Je to žiarlivosť?

OTÁZKA TÝŽDŇA Naša trojročná dcéra prestala chodiť na záchod a vyžíva sa v cikaní do nohavičiek. Má päťmesačného brata a neskutočne sa po ňom opičí. Môže to byť žiarlivosť?

Názor odborníka:

Áno, myslím, že ide priamo o ukážkový prípad detskej žiarlivosti. Je preto veľmi dôležité tento problém neprehliadať, nepodceňovať.

Ide o vážnu vec, a preto sa musíte s dieťaťom porozprávať. Nemožno to však riešiť príkazmi, hovoriť dcére, že je veľká, a preto musí atď. To je totiž vec, na ktorú by mala prísť sama. Mamičky týchto detí to často považujú za veľmi ťažké, pretože sú celým problémom až príliš pohltené. V niektorých prípadoch preto zohrávajú dôležitú úlohu otcovia, ktorí dokážu celú situáciu riešiť s väčším nadhľadom a predovšetkým upokojiť matku.

Dôležité je, aby ste sa na dieťa nehnevali a zároveň sa nehnevajte ani na seba, ak máte pocit, že ste neschopná matka. To sa jednoducho stáva, keď sa narodí mladší súrodenec. Mali by ste pomôcť dieťaťu vyrovnať sa s tým a prijať jedinečnú úlohu staršieho súrodenca.


Odpovedala: Mgr. Markéta Kavale, klinická psychologička

Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist