Kyselina listová v prvom trimestri

OTÁZKA TÝŽDŇA Pekný deň, som v prvom trimestri a lekárka mi odporučila brať kyselinu listovú s metafolínom. Rada by som sa spýtala, prečo nestačí zvýšiť prísun zeleniny bohatej na kyselinu listovú a čo je to metafolín?

Odpovedá MUDr. Michal Koucký Ph.D., Gynekologicko-pôrodnícka klinika VFN a 1. LF UK v Prahe:

V bežnej strave človek skonzumuje približne 250 mikrogramov kyseliny listovej, ale tehotná žena jej potrebuje 2-3-krát viac. Tepelnou úpravou zeleniny i samotným skladovaním dochádza k obrovskej strate tohto vitamínu – často 70-90 %, preto je nevyhnutné ju dodávať prostredníctvom tehotenských vitamínov.

Navyše každá druhá žena nie je schopná pre genetickú poruchu enzýmu (MTHFR) premeniť kyselinu listovú na prospešné foláty. Až foláty majú pre telo biologický význam. Látka metafolín (5-metylhyltetrahydrofolát) dokáže genetickú poruchu MTHFR mutácií obísť a bábätko dostáva aktívne foláty pre svoj zdravý vývoj bez ohľadu na to, či trpíte genetickou poruchou.


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru alebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.
TOPlist