Kedy do škôlky a na ako dlho?

Čo je teória a čo prax? Kolektívne zariadenie zvané materská škola sa stará o deti od troch rokov veku. Viac-menej predpokladá, že dieťa sa už dokáže samo najesť, obliecť aj vyzliecť, dodržiavať hygienu a že slovná komunikácia s ním je primeraná. Ako však skutočne spoznať, že naše dieťa je už na škôlku naozaj zrelé?

Kritériá, ktoré ponúkam, vychádzajú zo skúseností. Odpusťte mi, ak už túto úvahu máte za sebou… Pri obede dvadsaťpäť detí učiteľka (niekedy aj dve) nenakŕmi. Určite by niektoré deti nedostali najesť. Dvadsaťpäť detí pani učiteľka na vychádzku neoblečie. To by bolo lepšie, keby sa ráno pri príchode do škôlky rovno nevyzliekli a zostali zoradené až dovtedy, kým nepôjdu na vychádzku. Pri dvadsiatich piatich deťoch pani učiteľka neustráži ani ich biologické potreby a výmena plienok by iste tiež zabrala dosť času.

Adaptácia možná

Hoci vaše dieťa v troch rokoch plynule hovorí, zvládne obliekanie, jedlo aj iné činnosti, nikde nie je napísané, že vstup do škôlky bude bezbolestný. Úzkostné dieťa, dieťa úzkostnej matky, introvertné (uzavreté) dieťa, ale aj dieťa, ktoré sa doteraz nestretlo s autoritou, môže mať s nástupom problémy. Našťastie škôlky s adaptáciou novoprijatých detí počítajú a ponúkajú ju. Rodičom odporúčajú, aby s ňou počítali a využili ju. Vráti sa im to v spokojnosti dieťaťa a rodinnej pohode. Poznáte niečo lepšie?

Na záver niekoľko rád:

  • nástup do materskej školy riešte s predstihom
  • informujte sa o zariadeniach, ktoré by pre vaše dieťa pripadali do úvahy (výročné správy sú prístupné na internete)
  • všímajte si dieťa – sami spoznáte, keď mu je dobre, čo mu je príjemné a čo nie
  • rozprávajte sa s ním o škôlke
  • v žiadnom prípade ho nestrašte
19.10.2010 1:46| autor: Anna Krontorádová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist