Dieťa

Progres zaznamená aj vývoj reči u detí. Na začiatku tohto obdobia dokáže napodobniť zvuky zvierat, prípadne pozná jednoduché slová ako mama, tata, daj. Trojročné dieťa už ovláda reč natoľko, že vie časovať a skloňovať. Oneskorený vývin reči môže byť problémom, ale jej rozvoj je naozaj veľmi individuálny a nie je potrebné sa prehnane strachovať. Môže sa objaviť aj […]

Progres zaznamená aj vývoj reči u detí. Na začiatku tohto obdobia dokáže napodobniť zvuky zvierat, prípadne pozná jednoduché slová ako mama, tata, daj. Trojročné dieťa už ovláda reč natoľko, že vie časovať a skloňovať. Oneskorený vývin reči môže byť problémom, ale jej rozvoj je naozaj veľmi individuálny a nie je potrebné sa prehnane strachovať. Môže sa objaviť aj koktanie u malých detí, ktoré máva rôzne príčiny. Tu môže pomôcť logopéd, prípadne psychológ.

V súčasnosti býva častým problémom v mnohých rodinách ako naučiť dieťa na nočník. Nie je zriedkavé, ak ani deti v škôlke ešte nevedia ovládať túto svoju potrebu. Je potrebné byť trpezlivý a nenútiť dieťa sedieť na nočníku, ale skôr sa snažiť pozitívne ho motivovať.

Vstup do rubriky: Dieťa

O výchove detí by sa dali napísať celé knihy, ale dôležité je rešpektovať dieťa a dôverovať mu, určiť mu mantinely, byť dôsledný a snažiť sa mu ísť príkladom. V neposlednom rade by vaša starostlivosť o deti mala byť láskavá a pozorná.

Detský svet je plný fantázie a cez hry pre deti sa učia spoznávať svoje okolie, jeho zákonitosti a tiež sa učia rozvíjať svoje schopnosti a zručnosti. Hry s bábätkami tiež posilňujú emocionálny vzťah medzi rodičom a dieťaťom, prípadne medzi súrodencami. Rozprávky pre deti majú radi asi všetky deti, aj keď v neskoršom veku, ich viac zaujmú počítačové hry alebo iné hračky pre deti. Zabaviť sa ich dá aj zapojením do bežných činností, čo vás odbremení a oni získajú cenné návyky. Pre zdravý vývoj dieťaťa je dôležitý aj pohyb, ideálne je plávanie pre bábätká alebo aj väčšie deti.
Keďže už vaše dieťa nepije len mlieko, potrebuje sa výdatne a zdravo najesť. Detská výživa by mala byť vyvážená, ľahko stráviteľná, nekorenená a málo solená, s dostatkom vápnika. Do dvoch rokov by sme deťom nemali obmedzovať príjem potravy nejakými diétami na chudnutie.

Deti bývajú veľmi živé a ešte nevedia odhadnúť dôsledky svojho konania. Je potrebné, aby bolo všetko pre deti vo vašom dome prispôsobené deťom a podľa možnosti bezpečné. Časté bývajú nielen úrazy, ale aj otravy liekmi a chemikáliami. Deťom sa nevyhýbajú ani choroby, hlavne ochorenia dýchacích ciest alebo obávaná hnačka u detí. Viacerým chorobám môže zabrániť očkovanie. Váš detský lekár Vám pripraví očkovací kalendár. Existuje povinné očkovanie, ale môžete si vybrať aj viaceré nepovinné očkovania, ako je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, pneumokokom, žltačke typu A, chrípke a iné.

Vstup do rubriky: Dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist