Deti a tablet sú dnes nerozlučná dvojica

Prieskumom spoločnosti Nielsen Admosphere bolo preukázané, že skoro dve tretiny detí v Českej republike vo vekovej hranici šesť až sedem rokov celkom pravidelne využívajú tablet. A svoj vlastný z nich má dnes už takmer 40 percent z nich.

dite_tablet-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Stále to však nie je na špici rebríčkov, pretože napríklad v Anglicku štatistiky hovoria, že vlastný tablet má každé štvrté dieťa vo veku už od dvoch rokov a tretina detí do piatich rokov. Ako tablet pre deti využiť, aby bol na úžitok a nestal sa závislosťou?

Pre dnešné deti sú chytré technológie celkom bežným štandardom. Už vo veku medzi desiatimi a štrnástimi rokmi vlastní smartfón až 85 percent z nich. Za ním sa v závese drží práve tablet, ktorý je veľmi obľúbenou hračkou medzi mladšími deťmi.

Podľa štúdie Deti a nové médiá viac než 60 percent drobčekov vo veku päť až sedem rokov pravidelne používa tablet a vlastný má z nich zhruba 35 percent. Čo s tým?

Berte to na vedomie a využite ho užitočne

Proste ako rodičia musíte vziať na vedomie, že svet techniky je už dlhší čas aj súčasťou detského sveta. Dnes celkom bežne, samozrejme, a zručne deti manipulujú s klasickými mobilmi, smartfónmi, nie sú im cudzie ani MP3 prehrávače, notebooky, nehovoriac o tabletoch. Ako tento výdobytok dnešných čias využiť na detský rozvoj, vzdelávanie i odbúravanie zdravotných problémov? Vezmite to z chytrého konca a využite aplikácie pre deti.

Keď sa povie tablet

Tablet je prenosný počítač v tvare dosky s integrovanou dotykovou obrazovkou. Obrazovka je hlavnou súčasťou ovládania tableta, pričom namiesto klasickej klávesnice sa využíva virtuálna alebo písanie pomocou stylusu. Stylus je de facto plastový popisovač s nepíšucim hrotom, ktorý sa využíva ako nástroj pre ovládanie a písanie na dotykových plochách tabletu.

Interaktívne hry ešte v plienkach

S tabletmi sa dnes deti môžu stretnúť od útleho veku, teda od plienok. Pre drobcov od menej ako jedného roku veku sú dnes na trhu tablety s detskými špecializovanými programami pre správny rozvoj schopností, jemnej aj hrubej motoriky, zručnosti a pre optimálny vývoj zdravia.

Takéto vecičky je možné výborne využiť na korekciu vád a ich uzdravenie. Je možné tak upravovať a zlepšovať jemnú aj hrubú motoriku, zručnosť, zrak a jeho nedostatky, rozoznávanie farieb, tvarov a zvukov alebo orientáciu v priestore. A mnoho ďalšieho. Tablety sa tak stávajú výukovou pomôckou pre úspešný vývoj vášho dieťaťa.

Interaktívne učebnice

Aktuálne pribúda školských zariadení, kde sa stávajú tablety samozrejmou súčasťou výuky na niektorých hodinách. V niektorých prípadoch sú doplnkom výuky, v iných dokonca nahrádzajú klasické učebnice a pracovné zošity. Tablety sú tak v súčasnosti modernou a progresívnou formou vzdelávania. A najdôležitejšie na tom je to, že takto to deti veľmi baví. S tabletom sa učia látku omnoho lepšie a rýchlejšie ako s klasickou učebnicou.

Tablet u vás doma

Doma vám poslúžia tablety aj ako elektronické knihy. Pre deti je táto forma knihy pútavejšia a zaujímavejšia ako klasická kniha. Nič proti klasickým knihám, ale je to proste fakt, že deti nové technológie a tablety so smartfónmi milujú. Pri tablete bude vaše dieťa viac zaujaté ako pri knihe. Podstatné však je, že túto formu hry a výuky praktizujú spolu s vami a vy ich vediete a usmerňujete v rozvoji ich schopností. Navyše je možné túto hravú formu využiť aj pri korekcii zdravotných problémov a pre zdravie dieťaťa, samozrejme, v spolupráci s lekármi a ďalšími odborníkmi.

Detské aplikácie a programy

V súčasnosti sú detské programy a aplikácie bežnou súčasťou v ponukách smartfónov a tabletov. Pre tablety odporúčame tieto nasledujúce aplikácie, ktoré pomáhajú v rozvoji a učia väčšinou formou hry, pričom deti veľmi dobre využijú svoju prirodzenú zvedavosť.

Pre úplných drobčekov i školákov

Eda Play – aplikácia príjemnou a interaktívnou formou hry trénuje detské oči a zručnosť. Je vhodná pre drobcov od jedného roku veku. Skvelé je, že aplikácia zaznamenáva prácu detí, čím môžete vy a lekári alebo odborníci vysledovať postup v ich vývoji. Aplikácia Eda play je dostupná v anglickom a českom jazyku.

Toontastic je aplikáciou pre deti od jedného roku do šiestich rokov života. Je primárne určená pre deti a rodičov. Toontastic vám nahradí detské časopisy a deti si za vášho dohľadu môžu vytvoriť vlastné rozprávky alebo príbehy. Aplikácia dáva na výber z niekoľkých druhov pozadia a ponúka množstvo najrôznejších rozprávkových postavičiek, zvieratiek a vecí. Písmo je tu nahradené pohybom obrázkov a možnosťou nahrania rozprávania samotného dieťaťa alebo rodiča. Veľmi šikovná aplikácia!

Predškolská taštička – už názov napovedá, pre koho je aplikácia určená – pre deti vo veku od troch do šiestich rokov a je dostupná v češtine. Ponúka interaktívne hranie vo forme puzzle, počítanie a rozoznávanie vecí, prírodných rozprávok, rozpoznávanie tvarov a ďalšieho objavovania.

TS Zem magnetiek – čisto česká aplikácia, ktorá u malých detí pekne rozvíja slovnú zásobu, poznávanie vecí, tvarov a okolia. Na virtuálnej tabuli je možné pridávať magnetky vecí, osôb, zvierat, čísiel, písmen a rastlín. Každá z viac ako dvoch stoviek magnetiek má aj zvukové pomenovanie. Pre deti od jedného do štyroch rokov je to skvelé hranie!

Garage Band – aplikácia s jednoduchým a intuitívnym ovládaním je de facto malé nahrávacie štúdio, ktoré tiež slúži na rozoznávanie zvukov a hudobných nástrojov. Detičky od dvoch do desiatich rokov veľmi dobre zabaví.

Talking Tom – aplikácia s animovaným kocúrom, ktorý reaguje na hladkanie, šteklenie, štuchanie a hovorenie. Navyše kocúr dokáže chytať vtáčiky, liezť po stromoch a skákať cez ploty. Talking Tom je aplikácia, ktorá dobre poslúži na podporu a rozlíšenie emócií, citov aj postrehov. Je určená pre deti od dvoch do šiestich rokov života.

Maľovanky – jednoduchá a intuitívna vec pre malé deti v rozmedzí 2 – 5 rokov, na rozvoj a poznávanie farieb a tvarov. Dieťa ťuká na farbu a na plochu v maľovanke, ktorá sa danou farbou vyplní.

Čítajte ďalej:

Pre predškolákov a školákov

4Bambini Dávaj pozor – táto česká aplikácia je skvelá na výuku správneho a bezpečného správania a konania. Jednoduché, vtipné a hravé poňatie je pútavé a zábavné. Tvorí ho hľadanie kartičiek, ktoré ukazujú nebezpečné situácie, aj odmeny za správne reakcie a správanie vo forme maľovaniek.

Osemsmerovka – tá je vhodná na precvičenie čítania a zostavovania slov. Učí rozpoznávať písmená a tvoriť slová. Aplikácia je vhodná pre deti vo veku 5 až 8 rokov.

Angry Birds – aplikácia, ktorá je určená pre deti od piatich rokov. Jej rozhnevané vtáky sú zábavné, smiešne a majú jednoduché ovládanie. Hra má niekoľko úrovní a podporuje premýšľanie, logiku a nápaditosť.

Real Racing je aplikácia v 2 HD, ako stvorená hlavne pre chlapcov od 6 rokov. Je to niečo ako trenažér jazdy autom. Rozvíja presnosť, reakcie, rýchlosť a rozhodovanie.

Špeciálne logopedické aplikácie

Veršované rozcvičky, Šikovné básničky a Neskrotné básničky – tri aplikácie, ktoré sú určené pre deti s chybami výslovnosti. Je možné ich využiť v ordináciách logopédov, ale aj doma s vami, rodičmi. Tieto tri aplikácie pomáhajú pri rozvoji slovnej zásoby a správnom rozprávaní. Dajú sa zaobstarať v češtine a pomôže deťom vo veku od dvoch až ôsmich rokov.

10.3.2023 4:29| autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist