Ako dieťaťu uľahčiť vstup do škôlky

Dieťa alebo práca? Známa dilema. „Predovšetkým by sme sa mali riadiť ideálom, ktorý nám určila samotná matka príroda – na prvom mieste je záujem dieťaťa, nie rodičov,“ upozorňuje PhDr. Jaroslav Šturma, predseda Českomoravskej psychologickej spoločnosti. „Pre dieťa je najlepšie, keď je do troch rokov s matkou a vyrastá v rodinnom prostredí a keď potom mamička nastúpi iba na čiastočný pracovný úväzok.“[b]
Nie vždy sa to však dá.

Keď mamička nastupuje do práce a dieťa musí ísť do škôlky, je dobré dať si pozor na:

Citlivosť a nenásilie

Oddelenie od dieťaťa musí prebiehať citlivo. Ak dieťa na matke visí a do kolektívu ostatných detí sa mu nechce, znamená to, že naň ešte nie je zrelé. Len čo sa mu medzi deťmi páči a teší sa na nové prostredie, niet už o jeho zrelosti pochýb.

Nástup do práce

Nástup do práce by si mamička mala naplánovať až po šesťtýždňovej adaptačnej lehote, keď si dieťa na škôlku zvyká, predíde tak nepríjemnostiam s odkladaním nástupu. Bude mať dosť času, aby si dieťa zvyklo na nové prostredie. Ak za ten čas nezmizne úzkosť, určite do práce nenastupujte. Vaše dieťa je priorita číslo jeden.

Alarm na privolanie mamičky

Deti majú prirodzený alarm na privolanie mamičky – všetci dobre vieme, aký srdcervúci môže byť detský plač, krik, ale aj pohľad. Tento alarm vytvorila príroda ako prostriedok na prežitie dieťaťa ešte v období, keď ľudia žili v divokej prírode na savane.
Vysielanie tohto vrodeného signálu však neznamená hlboké ani dlhodobé citové utrpenie, je to, naopak, nástroj používaný pri náhlom, krátkodobom strese.

Zrelé dieťa

Pri nástupe do škôlky môžeme u dieťaťa často sledovať jeho úplne prirodzené prejavy, keď kričí a drží sa ako kliešť mamičky. Keď si dieťa zvyká na škôlku, matka vždy odchádza len na chvíľku, napríklad na nákup. Po jej odchode sa zdravé a zrelé dieťa po chvíli upokojí a začne sa hrať, lebo matku cíti vo svojom srdci. To je prvá fáza. Ďalšia fáza je už dokonalá zrelosť, keď dieťa neplače, ale mamičke, naopak, máva a posiela pusinky. Možno je chvíľku nostalgické, ale už nevysiela naliehavé tiesňové signály a hrať sa ide ihneď.

Je dieťa zdravé?

Zdravé správanie dieťaťa je potrebné odlíšiť od dieťaťa citovo podvyživeného a plochého, ktoré ide z jedného prostredia do druhého úplne bez problémov, bez myknutia obočím. Takéto dieťa na kvalitný vzťah rezignovalo a nahrádza ho mnohými rôznymi a kratučkými vzťahmi, blúdi od jednej osoby k druhej. Tento model si potom často nesie do vzťahov v dospelosti.

Do troch rokov je pre dieťa skutočne ideálne byť v kruhu najbližšej rodiny, to najviac rešpektuje jeho prirodzenosť. Nesmieme však zabudnúť na dôležitú úlohu otecka alebo ďalších najbližších. Tie dávajú mamičke priestor na návrat do práce, na získanie rekvalifikácie. Iba opora rodiny a priateľov umožní mamičke vrátiť sa do práce spokojnej a s chuťou, nevyčerpanej z behania okolo domácnosti.

Autor: Bc. Magdalena Holancová

19.10.2010 1:45| autor: Magdalena Holancová
Viac o téme: dieťamamičkamatka

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist