Ako na „prdíky“ u novorodenca?

Občas od mamičiek v pôrodnici počúvam, že chlapčeka spoznáte okrem iného podľa toho, že „trpí na prdíky“. A čo nožičky, nesmrdia mu? Pýtam sa v duchu. Je to povera!

Príroda je spravodlivá a neprenasleduje chlapcov od narodenia. Plynatosťou trpia všetky dojčatá nezávisle od pohlavia.

Brušná stena je po narodení slabá a až počas prvých šiestich mesiacov sa spevňuje tým, ako dieťa rastie a silnie jeho svalstvo. Novorodenec a malé dojča sa ešte nedokáže účinne zbaviť plynov v črevách. Tie mu potom spôsobujú bolesti brucha a následne plač a rodičom niekedy aj prebdeté noci a pocity strachu, čo tomu drobčekovi preboha je… „Prdíky“ preto berte tak, že sú pre bábätko vlastne vyslobodením.

Prečo plyny v brušku vznikajú?

Mlieko, najmä to predné, sladšie, podlieha v tráviacom trakte kvasným procesom, pri ktorom hltá vzduch. Čiastočne môžu byť na vine aj látky obsiahnuté v materskom mlieku, ktoré sa tam dostali z matkinej stravy, ktorá nafukuje. No je to skôr len povera ako objektívna skutočnosť, a tak drastické diéty (tvrdé pečivo a minimum ovocia a zeleniny) nie sú namieste.

Na Babywebe tiež nájdete:

Aká má byť detská strava
Ako najlepšie jesť pri dojčení
Dojčenská kolika

Ako bojovať proti nafukovaniu a „prdíkom“?

1. Správnym odgrgnutím po dojčení.
2. Masážami bruška.
3. Priťahovaním kolienok k brušku.
4. Dojčením z jedného prsníka (teda nestriedať prsníky, ak na to nie je iný dôvod).
5. Pomocou kvapiek (napr. Lefax, Sab Simplex).
6. Čajom pre dojčiace matky, ktorý pôsobí proti nafukovaniu (1 až 2 lyžičky feniklového alebo rascového čaju podané dieťaťu pred dojčením je starý a stále používaný recept, ale ešte lepšie je, keď čaj pije matka).
7. Rektálnou trubičkou (Rektálna trubička je tenká gumová hadička s rôznym priemerom podľa veku dieťaťa, predáva sa v zdravotníckych potrebách. Dieťaťu neublíži, ale použijeme ju len občas, aby sme nedráždili konečník).

 

21.2.2019 9:15| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist