Hry pre batoľatá, ktoré rozšíria ich obzory

Vaše detičky už začínajú byť zvedavé a vy chcete ich túžbu po informáciách čo najlepšie uspokojiť? Tak čítate správne.

hry_pro_batolata-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Lezú, skáču, všetko ich zaujíma. Život s batoľaťom je na jednej strane veľká zábava, lebo konečne začína vnímať svet okolo seba a začína byť zvedavé.

Niekedy je však detská zvedavosť nebezpečnejšia, než sa môže zdať. Stačí chvíľka nepozornosti a váš drobček sa už niekde v kúte napcháva krmivom pre rybičky. Preto je potrebné byť ustavične v strehu.

Energiu a zvedavosť svojho batoľaťa by ste, naopak, mohli ešte viac rozvinúť. V budúcnosti sa to vášmu dieťaťu môže hodiť, napríklad, keď sa bude chystať nastúpiť do škôlky.

Možno sa vám to teraz zdá ako ďaleká budúcnosť, ale utečie to ako voda. Vďaka našim tipom vaše dieťatko zbystrie a dozvie sa mnoho nového.

HRAJTE SA S OBRÁZKAMI

Najjednoduchšia a najlacnejšia forma učenia. Skúste si z internetu vytlačiť napríklad obrázky zvieratiek. Dbajte na to, aby boli pekné farebné, inak to vaše dieťa príliš nezaujme.

Ak ste sa už s dieťatkom zvieratká učili, môžete si to vďaka obrázkom precvičiť. Ak nie, obrňte sa trpezlivosťou. Starostlivo ukážte dieťaťu každý obrázok, povedzte, čo je na ňom za zviera alebo aký vydáva zvuk.

Prvých pár lekcií nebude úplne prechádzka ružovou záhradou, ale nebojte sa, všetko sa na dobré obráti. Dajte tomu čas a navyše môžete mať dobrý pocit z toho, že sa snažíte svojho drobca niečo naučiť.

OTRAVNÉ PESNIČKY NIE SÚ NA ŠKODU

S týmto bodom sa stotožní úplne každá mamička. Ustavične sa opakujúce pesničky, ktoré si spievate už aj vy v sprche, znejú dennodenne v celom byte. Keď sa ich aspoň na chvíľu pokúsite stíšiť, nepochodíte, lebo dieťa spustí hysterický plač.

No aj tieto pesničky majú zmysel, vaše dieťa sa niečomu naučí. Skúste z tej otravnej hudby vyťažiť len to dobré. Zamerajte sa na to, čo vaše dieťa zaujíma – autá, bábiky, zvieratká, kvietky alebo čokoľvek ďalšie.

Potom skúste vyjsť zo zabehnutých koľají a batoľaťu podstrčte nové pesničky, ktoré budú napríklad v angličtine a budú niečo názorne opisovať či vysvetľovať. Ak dieťa na nový playlist pristúpi, vyhrali ste.

Čítajte tiež:

STOLOVÉ HRY SÚ KLASIKA

Udržať batoľa v pokoji pri jednej činnosti býva náročné. Keď mu však dáte niečo, čo ho zaujme, nemusíte sa báť, že vám utečie k inej aktivite.

Ak chcete niečo skutočne špeciálne, čo by mohlo napríklad baviť aj vás, vyrazte do hračkárstva. Siahnite tam po akejkoľvek stolovej hre vo vekovej kategórii vášho dieťaťa. Ak si neviete poradiť, spýtajte sa predavačky.

Máme pre vás niekoľko tipov na hry, ktoré by mohli u vás doma zafungovať:

  • Karneval berušek
  • Poviem ti, mami
  • Malá veľká myška
  • Malý méďa
  • Človeče, nehnevaj sa

STAVTE NA POHYBOVÚ AKTIVITU

Aj cez pohyb sa deti môžu veľa naučiť. Napríklad rozoznávať časti svojho tela, čo je tiež dôležité. Stačí si len spomenúť na známu melódiu z pesničky „Hlava, ramená, kolená, palce“.

Ak ste kreatívni, vymyslite si vlastnú riekanku, ktorá bude spojená s pohybom. Kreativite sa predsa medze nekladú a navyše sa budete môcť pochváliť, aký hit ste vymysleli.

 

18.10.2023 5:55| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist