Ako vybrať správny šport, aby nebolel

So začiatkom školského roka začnú mnohí rodičia uvažovať o vhodnej (mimoškolskej) aktivite. Ideálne je podporiť dieťa v pohybe. Unaví sa a vyblázni a doma bude pokojnejšie. Ako však vybrať vhodný šport?

shutterstock_81178285-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Krúžky sú pre deti obrovským prínosom. Predstavujú dôležitú súčasť ich socializácie, umožňujú im stanovovať ciele a prekonávať ich. Športové krúžky ich tiež podporia v ďalšom rozvoji a dodržiavaní zdravého životného štýlu. Výskumy preukázali, že súčasné deti sa málo hýbu. Pred obrazovkou televízie, počítača alebo tabletu trávia až 6 hodín denne a to neskôr prináša problémy nielen s prípadnou obezitou, ale napríklad aj s učením.

Pohyb je základne prepojený s rozvojom centrálnej nervovej sústavy a osobnosti dieťaťa. V predškolskom veku dieťa cez pohyb spoznáva samo seba, svoje schopnosti a zručnosti. Potvrdzuje to aj rodinná terapeutka Mgr. Irena Teichmanová s tým, že ak sa dieťa nehýbe, môže to mať vplyv aj na nástup do prvej triedy. „Nedostatok pohybových a sociálnych skúseností môže mať na vývoj a dozrievanie dieťaťa negatívny vplyv, dieťa tak môže byť na školskú dochádzku nedostatočne pripravené,“ uvádza terapeutka. Dieťa môže mať napríklad poruchy reči, poruchy pozornosti alebo byť menej manuálne zručné.

Všetko so všetkým súvisí

Pred vážnymi problémami u detí v školskom veku varuje i Mgr. Lucie Roubová, učiteľka 15. základnej školy v Plzni, a prináša tak cenný pohľad z bežnej praxe: „V poslednom čase pozorujem medzi prváčikmi stále rastúce percento detí, u ktorých viazne základná koordinácia pohybov. Oslabené hrubá motorika má vplyv i na nižšiu obratnosť rečových orgánov. Výrazne sa zvýšil počet detí, ktoré majú nejakú poruchu reči – najčastejšie deti vyslovujú nesprávne jednu, často i viac hlások,“ pripúšťa Roubová.

Pre zaostávajúcu hrubú motoriku pokrivkáva i tá jemná – deti si nevedia zaviazať šnúrky, majú problém napríklad pri strihaní či lepení papiera. Nedostatky sa prejavujú aj inde – horšia koordinácia tela sa následne často objavuje spolu s problémami v grafomotorike, preto deti nedokážu správne uchopiť ceruzku a adekvátne ju pritlačiť na papier. „Z mojej 20-ročnej praxe je zrejmé, že deti, ktoré počas prvých šiestich rokov života navštevovali pohybové krúžky a ktorým rodičia venujú svoj čas na spoločnú hru, čítanie, rozprávanie a podobne, majú v prvej triede oveľa lepší štart,“ upozorňuje Roubová.

Čítajte tiež:

Ťažká voľba

Dbajte však na to, aby sa dieťa necítilo preťažené. Na svoj rozvoj potrebuje určitý čas, keď jeho činnosť nikto neriadi. Bohato postačí, ak bude mať dieťa 2 až 3 krúžky do týždňa. A nemusia byť všetky zamerané len na pohyb. Treba to kompenzovať aj inými činnosťami. Nechajte dieťa, nech si vyberie krúžky samo. Ak v rodine vidí, že šport k životu patrí, určite si nejaký zvolí. Jeho voľbu s ním prediskutujte a nechajte mu nejaký čas, aby si vyskúšalo rôzne druhy športov.

Každá športová aktivita má svoje výhody aj nevýhody – napríklad z hľadiska zdravotného i finančného. Sú športy, na ktoré stačí kúpiť si športové oblečenie a tenisky, ale aj také, kde vybavenie a ročné členstvo stojí tisíce. Ak vám to vaša finančná situácia nedovoľuje, dieťaťu to vysvetlite a dohodnite sa na kompromise. Snažte sa tiež vyhnúť jednostrannému zaťaženiu pohybového aparátu.

Má na to fyzicky?

Nie všetky druhy športových aktivít sú určené pre každého. Zamyslite sa nad telesnými proporciami svojho dieťaťa a podľa nich skutočne popremýšľajte nad vhodným športom. To isté platí aj o fyzickej kondícii a zdravotných obmedzeniach. Keď je dieťa vysoké, vyberajte si také športy, kde je výška výhodou, nie prekážkou. Kariéra gymnastky či džokeja v tomto prípade nie je vhodná voľba.

Ak je naopak dieťa nižšie, pravdepodobne neurobí dieru do sveta v basketbale. Pri krúžkoch však vždy nejde o kariéru vrcholového športovca, ak dieťa šport baví, nebráňte mu v ňom, ale pripravte ho na to, že sa tomuto športu pravdepodobne nebude môcť venovať profesionálne, ak by o to malo záujem. V tomto prípade je lepšie navštíviť športového lekára, ktorý s výberom vhodného športu poradí s ohľadom na konštitúciu dieťaťa.

Pozor na hypermobilitu

Určite ste si niekedy všimli, že niektoré deti sú ohybné menej, iné viac a niektoré až do takej miery, že vám to už nepripadá normálne. Často sa s tým môžete stretnúť u gymnastiek či baletiek, ktoré dokážu svoje telo ohnúť do neuveriteľných pozícií. Práve tieto športy môžu spôsobiť hypermobilitu. Môže sa však stať, že vaše dieťa má hypermobilitu vrodenú, čo si všimnete podľa väčšieho rozsahu kĺbovej pohyblivosti, a to ako pri pasívnom, tak aj aktívnom pohybe. V čom môže byť hypermobilita nebezpečná?

U hypermobilných jedincov sa často opakujú drobné, ale aj väčšie zranenia. Väčší rozsah pohybu a nižšie svalové napätie pri krajných polohách navyše vyvoláva reflexy, ktoré môžu spôsobiť blokády. A to nie je pre dieťa, ktoré je vo vývoji, nič príjemné. Ak hypermobilitu u svojho dieťaťa spozorujete, existuje niekoľko možností, ako mu pomôcť.

V prvom rade je dôležité nechať postihnutý kĺb odpočinúť a v prípade opuchu chladiť či spevniť elastickým obväzom. Z dlhodobého hľadiska je dôležité cvičiť – predovšetkým posilňovať svalový korzet stabilizačnými cvikmi. So športovým lekárom sa poraďte, či výživu dieťaťa neobohatiť o kĺbovú výživu (napríklad Geladrink Junior, Colafit Junior, hyalfit alebo triple blend). To sú potravinové doplnky, ktoré pomáhajú nielen pri problémoch s pohybom, ale tiež napríklad pri rastových bolestiach. Správny rast kostí podporujú vstrebateľné kolagénne peptidy, ktoré podnecujú syntetickú aktivitu kostných buniek a tým podporujú tvorbu kostného kolagénu.

„V praxi sa stretávam dosť často s tým, že problémy  kĺbmi začínajú mať aj deti predškolského a školského veku,“ hovorí pediater MUDr. Milan Kudyn. „Čím viac je kĺbová chrupavka zaťažovaná, tým rýchlejšie dochádza k jej opotrebovaniu. U detí záleží nielen na geneticky danej kvalite chrupavky, ale aj na spôsobe zaťažovania kĺbu  počas života dieťaťa,“ dodáva pediater.

Problémom sa vyplatí predchádzať. Dôležitý je pravidelný pohyb, ktorý zlepší prekrvenie svalov a pohyb vnútrokĺbovej tekutiny, ktorý zlepší dodávku živín aj odvádzanie odpadových látok pri látkovej premene. Ak má však vaše dieťa s kĺbmi problémy už teraz, vyhnite sa tenisu, futbalu, hádzanej, gymnastike, baletu a tancu. Vždy treba vyskúšať, ktorý pohyb dieťaťu vyhovuje a ktorý ho naopak obmedzuje. Voľte taký, pri ktorom nedochádza k prudkej zmene smeru pohybu či k rotácii. Dôležité je aj rozcvičenie pred športovou aktivitou, správne natiahnutie po nej a nosenie vhodného typu obuvi.

Úspech nie je všetko

Nezabudnite, že cieľom športových krúžkov nie je vychovávať z detí šampiónov, ale skôr u nich budovať celoživotnú lásku k pohybu a rozvíjať jeho ďalšie schopnosti a sociálne zručnosti.

Keď sa dieťa hýbe, rozvíja aj svoj rozum – musí totiž objavovať a zvládať nové úkony, prichádza do styku s neznámymi vecami, skúma, čo ako funguje, je nútené pre nové predmety používať aj nové slová a obohacovať tak svoju slovnú zásobu. Dôležitá je i hra s ďalšími deťmi – pri nej sa učí empatii, spolupráci s ostatnými a tomu, aby vedelo na najrôznejšie podnety adekvátne zareagovať.  Dieťa tak rozvíja sociálne zručnosti. Prínosné je tiež to, že trávi čas aj bez rodičov, v inom prostredí, takže sa učí rešpektovať i cudziu autoritu.

Hravému rozvoju pohybovej inteligencie sa venuje trojdimenzionálny prístup, ktorý praktikujú v pohybovom centre The Little Gym. „Veríme, že telesné cvičenia sú prostriedkom celkového rozvoja dieťaťa. Podľa nášho trojdimenzionálneho prístupu k učeniu detí sa v každej lekcii snažíme podporovať okrem pohybovej zdatnosti tiež rozumový a sociálny rozvoj detí. Každá oblasť procesu učenia pomáha deťom okrem iného aj k školskej zrelosti a celkovej dobrej pripravenosti na dôležitý prechod z materskej do základnej školy,“ vysvetľuje zakladateľka pohybových centier The Little Gym v Česku a na Slovensku MUDr. Jana Mašátová.

18.9.2019 12:25| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist