Ako sa hrať s batoľaťom

Hra je pre batoľa vážna práca. Hra je spôsob, ako dieťa objavuje okolitý svet i samo seba, cesta osobného rozvoja, životný postoj i hlboká filozofia. Hra je proste činnosť, ktorej se dieťa venuje najradšej a do ktorej vkladá značné množstvo energie.

shutterstock_223929859-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pre dieťa, ktoré ešte nesfúklo tri sviečky na torte, je však ťažké hrať sa samo cielene a dlhší čas. Na hru potrebuje skúsenejšieho partnera. V histórii ľudského druhu boli týmito partnermi zvyčajne starší súrodenci alebo kamaráti. V dobe, keď už ľudia nežijú vo väčších spoločenstvách a deti nevyrastajú vo vekovo rôznorodých skupinách, sa tejto roly často musí zhostiť rodič, ktorý však už má vek batoľaťa dávno za sebou.

Dospelák (a to sa týka aj tých hravejších exemplárov) väčšinou nedisponuje takou mierou času, chuti a trpezlivosti, aby ho celé popoludnie bavilo jazdiť autíčkami po koberci, preobliekať barbiny alebo obväzovať plyšákom nožičky tlakovými obväzmi.

Kreatívny rodič vo výhode

Tipov na to, ako zabaviť (a navyše zároveň kreatívne nasmerovať, pozitívne výchovne ovplyvňovať a esteticky rozvíjať batoľa, sa v knihách aj na internete nájde stovky a tisíce. Sú to však prevažne návody pre rodičov, ktorí sú sami svojím založením tvoriví a ktorí dokážu nájsť potešenie vo výrobe obrázkov maľovaných zubnou pastou alebo stavebnice zo surových špagiet.

Nie všetci, ktorí majú doma dvoj- alebo trojročné dieťa, sú však rodičovskou obdobou slávneho seriálového hrdinu MacGyvera, ktorý z niekoľkých šraubov a fľaštičky rýchloschnúceho lepidla dokázal zostrojiť funkčný automobil.

Je jasné, že existuje veľa rodičov, ktorí iba pomocou vrecka so strukovinami, kusa povrázka a tuby z holiaceho krému zostavia dieťaťu dômyselnú kópiu Lega. Alebo rodičia, ktorí počas prechádzky v parku zoberú vtáčie pero, kamienok a drievko a následne spolu s dieťaťom upadnú do úžasného výtvarného vytrženia, počas ktorého vznikne dielko hodné vystavenia v galérii moderného umenia.

Hra ako práca, práca ako hra

Tí z nás, ktorým pri pohľade na pierko, kamienok a kus dreva nenapadne žiadna zaujímavá kompozícia, v ktorej by sa tieto predmety dali poskladať, a ktorí s vrecúškom strukovín dokážu urobiť len jednu vec, a to, že jeho obsah vložia do osolenej vriacej vody, musia svoj nedostatok kreativivty nahradiť rafiovanosťou.

Jedným z riešení, ako s dieťaťom kvalitne tráviť čas, dopriať mu jeho potrebu hry a vyhnúť sa pritom práci so špajľami, vatou a farebným papierom, je urobiť dieťaťu hru z bežnej každodennej činnosti. Zapojiť čo najviac toho, čo robíme sami.

Ako sme už písali, pre dieťa je hra dôležitou prácou. Môžeme to teda aj otočiť a urobiť z práce hru.

Na Babywebe tiež nájdete:

Dieťa začína jesť samo alebo Jedlo nie je hračka
Aj hračky môžu ohroziť zdravie
Nerobte poriadok. Udržiavajte ho!

V kuchyni aj v záhrade

Od dvoj- alebo trojročného dieťaťa asi len ťažko môžeme očakávať, že nám skutočne pomôže pri našich domácich povinnostiach. To však ani nie je cieľom. Tým je, aby ste mohli byť spolu, aby ste sa zabavili a pobavili a pritom nenásilne rozvíjali schopnosti svojho dieťaťa. Vychádzajte z toho, že vás dieťa rado napodobňuje.

Už dvanásť- alebo osemnásťmesačné dieťa sa môže smelo zapojiť do nenáročného upratovania – môžete spoločne utierať prach, zametať, ustielať posteľ (a medzitým si z periny urobiť domček alebo trochu rozprúdiť krv vankúšovou bitkou).

Staršie batoľatá môžu asistovať aj pri príprave jedla. Dvojročné dieťa už napríklad dokáže olúpať vajíčko uvarené natvrdo. Pečenie je tak skvelou príležitosťou precvičiť si jemnú motoriku pri hnetení cesta alebo vykrajovaní rôznych tvarov z vyvaľkaného cesta.

Dieťa môže tiež presýpať potraviny z jednej nádoby do druhej, prelievať vodu alebo mlieko do hrnčeka, miešať, krájať mäkkým nožom, zdobiť tanier nakrájanou zeleninou…

Dieťa môžete zapojiť aj do vybaľovania nákupu, z hry však určite vylúčte vajíčka alebo novú súpravu krehkých pohárov na víno.

Rajom pre malého pomocníka bude aj záhrada. Ak dieťaťu dovolíte hrabať sa v hline či zalievať s detskou kanvičkou záhony, bude síce mokré, špinavé a bahno bude mať až v medzizubnom priestore, ale zároveň bude nevýslovne šťastné.

Nech už sa s batoľaťom venujete akejkoľvek činnosti, najdôležitejšie je, že spolu trávite čas a je vám spolu dobre.

31.3.2023 1:45| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist