Príprava bytu na príchod bábätka

Dojča (0 – 6 mesiacov)

Ak nemáte k dispozícii voľnú miestnosť, nič to. Dieťa potrebuje predovšetkým dostatok podnetov, ktoré môže vnímať v malej garsónke rovnako ako v štvorizbovom byte.

Je dobré vymedziť si priestor na zariadenie, ktoré potrebujete na starostlivosť o bábätko – postieľku, ohrádku, hraciu plochu, prebaľovací pult. Tieto záležitosti spríjemnia prvé okamihy nielen vášmu dieťatku, ale najmä vám samotným.

Prebaľovací pult

Na trhu sú k dispozícii väčšie komody vhodné do priestrannejších bytov, kde nie je problém toto zariadenie umiestniť, ale i závesné pulty určené do malých bytov.

Prebaľovací pult šetrí vašu chrbticu, navyše predstavuje miesto, kde môžete mať všetky potreby na prebaľovanie vášho dieťatka na dosah. Je dobré umiestniť do bezprostrednej blízkosti pultu aj odpadkový kôš, ktorý vám ušetrí zbytočné kroky a neporiadok v izbe.

Postieľka

V ideálnom prípade ju umiestnite do stredu miestnosti, aby bábätko, ktoré už otáča hlavičkou, malo možnosť sledovať prostredie okolo seba.

Hracia plocha

Je dôležité uvedomiť si, že rovnako ako dospelý potrebuje svoj priestor i malý človiečik. Hracia plocha nemusí slúžiť len na lezenie. Svojím vzhľadom takisto dáva dieťaťu podnety na tréning rozlišovacích schopností. Záleží na priestore, ktorý máte k dispozícii, ale opäť platí, že je dobré venovať kúsok miesta aj hracej ploche. Pokojne stačí hoci len jeden štvorcový meter.

Ohrádka

Ďalšie zariadenie poskytujúce deťom podnety a rodičom pocit, že je ich dieťa v bezpečí.

Treba povedať, že všetky zariadenia v domácnosti viazané na vývoj dieťaťa sú len dočasné a o pár mesiacov ich bude treba vymeniť za iné. Napriek tomu by sme im, podľa svojich možností, mali vymedziť väčšiu či menšiu časť bytu. Je dobré dbať na pestré stvárnenie, farebnosť a štruktúru, ktoré vášmu bábätku poskytnú možnosť zoznamovať sa so svetom a učiť sa.

Pri osvetlení postieľky a prebaľovacieho pultu je dôležité, aby svetlo nesvietilo dieťatku priamo do očí, neskôr treba dbať na to, aby kryt celkom zakrýval žiarovku.

Farby v izbe dojčaťa

Aj keď dieťa v tomto veku nemá žiadne nároky na farebné riešenie izby, vyvarujte sa aspoň v ranom veku dieťaťa sýtych agresívnych farieb a ak vás neuspokoja biele steny, voľte jedine tlmené farby.

Batoľa (6 mesiacov – 3 roky)

Majte na pamäti, že by mal byť v detskej izbe umiestnený taký nábytok, ktorý plne rešpektuje potreby vášho dieťaťa, nie potreby vaše. Uvedomte si, že strávi dosť času na zemi, preto starostlivo vyberajte podložku a vymedzte mu priestor zbavený nástrah.

Posteľ

Dieťa potrebuje už oveľa viac pozornosti, treba preto počítať s postieľkou v spálni a s druhou napríklad v kuchyni. Ak sa vám do kuchyne postieľka nevmestí, je možné nahradiť ju rôznymi prenosnými sedačkami.

Jedálenská stolička

Tento praktický pomocník by mal byť umiestnený v blízkosti jedálenského stola. Stolička by mala byť stále pri ruke.

Pracovný stolík

Ak má dieťa vlastnú izbu, umiestnite mu stolík tam, lebo dieťa vo veku batoľaťa potrebuje dostatok miesta a voľného priestoru.

Ak bojujete s nedostatkom miesta, výborným pomocníkom je skladacia jedálenská stolička – pracovný stolík. Mal by byť umiestnený čo najviac v priestore. Ak sa však nachádza pri stene, určite by dieťa malo mať k nemu prístup z dvoch strán.

Sedenie

Na sedenie sa budú hodiť aj malé farebné stoličky pre prípadnú návštevu vášho potomka. Vhodnou možnosťou, ako účelne zariadiť menší priestor, sú plastové stoličky. Pre dospelých je vhodné kúpiť napríklad sedacie vrece, ktoré dobre poslúži aj deťom na hranie.

Skrinky

Oblečenie detí ukladajte na vrchné police a spodné využite na hračky tak, aby na ne dieťa dosiahlo a mohlo si ich aj samo upratať.

Farby

Voľte svetlé odtiene ružovej, modrej, žltej a zelenej. Vizuálne vyhotovenie hračiek je dostatočne výrazné, nie je preto potrebné aktivovať pozornosť dieťaťa sýtymi odtieňmi farieb ešte aj vo chvíľach odpočinku.

20.5.2009 3:25| autor: Bohumila Mrzenová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist