Zavinovanie maternice po pôrode

Počas tehotenstva sa maternica zväčší zo 60 až 80 g na približne 1 kg, aby sa dokonale prispôsobila dieťatku vnútri. Bezprostredne po pôrode sa začína vracať do svojho pôvodného stavu pred otehotnením (zavinuje sa). Prečítajte si, ako zavinutiu maternice pomôcť, aby všetko bolo v poriadku a bez komplikácií.

zzavinovanie-maternice-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Šestonedelie

Po pôrode, po odlúčení placenty, dochádza v tele rodičky k hormonálnym zmenám, ktoré zmenšenie maternice podporujú (zmenšujú sa svalové bunky, zmršťujú sa svalové vlákna). Proces zavinutia maternice sprevádzajú bolesti podobné slabším kontrakciám. Intenzita bolesti sa môže zvyšovať počas dojčenia, keď sa do krvi vyplavuje hormón oxytocín (vyvoláva sťahy svalových vlákien). Bolestivejšie potom vnímajú zavinovanie maternice viacnásobné rodičky.

Na svoju pôvodnú veľkosť a miesto (do malej panvy) by sa mala maternica vrátiť do konca šestonedelia – tento stav skontroluje gynekológ pri prehliadke po šestonedelí.

Dojčenie ako prirodzená podpora zavinovania

Preto veľa mamičiek počas dojčenia v prvých dňoch po pôrode pociťuje silné bolesti pripomínajúce kontrakcie. Hoci je to nepríjemné, bolesti sú dobrým znamením, že sa maternica zavinuje. Niekedy môže byť bolesť taká silná, že mamičky potrebujú liek na zmiernenie bolesti. Vždy je však potrebná konzultácia s lekárom.

Zavinutie maternice pri dojčení opäť ovplyvňuje hormón oxytocín, ktorý sa pri stimulácii bradaviek vylučuje do krvi. Ak mamička dojčiť nemôže, môže si do istej miery pomôcť sama „ručnou“ stimuláciou bradaviek.

Tlačenie na brucho

Ďalší spôsob, ako zavinutie maternice podporiť. Môžete si brucho pritláčať rukami, ale oveľa lepšie a prirodzenejšie je, keď si budete na brucho pokladať svoje dieťatko.

Ak nie ste po cisárskom reze, netrápia vás boľavé bradavky alebo nemáte priveľmi naliate prsia, môžete vyskúšať aj spánok na bruchu. Skvelým pomocníkom je v tomto prípade vankúš alebo zrolovaný uterák, ktorý si vložíte pod bruško.

Masáž

Aj masírovanie bruška môže maternici pomôcť, aby sa rýchlejšie zavinula. Správnu techniku vám ukáže pôrodná asistentka alebo babica. Na masírovanie sú vhodné éterické olejčeky, napríklad rebríček, jalovec, cyprus, geránium, grapefruit. Samozrejmosťou by však mala byť konzultácia s odborníkom na aromaterapiu.

Čítajte tiež:

Všemocné bylinky

So zavinutím maternice vám pomôžu bylinkové čaje. Na svalstvo maternice má dobrý vplyv napríklad alchemilka alebo malinové listy.

Často „na malú“

Pre správne zavinutie maternice je tiež veľmi dôležité pravidelné močenie. Aby sa maternica mohla zavinúť, potrebuje dostatok miesta, čo plný močový mechúr neumožňuje. Aj bolesť pri zavinovaní je menšia, keď na maternicu netlačí močový mechúr.

Hlavne v teple

Pre ženu v období šestonedelia je celkovo dobré, aby bola v teple a neprechladla. Teplo je však dobrým pomocníkom aj pri samotnom zavinovaní maternice – dokáže utlmiť bolesti. Vyskúšajte vyhrievací vankúšik alebo zahrievaciu fľašu, ktorú položíte na brucho.

Keď sa vyskytnú problémy

Niekedy sa však maternica nezavinuje tak, ako by sa mala a objaviť sa môžu aj komplikácie v podobe silného krvácania (to môže byť spôsobené infekciou alebo zvyškami placenty, ktorá nebola pri pôrode dokonale vypudená). Pri týchto problémoch navštívte čo najskôr lekára. Niekedy je potrebné maternicu „vyčistiť“ chirurgicky, v prípade zápalu liečba spočíva v podávaní antibiotík.

8.9.2023 8:41| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist