22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Škôlka

Vývoj dieťaťa napreduje rýchlo a vy sa ani nenazdáte a máte po trojročnej rodičovskej dovolenke. Vtedy začne väčšina rodičov riešiť čo s dieťaťom, keď sa vrátia do práce. Najčastejšou voľbou je škôlka. S výberom je treba začať už v predstihu, pretože škôlky bývajú preplnené. Zápisy na september bývajú väčšinou vo februári a v marci. Viac...

Vývoj reči a nástup do škôlky

Okolo tretieho roku nastávajú väčšinou u dieťaťa také zmeny, ktoré navždy a trvalo ovplyvnia ďalší priebeh jeho života. Sú to vývojové komplikácie spôsobené dozrievaním osobnosti, (toto obdobie sa nazýva obdobím vzdoru), ale tiež vstupom do materskej školy či narodením súrodenca. Pre dieťa tieto... Celý článok »

Prvé dni v škôlke – ako ich zvládnuť?

Škôlka… Hádam každému okamžite napadne nejaká asociácia z vlastnej skúsenosti: prvá láska, spanie po obede, šalát z červenej cvikly... Aj tento september nastúpi do materskej školy ďalšia generácia trojročných detí. Poďme rozptýliť niektoré obavy... Celý článok »

Ako sa pripraviť na škôlku

Hovoríte si, pripraviť sa na písomku, na testy z autoškoly, športové súťaže… ale pripraviť sa na škôlku? Nebojte sa – nemusíte kupovať a čítať drahé knihy ani navštevovať špeciálne kurzy či sa s dieťaťom bifľovať nejaké poučky. Je to oveľa... Celý článok »

Nespokojnosť s jedálnym lístkom v škôlke

OTÁZKA TÝŽDŇA Doma sa snažíme stravovať zdravo (nakupujem prevažne biopotraviny), ibaže s nástupom do škôlky začala dcéra nad niektorými jedlami „ohŕňať nos“. Na desiatu okrem iného dostávajú napríklad kupovaný perník (taký ten plnený marmeládou a... Celý článok »

Uvažujete o škôlke? Nezabudnite na zápis!

Rodičovská dovolenka sa vám pomaly kráti a je čas uvažovať nad tým, čo s drobcom po jej skončení. Detí je veľa a škôlok málo, teda minimálne tých štátnych. Ak bývate v niektorom z väčších slovenských miest, nie je to pre vás žiadnou novinkou. Celý článok »

Viete ako na uplakaného škôlkara?

Aj váš škôlkar každé ráno usilovne „bojuje“ aby nemusel ísť do škôlky? Aj vy ste z toho už zúfalí? Prezradíme vám pár trikov, ako by ste mohli svoje malé šidlo motivovať. Niektoré z vás, ktoré prežívali podobné situácie vám poradia, ako to... Celý článok »

Kedy do škôlky a na ako dlho?

Čo je teória a čo prax? Kolektívne zariadenie zvané materská škola sa stará o deti od troch rokov veku. Viac-menej predpokladá, že dieťa sa už dokáže samo najesť, obliecť aj vyzliecť, dodržiavať hygienu a že slovná komunikácia s ním je primeraná.... Celý článok »

Ako dieťaťu uľahčiť vstup do škôlky

Dieťa alebo práca? Známa dilema. „Predovšetkým by sme sa mali riadiť ideálom, ktorý nám určila samotná matka príroda – na prvom mieste je záujem dieťaťa, nie rodičov,“ upozorňuje PhDr. Jaroslav Šturma, predseda Českomoravskej psychologickej... Celý článok »

Vegetariánska škôlka

Nápad založiť vegetariánsku materskú školu dostala Savitrí Braunová pred viac ako šiestimi rokmi, keď sa jej narodila dcéra. Za dva roky si splnila svoj sen a v septembri 2004 otvorila v Prahe na Vinohradoch vegetariánsku škôlku HAPPY CHILD s. r.... Celý článok »

Musí do škôlky – ako mu to vysvetliť?

Nasledujúce príbehy ilustrujú dva možné prístupy k jednému problému. Myslím si, že nemusíte byť vyštudovanými psychológmi, aby ste označili rodinu, ktorá zvolila správny prístup. Napriek tomu ani rodina A nemá nikde istotu, že Martinko bude na... Celý článok »

Ako vybrať škôlku?

Ako nájsť tú najlepšiu? Možno bývate v meste a ste radi, že vašu ratolesť vôbec niekam vezmú. Ak si však môžete vybrať, možno vám prídu vhod odpovede na najčastejšie otázky rodičov: Celý článok »

Dieťa nechce do škôlky. Čo robiť?

Máte pocit, že vášmu dieťaťu nástup do materskej školy príliš nesedí? Možno nie je na takúto zmenu ešte zrelé.Ako riešiť problémy s adaptáciou v škôlke? Odpovedá detská psychologička PhDr. Tamara Cenková. Celý článok »

Škôlka

S nástupom do kolektívu treba začínať citlivo. Potom sa dieťa väčšinou dobre adaptuje aj preto, že tam zažije nové hry pre deti. Vstup do rubriky: Škôlka  Celý článok »

Naposledy navštívené