Prehnané očakávania môžu zničiť váš vzťah

Vidíte to všade okolo seba – mamičky s bruškom a k nim sa túliaci ockovia. Sú stále príjemne naladení a ochotní vypočuť každý tehotenský problém.

Všetkým hrdo rozprávajú, že sa skoro stanú otcami, absolvujú s partnerkou každú kontrolu u lekára aj ultrazvuk a pri pôrode samozrejme prestrihnú pupočnú šnúru, potom plačú, dojato ďakujú a kupujú briliantové šperky.

Reč je o nastávajúcich oteckoch z katalógov, televíznych reklám alebo z rozprávania kamarátok. Že doma takého vzorového ocka nemáte? Nezúfajte, to asi žiadna z nás.

Príbeh pani Daniely

„Keď som po dlhom čakaní otehotnela, s testom v ruke som bežala dojatá za manželom. Myslela som si, akú bude mať radosť, chytí ma do náručia a pôjdeme to osláviť, ale jeho reakcia bola dosť odmeraná – nech si počkám na výsledky od doktora,“ popisuje tridsaťročná Daniela. A pokračuje: „Ďalšia studená sprcha prišla, keď som mu volala od doktora, že bábätko je potvrdené a v poriadku. Povedal, že je veľmi rád. Po príchode domov som čakala kyticu a oslavu a zase nič,“ líči Daniela svoje sklamanie.

Potom už to pokračovalo v rovnakom duchu: „Kúpila som mu knihu pre budúcich oteckov, ale ani sa do nej nepozrel. Na ultrazvuk so mnou síce šiel, ale vôbec nebol dojatý, ako to všetci popisujú, skôr ho zaujímalo, na akom princípe prístroj funguje.“

Daniela sa niekoľko mesiacov trápila, že sa jej manžel na bábätko neteší, alebo ju nemá dostatočne rád. Ako ináč si vysvetliť jeho nezáujem?

Stále len to bábätko

Keď už to raz nevydržala a v návale emócií všetky krivdy na manžela vychrlila, dočkala sa prekvapivého vysvetlenia. Zdeno mal pocit, že sa o svoju ženu zaujíma dostatočne, samozrejme, že ju aj bábätko miluje, ale zatiaľ pre neho nebola tá zmena tak zásadná, aby vo svojom správaní niečo menil.

Snažil sa skôr optimalizovať rodinný rozpočet, aby bolo o Danielu aj malého dobre postarané. Knihu že vraj čítal, ale tajne, pretože nechcel, aby s ním o tom Daniela hovorila. Mal pocit, že sa už o ničom inom ako o bábätku nebavia. Bál sa, ako to bude po pôrode, že prestane pre manželku existovať úplne.

Pozor na akékoľvek očakávania!

Daniela o jeho pocitoch nevedela, mala len pocit, že by sa mal správať ako tí oteckovia vo filmoch alebo ako občas počuje od kamarátok. Na vine bolo prehnané očakávanie. To sa v mnohých životných situáciách spoľahlivo stáva zdrojom nedorozumení.

Psychológovia pred tým varujú – to, že si niečo vysnívate, nezaväzuje partnera, nech vás má akokoľvek rád, k tomu, aby to splnil.

Daniela mala k problému pristúpiť z druhej strany – neočakával tiež Zdeno od príchodu potomka na svet niečo iné? Necíti sa odstrčený?

Ako prežívajú muži tehotenstvo?

Muži neprežívajú tehotenstvo rovnako ako ženy. Ich telo sa nezmení, oni žiadne pohyby necítia. Naopak ich veľakrát stresuje, keď ich nútime, aby si siahli na brucho a cítili prvé kopance – väčšina ich necíti a nemôžu za to.

Aj nákup novej výbavičky pre bábätko je pre nich zbytočnosťou. Väčšina mužov nakupovanie bytostne neznáša, tak prečo čakáme, že sa teraz začnú chovať ináč?

Pôrod ako stres

Chytia sa väčšinou len pri vyberaní kočíka – merajú, či pôjde zložiť do auta alebo ako ľahko sa s ním manipuluje. Nečakajme ale, že sa s nami budú radiť o pôrode. Muži sa týchto vecí boja a len láska k nám a k dieťaťu ich donúti podstúpiť niečo, pre nich tak stresujúceho, ako je prítomnosť pri pôrode. Snáď ešte horšie ako ženy nesú bezmocnosť, ktorú pri pôrode zákonite musí zažívať každý z nich – ich partnerka trpí a oni jej nedokážu pomôcť. To, že je to vlastne pre ženu svojím spôsobom krásna vec, si v danej chvíli nedokážu spojiť. Ostatne ani podstatná časť žien.

Nečakajte na nič a komunikujte

Jedinou radou je komunikovať o svojich pocitoch a nečakať príliš dlho. Daniela urobila prvú zásadnú chybu – očakávala niečo, čo si vysnívala, ale o svojich snoch Zdenovi nepovedala.

Nikto ale nevie čítať myšlienky, tak Zdeno ani nevedel, že by urobil niečo zlé. Jej občasný smútok vnímal ako dôsledok iného stavu a zmien nálad. Daniela sa trápila zbytočne – keby o svojich očakávaniach Zdenovi povedala, možno by jej vyšiel v ústrety alebo by sa aspoň jej snažil vysvetliť, prečo nereaguje tak, ako ona chce.

Zabudnime na filmy

Druhou chybou Daniely bolo, že sa nechala poblázniť romantickými filmami a reklamami s príkladnými otcami. Je nutné zdôrazniť, že filmy nezobrazujú realitu, a keď už, tak len časť z nej. Rovnako ako rozprávanie kamarátok.

Manžel kamarátky dojatím plakal, keď držal syna prvýkrát v náručí a doniesol jej potom velikánsku kyticu ruží, ale dva mesiace na to sa prevalilo, že už má pol roka pomer s kolegyňou z práce.

Rovnako ako super romantická žiadosť o ruku neznamená šťastné manželstvo, tak pobláznenie otca tehotenskou literatúrou neznamená, že bude dobrý otec. To ukáže len čas. Neznamená to ale, že by sme mali prestať túžiť po tom, aby boli muži romantickejší, citlivejší, ohľaduplnejší a podobne. Len nechcime zázraky.

Chváľte, ale nedávajte príklady

Ruku na srdce – naozaj vám ten váš od začiatku tehotenstva ani raz nepohladil bruško? Nespýtal sa na výsledky kontroly u lekára? Nepomohol s taškou nákupu? Alebo sa ani raz tajne nepozrel do tej knihy o výchove dieťaťa, ktorú máte vedľa postele? A to vám nestačí?

Každý svoj záujem prejavuje inak a muži niekedy veľmi nenápadne. Zmierme sa s tým, pretože ináč budeme len nešťastné. Prehnané očakávania rovnako ako úplná rezignácia sú totiž pre vzťah nebezpečné. Psychológovia radia: vo vhodných momentoch hovorte partnerovi, čo od ktorej situácie čakáte. Pozor ale na dávanie príkladov: „Jaro od vedľa vzal ženu k moru a ty stále nič.“ Tým muža len utvrdíte v tom, že je neschopný a nebude s ním reč.

Naopak každý jeho skutok, ktorý vás poteší, chváľte. Aj keď je to samozrejmosť – že zavesí bielizeň, vyberie nákup z auta a podobne. Nič vám to neurobí a jeho to poteší oveľa viac, ako dá na prvý pohľad poznať. Hlavne si poistíte to, že to nabudúce urobí zas.

A ako hovorila stará mama, pusa sa ti otvorí rovnako na slová: „no, konečne ťa to napadlo“ ako na „ty si tak milý, miláčik“.

Na Babywebe tiež nájdete:

Viem si predstaviť, že budem otcom?
Prečo muži nerozprávajú?
Nie vždy je nutné všetko rozoberať
Bude môj partner dobrým otcom?
Desať otázok pre otca pri pôrode

26.12.2010 7:16| autor: Kateřina Repsová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist