Mám 12,5-mesačného syna a ďalší plánovaný pôrod v máji, kedy

Mám 12,5-mesačného syna a ďalší plánovaný pôrod v máji, kedy bude mať syn 17 mesiacov. Ako ho môžem už dnes začať pripravovať na príchod druhého bračeka? Podľa mňa na rozprávanie o bábätku je ešte malý a okrem toho sa snažíme väčšinu úloh preniesť na manžela, ktorý bude v čase mojej neprítomnosti doma s ním. Starší syn je dosť na mňa naviazaný a neradi by sme mu s manželom spôsobili traumu, či už odchodom do pôrodnice alebo pri príchode domov so súrodencom.

Odpoveď

Som presvedčená, že ročné dieťa je už dosť veľké na to, aby pochopilo, že v maminkinom brušku sa deje niečo významné. Odporúčam napr. zaviesť každé ráno rituál spoločného pozdravenia bábätka a pohladkania. Prihovárať sa mu možno vždy, keď sa syn príde pritúliť, takže mu pripomeniete, že keď on má rád pohladkanie, pritúlenie, aj jeho bratček alebo sestrička to potrebuje. Dovoľte mu kedykoľvek je to možné popočúvať a pohladkať bruško.... A spievajte maličkému spoločne, to je výborné! Taktiež syna treba jemne učiť, ako sa treba džentlmensky správať, čiže byť ohľaduplný napr. keď chce ísť na ruky, alebo sa vám tíska do lona. Presne to sú situácie,
ktoré je treba výchovne využiť :
1. aby syn získal pocit dôležitosti nielen po narodení, ale už v
tomto procese čakania (je dôležité aby bratčeka /sestričku hladkal,
aby mu/jej dal najavo lásku, lebo AJ OD NEHO závisí, či sa maličkému
bude dobre dariť...)
2. aby získal cit úcty a ohľaduplnosti k mamičke (a budúcim mamičkám
všeobecne)
3. aby sa dokázal tešiť (preto mu často rozprávajte, čo všetko
budete spolu robiť, keď sa bratček/sestrička narodí).
Povedala by som, že teraz je pre syna najvyšší čas oznámiť mu túto novinu, aby nebol outsiderom vo vlastnej rodine a nedozvedel sa to - nebodaj - až po pôrode! To by bola obrovská chyba.
Ešte pár slov k téme súrodenenckej žiarlivosti. Najviac sú ňou ohrozené prvorodené detí, ktorých nik nepripravil na narodenie súrodenca. Najcitlivejšie na to reagujú deti vo veku okolo 3 rokov
rovnako chlapci aj dievčatá. Ohrozené sú aj deti, ktorých rodičia po narodení skutočne zanedbávajú alebo odháňajú od bábätka. Takže keď to zhrnieme: Váš syn má vek, ktorý je považovaný za dobre adaptabilný z hľadiska narodenia súrodenca a pokiaľ nezanedbáte horeuvedené rituály podporujúce súdržnosť, všetko bude v najlepšom poriadku. Možno prídu neskôr u syna malé chvíľky žiarlivosti alebo nevôle, ale to iste spolu úspešne prekonáte.

3.2.2009 10:04
Viac o téme: pôrodpôrodnice

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist