Čo im hrozí pri hre vonku

Hra v piesku či s hlinou patrí medzi najobľúbenejšie zábavy detí. Milujú ju všetky vekové kategórie, stavanie hradov často unesie aj dospelákov. Verejné pieskoviská, ale aj záhrady však môžu byť zdrojom rôznych veľmi nepríjemných chorôb.

Tieto zdanlivo bezpečné miesta na hranie totiž skrývajú nebezpečné parazity, najčastejšie od túlavých mačiek. Najviac ohrozené sú deti, ktoré si obhrýzajú nechty alebo dávajú ruky do úst. Všímavá mamička nezriedka nájde dieťaťu v stolici aj 15-centimetrového červíka. Viete, ako sa tam dostal?

Hrozba z piesku

Na neudržiavaných pieskoviskách, a tých je, žiaľ, naozaj veľa, sa deti môžu nakaziť kvapôčkovými a kožnými infekciami či rôznymi parazitmi. Nie je ničím výnimočným ani to, že tu chytia žltačku typu A alebo salmonelózu. Pri hre v piesku je pre deti nebezpečné aj malé zranenie. Ak sa napríklad porežú sklom alebo pichnú striekačkou, ktorú použil narkoman, môžu sa ľahko nakaziť. Rovnako ich ohrozuje trus psov či mačiek.

Zásada: počas hry nejesť!

Aj samotné mamičky sa často správajú nelogicky. Keď deti prídu domov, matky od nich nekompromisne vyžadujú, aby si dôkladne umyli ruky a nedávali špinavé ruky do úst. Keď idú s nimi však von, akoby na to zabudli. Deti počas hry na pieskoviskách často jedia, obhrýzajú keksy, jablká. Dokonca mamičky to tolerujú a počas hry im ponúkajú jedlo aj pitie.

Nezabúdajte na odčervenie

Ak chováte domáce zvieratá, nezabúdajte na pravidelné odčervenie. Odčerviť treba aj mačky, ktoré nikdy nechodia von. Oblizujú totiž vaše topánky, a tak pokojne môžu preniesť nákazu zvonku až k vám domov.

Čo im hrozí

Toxokaróza, toxoplazmóza

Jedným z najčastejších ochorení z pieskoviska je napríklad toxokaróza, čiže psia alebo mačacia škrkavka.

Tá sa do piesku dostáva zvieracími výkalmi a dieťa sa pri hre infikuje, ak si dáva piesok do úst, prípadne zo zašpinených rúk. Najproblematickejšie sú túlavé mačky, ktoré prenášajú aj toxoplazmózu, ale aj ďalšie parazitárne ochorenia. Ochorenie môže dieťaťu spôsobiť množstvo zdravotných komplikácií.

„Vajíčka nákazy sa môžu dostať pod nechty, a ak si dieťa zle umyje ruky, odtiaľ sa pri jedení dostanú do tráviaceho traktu. Nákaza potom putuje celým telom, z čriev sa dostáva do pečene, srdca či pľúc. Deti strácajú chuť na jedlo, môžu mať horúčky, ale aj vážne poškodenie niektorých orgánov. Toxoplazmové vajíčka môžu nakaziť aj tehotné ženy hrajúce sa s deťmi na pieskovisku,“ hovorí MVDr. Pavol Valášek.

Čítajte tiež:

Giardióza

Nebezpečenstvo predstavuje aj giardióza. Pôvodcom ochorenia je prvok, ktorý parazituje v tenkom čreve živočíchov, vrátane človeka, psa a mačky. Z piesku, vody, trávy, ale aj od zvieraťa sa do organizmu môže dostať v podobe cysty aj giardia. Najlepšie sa jej darí na sliznici v spodnej časti žalúdka, v mieste, kde sa spája s tenkým črevom. Ochorenie je sprevádzané hnačkami, apatiou a chudnutím.

Môže spôsobovať bolesti brucha v oblasti pupka alebo nad pupkom, striedanie normálnej a hnačkovitej stolice, poruchy žlčových ciest až zápal žlčníka. Deti mávajú problém s trávením. Zistí sa vyšetrením viacerých vzoriek stolice alebo žalúdočnou sondou.

Ďalšie nástrahy v piesku

Pri nedostatočnej hygiene sa deti môžu pri hre na trávniku alebo pieskovisku nakaziť aj ďalšími bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Ohrozenie pre deti predstavuje aj salmonelóza, ktorá je mimoriadne nebezpečná práve pre malé deti. Ochorenie sa začína 6 až 36 hodín po infikovaní nevoľnosťou, nutkaním na vracanie, bolesťami hlavy či riedkou a vodnatou stolicou. Postupne sa pridávajú ďalšie príznaky.

Zdroj: Nový čas pre ženy

31.7.2018 9:40| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist