kľaku, opretá o loptu či vankúš.

Poloha na štyroch

Možno ju použiť počas celého pôrodu. Znižuje opuch bránky, čo je otvor, ktorý sa postupne zväčšuje a ktorým sa bábätko následne dostáva von z maternice do pôrodného kanálu. V tejto polohe môže dôjsť k únave paží. To však možno zmierniť opretím horných častí tela a hlavy o kopu vankúšov, sedadlo či operadlo stoličky alebo o loptu.

Toto bola len ponuka možných polôh, variantov sa nájde nesporne viac. Všeobecne platí, že ženy by mali načúvať vlastnej intuícii, tá im pri voľbe poradí najlepšie.

2.3.2022 4:18| autor: Irena Nebeská

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist