Malária – nebezpečenstvo pre matku i dieťa

Malária je jedno z infekčných ochorení, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre matku i dieťa. V prípade, že sa tehotná žena nakazí, treba vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. Riziko ohrozenia tehotnej ženy tropickou maláriou je oveľa vyššie ako riziko pri užívanej chemoporofylaxii, ak je zvolená správne.

Napriek tomu je naozaj dôležité zvážiť nutnosť/potrebnosť pobytu v malarickej oblasti predovšetkým vtedy, ak je to oblasť s vysokou rezistenciou voči antimalarikám.

Kde sa malária vyskytuje?

Malária sa vyskytuje vo vyše 100 krajinách sveta. Viac ako 40 percent obyvateľov celého sveta je vystavených riziku malárie. Celé oblasti strednej a južnej Ameriky, Afriky, Južnej Ázie, Stredného východu a Oceánie sa považujú za oblasti s rizikom nákazy maláriou.

Aký častý je výskyt malárie?

Podľa odhadov WHO sa ročne vyskytuje 300 – 500 miliónov prípadov a vyše 1 milióna obyvateľov každý rok na maláriu umiera. Len asi 1 200 prípadov zaznamenajú každoročne v Spojených štátoch. Maláriu do USA a Európy najčastejšie prinášajú prisťahovalci alebo cestovatelia z malarických oblastí, väčšinou zo subsaharskej Afirky a z indického subkontinentu.

Ako sa človek maláriou nakazí?

Človek sa nakazí po uštipnutí moskytom alebo komárom infikovaným týmto parazitom. V prípade, že komár poštípe infikovanú osobu, cicaním krvi prijme od infikovanej osoby mikroskopické častice parazita malárie, čím sa infikuje a stáva sa potenciálnym prenášačom. Parazit malárie sa v tele komára musí najskôr rozmnožiť (zvyčajne na to potrebuje týždeň), pred tým, ako sa stane rizikovým pre ďalšiu neinfikovanú osobu. Ak takto infikovaný komár po uplynutí týždňa poštípe ďalšiu osobu, parazit sa z komára prenesie krvou do tela nového hostiteľa (človeka).

Parazit následne putuje do ľudskej pečene, kde napáda pečeňové bunky, rastie a rozmnožuje sa. Počas tohto obdobia nepociťuje infikovaná osoba žiadne klinické príznaky. Parazit následne opúšťa pečeňové bunky a napadne červené krvinky. To nastáva v priebehu 8 dní až niekoľkých mesiacov. Len čo sa parazit usídli v červených krvinkách, opäť rastie a rozmnožuje sa. Zväčšené červené krvinky prasknú, z nich sa uvoľní parazit, ktorý môže ľahko napádať ďalšie červené krvinky. Pritom sa do krvi uvoľňuje parazitárny toxín, ktorý spôsobuje klinické prejavy malarického ochorenia. Ak komár poštípe už infikovanú osobu, dostáva sa parazit do komára a infikuje ho. Taký komár po týždni môže opäť infikovať ďalšiu osobu.

Aké sú príznaky a symptómy malárie?

Medzi symptómy malárie patrí horúčka a prejavy podobné chrípke, vrátane zimnice, bolestí hlavy, bolesti svalov a únavy. Ďalej sa môže objaviť nauzea, vracanie a hnačky. Malária môže zapríčiniť málokrvnosť a žltačku (žlté zafarbenie kože a očí) vďaka strate červených krviniek. Ak nie je okamžite začatá liečba malárie s typom P. falciparum, môže dôjsť k vážnemu zlyhaniu ľadvín, záchvatu, k neurologickému postihnutiu, bezvedomiu až k úmrtiu.

Kedy najskôr človek pocíti, že ho pohrýzol infikovaný komár (alebo moskyt)?

U väčšiny ľudí sa prvé symptómy objavia po 10 dňoch až 4 týždňoch po nákaze, aj keď sú známe prípady, keď pacient prvé príznaky pozoroval už na 8. deň, alebo až po roku. Dva druhy malárie – P.vivax a P.ovale – môžu recidivovať: takýto parazit sa po uštipnutí infikovaným komárom počas niekoľkých mesiacov (až 4 rokov) môže ukryť do pečeňových buniek, bez toho, aby došlo k aktívnej fáze ochorenia.

Ako sa malária diagnostikuje?

Malária sa diagnostikuje v krvi infikovanej osoby, pod mikroskopom, ešte predtým sa však parazit zafarbí (aby ho bolo jednoduchšie rozlíšiť).
Človek, ktorý cestoval do rizikových oblastí s maláriou a do 1 roka sa uňho objaví horúčka, by mal vyhľadať lekársku pomoc a vždy upozorniť na to, že takúto oblasť navštívil.

Ako sa malária lieči?

Malária sa dá liečiť prípravkami na predpis. Voľba lieku a spôsobu liečby je závislá od druhu malárie a oblasti, kde sa pacient mohol nakaziť, ďalej od veku pacienta a od závažnosti ochorenia.

Ako sa môžeme ochrániť pred nákazou?

Cestovateľ by mal 4 – 6 týždňov pred cestou navštíviť svojho lekára, ktorý mu predpíše zodpovedajúce antimalarické prípravky. Užívanie antimalarík je dôležité dodržať. Ďalším ochranným prostriedkom sú prípravky zabraňujúce uštipnutiu komárom – repelenty, postreky proti komárom, siete a podobne, vhodné oblečenie (dlhé nohavice, tričko s dlhými rukávmi a pod.)

Ak cestu nemôžete odložiť, je bezpodmienečne nutná profylaxia:

a) Expozičná profylaxia – zníženie rizika prenosu, zdraviu vyhovujúce
b) Chemoprofylaxia – z dostupných antimalarík sú Chloroquin a Proguanil pre tehotné ženy vyhovujúce, Mefloquin od 2. trimestra. Ostatné prípravky sa pre možné ohrozenie dieťaťa alebo pre nedostatočné informácie o chemoprofylaxii v tehotenstve neodporúčajú. Toto ustanovenie platí aj pre Mefloquin v 1. trimestri. V prípade, že sa počas užívania akejkoľvek chemoporfylaxie zistí tehotenstvo a ak neexistuje vážny dôvod na jeho prerušenie (WHO, 1996), prerušenie sa neuskutoční. Tehotenstvo sa tiež nepovažuje za absolútnu kontraindikáciu pre akúkoľvek chemoprofylaxiu, zvažuje sa však možné riziko poškodenia plodu alebo vplyvu na tehotnú ženu. Malária je závažné a niekedy až fatálne ochorenie spôsobené parazitmi. Rozlišujeme štyri druhy malárie, ktoré môžu postihnúť človeka.

Viac na:
http://www.vakciny.net/CIZINA/MAL%C1RIE/malarie.htm#6

19.9.2010 3:33| autor: Marek Petráš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist