26. 4. 2017  |  Meniny: Jaroslava

Škôlka

Vývoj dieťaťa napreduje rýchlo a vy sa ani nenazdáte a máte po trojročnej rodičovskej dovolenke. Vtedy začne väčšina rodičov riešiť čo s dieťaťom, keď sa vrátia do práce. Najčastejšou voľbou je škôlka. S výberom je treba začať už v predstihu, pretože škôlky bývajú preplnené. Zápisy na september bývajú väčšinou vo februári a v marci. Viac...

Vývoj reči a nástup do škôlky

Okolo tretieho roku nastávajú väčšinou u dieťaťa také zmeny, ktoré navždy a trvalo ovplyvnia ďalší priebeh jeho života. Sú to vývojové komplikácie spôsobené dozrievaním osobnosti, (toto obdobie sa nazýva obdobím vzdoru), ale tiež vstupom do... Celý článok »

Prvé dni v škôlke – ako ich zvládnuť?

Škôlka… Hádam každému okamžite napadne nejaká asociácia z vlastnej skúsenosti: prvá láska, spanie po obede, šalát z červenej cvikly... Aj tento september nastúpi do materskej školy ďalšia generácia trojročných detí. Poďme rozptýliť niektoré obavy... Celý článok »

Ako sa pripraviť na škôlku

Hovoríte si, pripraviť sa na písomku, na testy z autoškoly, športové súťaže… ale pripraviť sa na škôlku? Nebojte sa – nemusíte kupovať a čítať drahé knihy ani navštevovať špeciálne kurzy či sa s dieťaťom bifľovať nejaké poučky. Je to oveľa... Celý článok »

Nespokojnosť s jedálnym lístkom v škôlke

OTÁZKA TÝŽDŇA Doma sa snažíme stravovať zdravo (nakupujem prevažne biopotraviny), ibaže s nástupom do škôlky začala dcéra nad niektorými jedlami „ohŕňať nos“. Na desiatu okrem iného dostávajú napríklad kupovaný perník (taký ten plnený marmeládou a... Celý článok »

Uvažujete o škôlke? Nezabudnite na zápis!

Rodičovská dovolenka sa vám pomaly kráti a je čas uvažovať nad tým, čo s drobcom po jej skončení. Detí je veľa a škôlok málo, teda minimálne tých štátnych. Ak bývate v niektorom z väčších slovenských miest, nie je to pre vás žiadnou novinkou. Celý článok »

Viete ako na uplakaného škôlkara?

Aj váš škôlkar každé ráno usilovne „bojuje“ aby nemusel ísť do škôlky? Aj vy ste z toho už zúfalí? Prezradíme vám pár trikov, ako by ste mohli svoje malé šidlo motivovať. Niektoré z vás, ktoré prežívali podobné situácie vám poradia, ako to... Celý článok »

Kedy do škôlky a na ako dlho?

Čo je teória a čo prax? Kolektívne zariadenie zvané materská škola sa stará o deti od troch rokov veku. Viac-menej predpokladá, že dieťa sa už dokáže samo najesť, obliecť aj vyzliecť, dodržiavať hygienu a že slovná komunikácia s ním je primeraná.... Celý článok »

Ako dieťaťu uľahčiť vstup do škôlky

Dieťa alebo práca? Známa dilema. „Predovšetkým by sme sa mali riadiť ideálom, ktorý nám určila samotná matka príroda – na prvom mieste je záujem dieťaťa, nie rodičov,“ upozorňuje PhDr. Jaroslav Šturma, predseda Českomoravskej psychologickej... Celý článok »

Vegetariánska škôlka

Nápad založiť vegetariánsku materskú školu dostala Savitrí Braunová pred viac ako šiestimi rokmi, keď sa jej narodila dcéra. Za dva roky si splnila svoj sen a v septembri 2004 otvorila v Prahe na Vinohradoch vegetariánsku škôlku HAPPY CHILD s. r.... Celý článok »

Musí do škôlky – ako mu to vysvetliť?

Nasledujúce príbehy ilustrujú dva možné prístupy k jednému problému. Myslím si, že nemusíte byť vyštudovanými psychológmi, aby ste označili rodinu, ktorá zvolila správny prístup. Napriek tomu ani rodina A nemá nikde istotu, že Martinko bude na... Celý článok »

Ako vybrať škôlku?

Ako nájsť tú najlepšiu? Možno bývate v meste a ste radi, že vašu ratolesť vôbec niekam vezmú. Ak si však môžete vybrať, možno vám prídu vhod odpovede na najčastejšie otázky rodičov: Celý článok »

Dieťa nechce do škôlky. Čo robiť?

Máte pocit, že vášmu dieťaťu nástup do materskej školy príliš nesedí? Možno nie je na takúto zmenu ešte zrelé.Ako riešiť problémy s adaptáciou v škôlke? Odpovedá detská psychologička PhDr. Tamara Cenková. Celý článok »

Škôlka

S nástupom do kolektívu treba začínať citlivo. Potom sa dieťa väčšinou dobre adaptuje aj preto, že tam zažije nové hry pre deti. Vstup do rubriky: Škôlka  Celý článok »

Naposledy navštívené